Stan uzębienia, jak pokazują badania, ma bezpośrednie przełożenie na naszą postawę. Co więcej, problemy z zębami mogą powodować bóle kręgosłupa. Jak to możliwe? Co możemy zrobić, aby tego uniknąć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Jan Nikodem Perek, chirurg stomatologiczny oraz Jan Dobies, fizjoterapeuta.
Problemy z zębami a wady postawy. Co je łączy?
Ból czy problemy z zębami, które sprawiają, że odwiedzamy dentystę, nie zawsze mają związek ze stanem naszego uzębienia. - Postawa jest bardzo blisko skorelowana z narządem żucia, czyli ze wszystkim, z zębami, stawami skroniowo-żuchwowymi, jak i mięśniami, które to obsługują. Tak samo możemy założyć, że postawa wpływa na uzębienie, jak uzębienie wpływa też na postawę - powiedział w Dzień Dobry TVN Jan Dobies, fizjoterapeuta.
Jak dbać o zęby?
Jak dbać o zęby?
Te problemy wynikają w dużej mierze z tego, że większą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej, co gorsza bardzo często siedzimy nieprawidłowo. - Ta niechlujna postawa powoduje zwiększoną siłę mięśni żwaczy, co przekłada się na niszczenie najtwardszych tkanek zęba, [...], czyli szkliwa, ponieważ jest po prostu przeciążona - tłumaczył Jan Nikodem Perek, chirurg stomatologiczny. Jak podkreślił, problemy obserwuje się zarówno u ludzi młodych, jak i starszych.
- Mamy pacjentów w różnym wieku, w zależności od wieku różnie to wszystko wygląda. Pacjenci w młodym wieku niestety mamy syndrom pocovidowy, kiedy siedzieliśmy w domu, na onlinie, mamy też coraz więcej pracy przy komputerze i dzieci, które mają coraz mniej ruchu. Młodzi ludzie, którzy mają pełne swoje uzębienie, będą tracili je przez to, że jest ono po prostu przeciążone. Są teraz ludzie w wieku starszym, którzy mają zaniedbania z czasu dzieciństwa, [...], mamy taką sytuację, że oni mają braki zębowe, one najczęściej nie są symetryczne, jednostronne [...]. Niesymetryczna praca jednej części naszej buzi powoduje, że pracujemy niesymetrycznie również resztą ciała - wyjaśniał specjalista w Dzień Dobry TVN.
Postawa wpływa na uzębienie. Jak uniknąć problemów?
Należy m.in. zadbać o to, aby siedzieć w prawidłowy sposób. Powinniśmy unikać zaokrąglania odcinka piersiowego, co wtórnie powoduje wyprost w odcinku szyjnym.
- Najlepiej byłoby siedzieć w sposób aktywny, czyli zmieniać pozycje często, siedzieć np. na piłce gimnastycznej. W każdej pozycji, jakiej usiądziemy, z czasem nasze ciało dąży do takiej ergonomii, czyli żebyśmy nie zużyli przypadkiem dużo energii - wskazał Jan Dobies, fizjoterapeuta. Co jeszcze możemy zrobić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Trzymasz leki w łazience? Sprawdź, dlaczego lepiej tego nie robić
- Stracił wzrok przez mięsożerną amebę. Czy lekarze zdołają mu pomóc?
- "Jest to połączenie medycyny i sztuki". Na czym polega zabieg feminizacji twarzy?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN