Dlaczego mężczyźni nie lubią okazywać emocji? "Wchodzenie w strefę nieznaną zwiększa szansę na porażkę"

Płaczący mężczyzna
Dlaczego mężczyźni nie lubią okazywać emocji?
Źródło: Petri Oeschger/Getty Images
Współcześni mężczyźni noszą zbroję, która w razie konfrontacji z wrażliwością, potrzebą bliskości czy strachem ochroni ich przed bolesnymi emocjami. Sarkazm, bezczelność, arogancja, nienaturalna pewność siebie, złość - to one tłamszą prawdziwe potrzeby i pomagają im przetrwać w sferze uczuć. Co sprawia, że tak bardzo nie lubią okazywać emocji? O tym rozmawialiśmy z psycholożką Jessiką Kmieć.

Mężczyźni boją się wrażliwości

Miał polować, chronić rodzinę, walczyć w obronie zasad i słabszych, miał być silny i nieustraszony. Nie mógł okazywać słabości, tylko tak mógł przetrwać. Mężczyzna, wojownik, rycerz w dzisiejszym świecie jest zagubiony. Pragnie bliskości, a wyraża złość, frustrację i zniecierpliwienie, boi się, ale obśmiewa lęki, potrzebuje pochwały i zrozumienia, a staje się bezczelny i arogancki.

Ojcowie o rodzicielstwie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakob Kosel o roli ojca
Jakob Kosel o roli ojca
Spełniony czterdziestolatek, dumny tata
Spełniony czterdziestolatek, dumny tata
Tata napisał bajkę dla syna z ADHD
Tata napisał bajkę dla syna z ADHD
Mężczyźni na froncie rodziny
Mężczyźni na froncie rodziny
Niezwykłe podróże taty z córką
Niezwykłe podróże taty z córką
Tata, no weź - czyli jak zostać ojcem idealnym
Tata, no weź - czyli jak zostać ojcem idealnym
Roman Paszkę o relacji z synem
Roman Paszkę o relacji z synem
Prowadzący "Mask Singer" o roli ojca i wymarzonym weselu
Prowadzący "Mask Singer" o roli ojca i wymarzonym weselu
Boję się swojej wrażliwości, zawsze się jej bałem. Bałem się bać. Bałem się smutku. Wrażliwość to czucie. Czucie to ból. Dużo bólu, którego nie chciałem czuć
- pisze na swoim blogu Marcin Szot, trener i coach.

Atrybuty i wzorce męskości

Powodzenie, sukces, reputacja, siła - to atrybuty męskości, których zdobywania mężczyźni uczyli się przez wieki. Wchodzenie w strefę nieznaną zwiększa szansę na porażkę, a na to żaden mężczyzna nie jest gotowy. Czy właśnie dlatego tak skutecznie unikają oni okazywania emocji? Zapytaliśmy o to psycholożkę Jessikę Kmieć, która na co dzień prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych doświadczających w życiu trudności i dyskomfortu.

Mężczyźni pytani o emocje często nie potrafią o nich mówić, wręcz dają wyraz niechęci tego typu tematom. Skąd ona się bierze?

- Niechęć przed eksponowaniem swoich emocji może mieć wiele źródeł. Zaczęłabym jednak od lęku przed oceną. Mężczyźni coraz rzadziej - ale wciąż - obawiają się, że kiedy okażą emocje, to tym samym okażą słabość, a nie chcą być postrzegani jako ktoś, kto sobie z czymś nie radzi. Mężczyzna ma być silny, wytrwały, nic nie może go złamać - to przykry stereotyp, który jeszcze czasami funkcjonuje. Może być również tak, że w przeszłości z jakichś powodów nie było w życiu mężczyzny przyzwolenia na uzewnętrznianie emocji, były one w jakiś sposób unieważniane, pacyfikowane, być może padały słowa typu "przesadzasz”, „jesteś przewrażliwiony”. To mogło spowodować, że zamknął się w sobie i przywykł do tego, że z różnymi emocjami musi uporać się sam. No i na końcu mamy kolejny stereotyp pt. ”mężczyźni nie płaczą”. W praktyce niestety jest on rozszerzony nie tylko o płacz, ale także smutek, przygnębienie i szereg innych emocji. Szczęśliwie to się zmienia, jednak kluczowe jest to, aby mężczyzna po pierwsze sam dał sobie pozwolenie na odczuwanie i okazywanie emocji, a po drugie, aby czuł, że osoby, którymi się otacza, dają mu na to przestrzeń i nie podważają jego uczuć.

