późne macierzyństwo

  późne macierzyństwo

  Media na całym świecie obiegła niezwykła informacja. Popularna top modelka Naomi Campbell właśnie została po raz pierwszy mamą. Jest to o tyle zaskakujące, że wcześniej nie pojawiały się doniesienia, że przygotowuje się do tej roli. Szczęśliwą wiadomość gwiazda ogłosiła w mediach społecznościowych.

  Erramatti Mangayamma jest najstarszą mamą na świecie. Wraz z mężem przez dziesięciolecia starała się o dziecko, bezskutecznie. Do tego w wieku 40 lat przeszła wczesną menopauzę. Nazywano ją "bezdzietną", a jej mężowi radzono, by ożenił się ponownie. Jednak Mangayamma spełniła swoje marzenie - w wieku 74 lat urodziła bliźniaki.

  Coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko po 40. Zazwyczaj są to ciąże wyczekane, stąd też dojrzałe mamy są spokojniejsze. Należy jednak pamiętać, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko powikłań w trakcie ciąży. Zwiększa się np. ryzyko wad wrodzonych. Ciężarna po 40. musi by pod stałą kontrolą lekarską. Czego najbardziej obawiają się dojrzałe matki? I co może dać dziecku dojrzały rodzic? W studiu Dzień dobry TVN zapytaliśmy o to Marzenę Dębską, ginekolog, położnik oraz Monikę Perkowską, psycholog dziecięcą.

  Statystycznie Polki rodzą pierwsze dziecko w 27. roku życia. Jednak w ostatnich latach wzrosła liczba kobiet, które urodziły dziecko w okolicach czterdziestki. Czy starsze mamy zmagają się z innymi problemami niż młodsze? Jakie są zalety, a jakie wady późnego macierzyństwa? Zapytaliśmy o to Annę Korcz, Odetę Moro i Ewę Pacułę.

  Świat obiegła informacja, że pięćdziesięcioletnia Janet Jackson spodziewa się pierwszego dziecka. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ginekolog i endokrynolog dr Barbarę Grzechocińską, aby zapytać, jak bardzo niebezpieczna jest ciąża dla kobiety w tym wieku i czy można w nią zajść w sposób naturalny.

  Gośćmi Dzień Dobry TVN byli aktorzy serialu "Druga szansa": Tamara Arciuch i Maciej Musiałowski, czyli serialowa matka i jej zbuntowany syn. Czy macierzyńskie doświadczenie Tamary pomogło jej zbudować relację z Maciejem na planie serialu? Jak im się współpracuje?

  Monika Pyrek to jedna z najbardziej utytułowanych polskich tyczkarek. Macierzyństwo zaplanowała dopiero po zakończeniu kariery. Jak odnalazła się w roli mamy? Czy w wychowaniu synka pomaga jej mąż Norbert? Czy planują rodzeństwo dla małego Grzesia? Z młodymi rodzicami rozmawiała Agnieszka Rylik.

  Na początku grudnia Agata Passent została po raz drugi mamą. Antosia urodziła mając już 42-lata. Jakie towarzyszyły jej obawy przy drugiej ciąży? Czy jest jej łatwiej, czy trudniej niż przy pierwszym dziecku? O dojrzałym macierzyństwie Agata opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  Rok temu sąd odebrał Annie Kapeli dzieci, ponieważ była otyła. Zgodnie z wczorajszym wyrokiem Sądu Apelacyjnego dziewczynki wróciły do domu. Jakie warunki musi teraz spełnić Pani Anna, by córki mogły zostać z nią na stałe? Jak udało jej się zrzucić aż 90 kg? Z Anną Kapelą rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Natalia Lysina samotnie wychowuje 6-letnią Zuzię. Pani Natalia jest stylistką paznokci i pracuje w domu. Niestety dziewczynka często przeszkadza mamie w pracy. Nasza bohaterka nie chce jednak wynajmować lokalu ani pracować w innym salonie bo jak mówi, wówczas w ogóle nie widywałaby córki. Jak powinna lepiej zagospodarować swój czas? Niedoskonałej mamie postanowiła pomóc Joanna Kot – psycholog.

  W dzisiejszym odcinku Rozmów w toku Ewa Drzyzga porozmawia z rodzicami, którym na emigracji odebrano dzieci. Dlaczego tego typu przypadki są coraz częstsze? Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

  O niej, jej dzieciach, późnym macierzyństwie i ciąży zrobiło się głośno w ostatnich dniach. A to dlatego, że aktorka Barbara Sienkiewicz zdecydowała się urodzić bliźnięta mając 60 lat. Temat wywołał burzę po tym, jak prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz zwrócił się do Ewy Kopacz, by ta pomogła aktorce, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Barbara Sienkiewicz przyjęła zaproszenie do Dzień Dobry Wakacje i po raz pierwszy publicznie wypowiedziała się na ten temat. Dlaczego zdecydowała się na dzieci tak późno? Dlaczego nie dostaje zasiłku macierzyńskiego? O co prosiła Ewę Kopacz i za co jej dziękuje? Czy jej dzieci są zdrowe? Zobaczcie, co powiedziała Kindze Rusin i Robertowi Kanteraitowi!

  W najbliższą sobotę w Dzień Dobry Wakacje: zabawiamy się na wielkim góralskim weselu, porozmawiamy z polską aktorką Barbarą Sienkiewicz, która w wieku 60 lat urodziła bliźnięta, a także dowiemy się, komu Marcin Daniec uratował życie. W programie także: Polak, który dostał gwiazdkę Michelin oraz tancerze, którzy stali się przedmiotem badań naukowych. Bądźcie z nami w sobotę od 8:30! Zapraszamy w imieniu Kingi Rusin i Roberta Kantereita.

  W najbliższy weekend w Dzień Dobry Wakacje: zabawimy się na wielkim góralskim weselu. Dowiemy się, dlaczego Mateusz Maga i Kajetan Góra zostali się bohaterami amerykańskiego filmu. Porozmawiamy z polską aktorką Barbarą Sienkiewicz, która mając 60 lat urodziła bliźnięta czym wzbudziła wielką sensację. Bądźcie z nami w weekend od 8:30! Zapraszamy w imieniu Kingi Rusin i Roberta Kantereita.

  Czy Kinga Korta, bohaterka reality show "Żony Hollywood", jest już gotowa by zostać matką? Razem z mężem będą się starać o własne dziecko czy rozważają adopcję? Czy w Stanach proces adopcyjny jest trudniejszy niż w Polsce? Czy Kinga spotyka się prywatnie z pozostałymi żonami? Z jakimi problemami muszą się mierzyć kobiety w Hollywood?

  Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiedli: projektantka torebek Marianna Tomaszko, aktorka Małgorzata Lewińska i ginekolog Jakub Rzepka. Czy wiele kobiet decyduje się na późne macierzyństwo? Jak przygotować się do narodzin dziecka, kiedy ma się 40 lat? Czy macierzyństwo w wieku dojrzałym różni się od wczesnego macierzyństwa? Jakie badania powinny przejść kobiety po czterdziestym roku życia, które spodziewają się dziecka?