Dawniej dzieci wychowywane były przez mamy, babcie i ciocie. Kobiety czuły wsparcie bliskich i mogły polegać na sobie wzajemnie w codziennym trudzie opieki nad domostwem oraz swoimi pociechami. Jednak czasy diametralnie się zmieniły, stąd pomysł na stworzenie Wioski Matek. O inicjatywie, która rozrosła się na cały kraj, opowiadały w Dzień Dobry TVN psycholożki: Agnieszka Konefał, która jest działaczką społeczną i podcasterką oraz Paulina Gdańska, pracująca w szpitalu położniczym UW.
Wioski Matek - na czym polega ta idea?
Człowiek jako istota stadna potrzebuje innych wokół siebie, szczególnie w przełomowych i trudnych momentach życia. Jednym z nich jest początek macierzyństwa. Kobiety od wieków gromadziły się w tym czasie razem, by tworzyć swoją wioskę wsparcia, pomagać sobie w codziennych trudach, wychowywać wspólnie dzieci, prać, gotować czy po prostu rozmawiać.
Agnieszka Konefał, działaczka społeczna, psycholożka i podcasterka potrzebę taką dostrzegła, kiedy 4 miesiące temu została mamą. Jak wspomina, po porodzie była wykończona. Nie mogła spokojne dojść do siebie po wykańczającym pobycie w szpitalu, do tego doszła zmiana życia, mnóstwo trosk i niepewności. Napisała o tym post w mediach społecznościowych.
- Podzieliłam się, jak czuję się samotna w macierzyństwie. Po tym poście wiele kobiet się do mnie odezwało, to było kilkadziesiąt różnych historii. To, co mnie najbardziej uderzyło, że napisały nie tyle kobiety, które same wychowują dzieci, ale kobiety, które są w relacjach i mają wsparcie partnera. Teoretycznie, a praktycznie czują się samotne - opowiadała gościni Dzień Dobry TVN.
Jedna z pań przyznała, że od dwóch miesięcy nie rozmawiała z inną kobietą i czuje dużą potrzebę spotkania. Podobnych głosów było więcej.
- Słysząc to postanowiłam, że ja te kobiety połączę, żeby mogły się spotykać. Ale mogą się też zgłosić osoby, które chcą je wspierać. Napisałam post: Warszawa - Kraków, potem to się zaczęło rozszerzać na całą Polskę - mówiła.
Wioski Matek to przestrzeń dla kobiet, które niedawno urodziły dziecko oraz potrzebują i chcą dzielić się w kręgu innych młodych mam swoimi trudami, troskami i radościami. Celem inicjatywy jest to, żeby wspierać się wzajemnie poprzez dawanie i przyjmowanie, pomoc w opiece nad maluchami, wymianę poglądów i opinii czy zwyczajnej dawanie sobie obecności.
Samotność kobiet po narodzinach dziecka
Jak zauważa psycholog Paulina Gdańska, dopiero niedawno zaczęto zwracać uwagę na potrzeby emocjonalne kobiet, które są tuż po porodzie. Na początku macierzyństwa mają bardzo duże wycofanie z kontaktów społecznych. Mogą obserwować u siebie brak przyjemności z czynności, które kiedyś sprawiały radość, poczucie cierpienia, zaburzenia snu, które towarzyszą im przez wiele miesięcy po narodzinach dziecka oraz stały niepokój o jego zdrowie.
- W czasie ciąży jest pełne skupienie na kobiecie. W momencie, kiedy przychodzi na świat dziecko, cała koncentracja otoczenia skupia się na nim. Sama mama też jest skupiona w 100 procentach na dziecku. Zapomina, że trzeba dobrze zjeść, zadbać o swój odpoczynek - wskazuje specjalistka. Tymczasem skala emocji towarzysząca po porodzie jest ogromna. Dlatego tak ważna jest pomoc.
- Ze strony osób, które nas rozumieją. Takie wsparcie mogą dawać inne mamy. Bliskie i głębokie relacje powinnyśmy nawiązywać ze znajomymi na podobnym etapie życia, tylko wtedy pojawi się zrozumienie i współodczuwanie - tłumaczy psycholożka pracująca w szpitalu położniczym.
Jej zdaniem na oddziałach położniczych dostęp do opieki psychologicznej powinna mieć każda pacjentka, a taka pomoc powinna być świadczona również po opuszczeniu placówki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Malwina Wędzikowska o relacjach z mamą. "Nie nauczyła mnie tych złych cech, które trzeba mieć, żeby przetrwać"
- Damian Michałowski o podziale obowiązków. "U mnie w domu to ja gotuję"
- Olivier Janiak namawia do pomagania. "Ze zdrowiem psychicznym Polaków nie jest dobrze"
Autor: Luiza Bebłot
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News