Czy wiecie, że wiele produktów, które mamy w swoich gospodarstwach domowych, może utrudniać zajście w ciążę? Naukowcy z University of Massachusetts Amherst opublikowali właśnie wyniki swoich badań, z których możemy się dowiedzieć, że ftalany obniżają płodność kobiet. Czym są te związki i gdzie można je znaleźć? Czego unikać, by nie być narażonym na ich działanie? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Z badań opublikowanych w "Environmental Health Perspectives" wynika, że wszechobecne ftalany mogą obniżać płodność. Okazało się, że narażone na ich działanie kobiety miały bardzo obniżoną płodność i mniejszą szanse na zajście w ciążę, niż te niemające z nimi styczności. W badaniach zaznaczono również, że dotyczy to szczególnie osób mających kontakt z konkretnymi trzema ftalanami. Które substancje zmniejszają płodność i gdzie występują?
Czym są ftalany i gdzie można je znaleźć?
Ftalany to substancje nadające elastyczność wielu materiałom, z którymi ludzie mają styczność na co dzień. Są to na przykład guma, plastik czy różnego rodzaju żywice. Są więc stosowane jako plastyfikatory przy produkcji wielu przedmiotów, które każdy z nas ma w swoim domu. Oprócz produktów gospodarstwa domowego, ftalany są też jednym ze składników wyrobów medycznych oraz opakowań na żywność czy zabawki.
Wiele ftalanów, które zostały dopuszczone do użycia, występuje też w niektórych kosmetykach, perfumach czy produktach do włosów. Dodawane są też jako rozpuszczalniki do kompozycji zapachowych oraz utrwalaczy zapachów.
W Europie wykorzystywanie niektórych ftalanów jest zabronione lub bardzo ograniczone. Natomiast w USA nie ma żadnych formalnych zakazów związanych z używaniem tych związków chemicznych.
- Ftalany są wszechobecnymi związkami, które zakłócają gospodarkę hormonalną i jesteśmy na nie narażeni codziennie - skomentowała główna autorka pracy Carrie Nobles z University of Massachusetts Amherst.
Które ftalany zmniejszają szansę na ciążę?
Naukowcy z University of Massachusetts Amherst przeanalizowali dane zebrane od 1228 kobiet, które brały udział w długofalowym badaniu EAGeR. W jego trakcie zbadano, czy stosowanie niskich dawek aspiryny w okresie przed zajściem w ciążę ma wpływ na liczbę żywych urodzeń dzieci. Informacje były zbierane w czasie 6 cykli menstruacyjnych. Kobiety te starały się zajść w ciążę w tym okresie, a zdrowie tych, którym się udało było monitorowane.
- Mogliśmy przyjrzeć się, czy ekspozycja na niektóre chemikalia w środowisku, jak ftalany, ma związek z tym, ile czasu potrzeba, by kobieta zaszła w ciążę - powiedziała Nobles.
Po przeprowadzeniu dogłębnych analiz okazało się, że najbardziej obniżoną płodność miały kobiety narażone na działanie trzech konkretnych ftalanów. Były to: ftalan monobutylu, ftalan monobenzylu i ftalan mono-(2-etyloheksylu). Panie, które miały styczność z tymi ftalanami dłużej starały się o dziecko. Ekspozycja na te związki nie miała jednak związku z ryzykiem utraty ciąży.
Co jednak można zrobić, by nie być narażonym na kontakt z ftalanami?
Według badaczki te chemikalia są tak powszechne, że trudno jest kontrolować swoją ekspozycję na nie. Można co prawda dokładnie czytać etykiety i sprawdzać skład każdego produktu przed zakupem, jednak może to być bardzo uciążliwe. Bardzo pocieszający jest natomiast w tej sytuacji fakt, że w Europie użycie niektórych ftalanów jest zakazane lub ograniczone. Produktów je zawierających jest więc o wiele mniej niż w innych częściach świata, na przykład Stanach Zjednoczonych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Idealny wiek na ciążę. Badacze przekonują: wtedy dzieci są najzdrowsze
- Dlaczego czasami ciąża u kobiety bywa niewidoczna? Medyczne wyjaśnienie wydaje się oczywistością Późne macierzyństwo to dłuższe życie? Badacze mają ciekawe ustalenia
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Environmental Health Perspectives, rynekzdrowia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/GettyImages