Badania prenatalne pozwalają wykryć lub wykluczyć wady genetyczne u rozwijającego się płodu. Wykonywano je jedynie u kobiet obciążonych lub tych, które zaszły w ciążę po 35. roku życia. Teraz to się zmieniło. Od 5 czerwca może z nich skorzystać każda przyszła mama. Co o tej zmianie sądzą lekarze? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr n.med. Anna Fuchs, ginekolog-położnik.
Porównują ją do jaszczurki. "Gdzie jest pępek?".
Która para aktorska potwierdziła związek? Oto najważniejsze newsy dnia.
Jakie choroby można dzięki nim wykryć i leczyć już w trakcie życia płodowego?
Mutacje genetyczne, które przyczyniają się do rozwoju groźnych chorób dziecko może otrzymać zarówno od matki, jak i od ojca. Najnowsze badania przeprowadzone przez amerykańskich badaczy pokazują, że starsi ojcowie mają znacznie więcej wadliwych genów, które przekazują swojemu potomstwu. Jak udało się to ustalić?
Pomysł budzi kontrowersje.
Achromatopsja to choroba wzroku, która sprawia, że pacjenci nie rozpoznają barw. Schorzenie diagnozowane jest bardzo rzadko. W Polsce zmaga się z nim zaledwie kilkadziesiąt osób. Jak wygląda życie z tą chorobą? Czy można ją wyleczyć? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Justyną Ryńską, która choruje na achromatopsję oraz dr. Piotrem Woźniakiem, okulistą.
Ta historia wstrząsnęła całą Polską. Trzydziestoletnia kobieta - po zapłodnieniu metodą in vitro - urodziła nie swoje dziecko. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że plemniki pochodzą od partnera kobiety, która urodziła, a komórka jajowa od innej matki. Sprawa wyszła na jaw, ponieważ u dziecka stwierdzono wady genetyczne. Kto w myśl polskiego prawa jest matką dziecka, a kto ojcem? Dlaczego mogło dojść do pomyłki? Jak sprawa wygląda od strony prawa karnego? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z ginekologiem Romualdem Dębskim i adwokatem Luką Szaranowiczem.