Podziwiani, z sukcesami zawodowymi, pomocni, sprawczy, tęsknią za bliskością, ale o tym nie mówią. Zamiast tego wybuchają złością. Co jeszcze bardziej oddala ich od partnerek. Skąd bierze się ten problem?

- Czasami mężczyzna z wieloma sukcesami na koncie ma przekonanie co do tego, że mówienie o swoich potrzebach, uczuciach, o tym, że jest mu źle, godzi w jego siłę i kłóci się z wizerunkiem faceta, który sobie radzi. Może mieć wrażenie, że przyznanie się, że coś jest dla niego problemem, z którym się mierzy i nie wie jak się z nim uporać sprawi, że zacznie o sobie myśleć gorzej, że to obniży jego wartość. W przypadku mężczyzn złość czy gniew są społecznie bardziej akceptowalne. Istnieje przekonanie, że jest to jakiś rodzaj wyeksponowania męskości, gdy tymczasem smutek jest odbierany jako oznaka słabości. Z moich gabinetowych obserwacji wynika, że kobiety jednak pragną mieć obok siebie mężczyznę, który jest szczery, a ta szczerość oznacza tyle, że kiedy mężczyzna mierzy się z czymś trudnym, niewygodnym, to ma obok siebie partnerkę, która nie będzie go oceniać, za to będzie dla niego wsparciem i opoką, nawet jeśli to wsparcie będzie polegać na wysłuchaniu, a nie rozwiązaniu problemu.

Jak przejawia się męska wrażliwość?

- Na wiele sposobów, np. poprzez opiekuńczość, wykazywanie się realnym działaniem, niesieniem pomocy, empatycznym stosunkiem do innych osób, rozumieniem i wyrozumiałością. To takie działanie pełne czułości, troski, ale też mówienie o tym, co trapi i przeszkadza.

Czy mężczyźni chętniej niż kiedyś proszą o pomoc specjalistów w kwestiach dotyczących emocji?

- Całe szczęście tak. W moim gabinecie pracuję z mężczyznami, którzy przychodzą, ponieważ zauważają, że są takie elementy ich życia, nad którymi chcieliby popracować. Jednym z takich problemów jest właśnie nieumiejętność rozpoznawania, nazywania, a następnie okazywania emocji. Czasami mężczyźni mówią o tym, że obawiają się, że to sprawi, że zostaną uznani za słabych. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, że jeśli mężczyzna ma przy sobie świadomą, dojrzałą partnerkę, to dla niej będzie istotne i niezwykle ważne to, aby w relacji była przestrzeń na uczucia obu stron, ponieważ emocje ich obojga są tak samo ważne. Mężczyźni, którzy w moim gabinecie pracowali nad kwestią emocji, mówili o tym, że ich relacja weszła na zupełnie inny poziom, że stała się bardziej jakościowa. Oprócz tego, że ich kobiety są zadowolone z tej przemiany, to oni sami dali sobie przyzwolenie na to, aby po prostu być sobą, aby nie walczyć ze swoimi emocjami i traktować ich jako wroga czy oznaki słabości, ale pozwolić sobie na odczuwanie. I tutaj również apel do kobiet, aby wspierały swoich partnerów i sprawiały, że mężczyzna będzie czuł się akceptowany, wysłuchany i nieoceniany za to, co czuje.

Wzorce męskości zaburzają możliwość satysfakcjonujących relacji. Błędne przypisywanie sfer emocji kobietom, a działania i strategicznego rozwiązywania problemów mężczyznom, nie są dobre dla żadnej ze stron. Dlatego tak ważna jest komunikacja z samym sobą, dopuszczanie wewnętrznych potrzeb do głosu. To jednak proces, który wymaga przełamania wielu głęboko zakorzenionych przeświadczeń na temat prawdziwej męskości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Petri Oeschger/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Bitwa na babeczki w studiu Dzień Dobry TVN. "Chyba sobie kpisz. Jestem poważnym dziennikarzem"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas