Zmiany w badaniach prenatalnych
Dr n.med. Anna Fuchs, ginekolog-położnik jest zdania, że zmiany, które wprowadzono w zakresie wykonywania badań prenatalnych to bardzo dobry kierunek.
- Zmiana, która wreszcie umożliwia nam realizować bardzo dobry program, który mamy w naszym kraju, żeby ten program był powszechny. Badania powszechne to jest właśnie takie badanie prenatalne, które ma objąć całą populację. Całą populację, a więc nie tak, jak było wcześniej - pacjentki po 35. roku życia i pacjentki starsze, tylko badanie, które ma objąć każdą kobietę, bez względu na wiek, bez względu na historię medyczną, czy ona jest obciążona, czy nie jest obciążona, ma robić taki przesiew populacyjny i dopiero weryfikować mniejszą grupę, która wymaga dalszej diagnostyki - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr n.med. Anna Fuchs.
Warto dodać, że w naszym kraju aż 90 proc. rodzących kobiet jest przed 35. rokiem życia. Tymczasem dane pokazują, że najczęstsza wada genetyczna, czyli zespół Downa występuje u 75 proc. kobiet przed 35. rokiem życia. - Więc one nie miały bezpłatnego, refundowanego dostępu do badań populacyjnych, do badań przesiewowych wcześniej - dodała.
Co składa się na badania prenatalne?
Pierwsze tego rodzaju badanie wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży. - Badanie polega na ultrasonografii i badaniu biochemicznym z krwi. Badanie kolejne tzw. połówkowe, wykonywane w połowie, [...], które nam mówi już więcej o narządach, bo ta ciąża jest już dużo bardziej zaawansowana, więc nie tylko wady genetyczne, ale i ułożenie narządów, pokazanie ewentualnych wad, dysmorfii, widać już twarz dziecka. Trzecie badanie prenatalne - niestety nadal nierefundowane w naszym kraju - które jest między 28. a 32. tygodniem, [...], które nam jeszcze raz pokazuje obrazowanie narządów, a także ewentualną predykcję, zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego - tłumaczyła.
Specjalistka podkreśliła, że dzięki badaniom można wykryć zmiany, które często daje się leczyć jeszcze, gdy dziecko jest w łonie matki. - Badania prenatalne na wcześniejszym etapie ciąży pozwalają nam przewidzieć ewentualne komplikacje, czy problemy, z jakimi może się spotkać w czasie ciąży. Nowoczesna medycyna w naszym kraju potrafi sobie radzić wielokrotnie z rozszczepem kręgosłupa, mamy piękne ośrodki, które w fantastyczny sposób przeprowadzają operacje w łonie matki, natomiast żeby skierować kobietę do takiego ośrodka, to my musimy o tym wiedzieć - podkreśliła.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o badaniach prenatalnych? Czy są bezpieczne i dla matki i dla dziecka? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przyszła mama skrytykowana, bo pokazała się w stroju kąpielowym. "Fatshaming w ciąży?! To słabe"
- Sandra Kubicka opisała poród przez cesarskie cięcie. Ma rady dla przyszłych mam. "Straszono mnie okrutnie"
- Kawiarnia wywiesiła komunikat dla rodziców, którzy nie pilnują dzieci. "Kara" może być surowa
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN