Kangurowanie tylko dla wcześniaków?
Mimo że kangurowanie jest obecnie bardzo modnym i często występującym w szpitalach zjawiskiem, niektórzy wciąż tkwią w przekonaniu, że dotyczy ono głównie dzieci przedwcześnie narodzonych. Doula Julita Księżycka wyprowadza z błędu.
- Korzyści są po stronie dziecka, mamy oraz taty. (...) Ta metoda ma udowodniony wpływ pozytywny na poprawianie stanu zdrowia dziecka. I rzeczywiście w latach 70. w Bogocie, kiedy nie było sprzętu i personelu, dano dzieciaki mamom i było widać, jak się regulowała temperatura. W tej chwili WHO zaleca [kangurowanie - przyp. red.] każdemu urodzonemu dziecku, nie tylko przedwcześnie - zaznacza ekspertka.
Do którego momentu życia kangurować dziecko?
Edukatorzy okołoporodowi zalecają, by maluchy urodzone przez cesarskie cięcie w pierwszych minutach życia również trafiały w ramiona mamy. Wskazane są dwie godziny nieprzerwanego kontaktu.
- Nawet jak mamy pięciotygodniowe dziecko, naprawdę zachęcam wtedy, czy mamę, czy tatę - rozbieramy się i na golasa przytulamy. Od góry można się przykryć, żeby też się nie wychładzać. (...) A jeżeli jest nam trudno w tym uziemieniu i dziecko skończyło już 3-4 tygodnie, możemy korzystać z chust czy z nosidełek dobrze dobranych - uświadamia Julita Księżycka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Byłam tym absolutnie zażenowana, zawstydzona". Jakie przeszkody napotykają kobiety z dziećmi?
- Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?
- Co kobiety powinny wiedzieć, zanim zajdą w ciążę? "Medycyna daje niezwykłe wsparcie"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News