Czym jest smartfonowa twarz?
Smartfon jest jedną z naszych najważniejszych rzeczy osobistych. Korzystamy z niego od rana do wieczora, mamy w nim ważne notatki, potrzebujemy go również do pracy. Niestety, tak częste używanie telefonu ma swoje skutki uboczne. Jednym z nich jest tzw. smartfonowa twarz.
- Tak naprawdę twarz smartfonowa, czy też szyja smartfonowa, bo istnieje też takie określenie, jest to objaw zaburzeń, które powstają w odcinku szyjnym kręgosłupa, a także w układzie kostno-stawowym głowy - tłumaczyła w studiu Dzień Dobry TVN dermatolog, dr Katarzyna Bałabańska.
- W momencie, kiedy pochylamy głowę nad smartfonem, tabletem, czy też laptopem, ustawiamy ją w nieprawidłowej pozycji i dochodzi do zaburzeń w odcinku szyjnym kręgosłupa, do wytworzenia nieprawidłowej postawy - dodała.
Smartfon a konsekwencje zdrowotne
Jak smartfony wpływają na naszą twarz?- Kiedy ja teraz pochylę głowę, tak, jakbym trzymała smartfon, to tak układają się zmarszczki na mojej szyi, że mamy typowe dla starszych osób linie poprzeczne w okolicy szyi. Tak samo powstaje u mnie podwójny podbródek, [...] mogą też pojawić się zmarszczki marionetki - zaznaczyła dermatolog.
Czy możemy temu zapobiec? - Jeżeli są to tak naprawdę mało zaawansowane zmiany, czyli jeszcze nie doszło do utrwalenia zmarszczek, to my możemy sobie poradzić rehabilitacją - powiedziała dr Katarzyna Bałabańska.
- Jeżeli ktoś ma utrwalone już zmarszczki, te marionetki, można je wypełnić kwasem hialuronowym, można zrobić punkty podporowe, ale trzeba zadbać o pacjenta holistycznie, bo co z tego, że ja zadbam o zmarszczki, o skórę, jeżeli pacjent nadal będzie je utrwalał - podsumowała ekspertka.
Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niewinny nawyk dorosłych może prowadzić do dziecięcej depresji. Czym jest phubbing?
- W trakcie urlopu korzystamy z telefonu częściej czy rzadziej? "To czas wzmożonych napraw"
- Tiktokerka ma sposób, jak sprawdzać telefon ukochanego. Film zrobił furorę w sieci
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News