matki

  matki

  Macierzyństwo to odpowiedzialne zadanie, które niesie za sobą wiele radości, ale nierzadko wiąże się także z bolesnymi doświadczeniami. Kobiety, które na co dzień mierzą się z trudami narzuconej im roli, zwykle wstydzą się mówić głośno o swoim cierpieniu. Projekt "TABU" to odpowiedź na osamotnienie i ból, z którymi każdego dnia zmaga się wiele Polek. Kulisom tego wyjątkowego projektu przyjrzała się redaktorka dziendobry.tvn.pl, Karolina Kalatzi.

  "... nie rozumieją, nie mogą się pogodzić. I do końca życia będą sobie zadawać pytanie - co zrobiłam nie tak". Bruksela - samo serce Unii Europejskiej. Ze Starego Kontynentu wyjechało ponad 5 tysięcy osób, żeby walczyć po stronie tzw. Państwa Islamskiego. Młodzi ludzie, w tym kobiety i dzieci. Co wydarzyło się w ich życiu, że przystąpili do organizacji terrorystycznej? Martyna wraz z ekipą udała się miedzy innymi do dzielnicy Molenbeeck, skąd wyjechało do Syrii najwięcej osób. Podróżniczka spotkała się z matkami dżihadystów, aby spróbować to zrozumieć...

  Ciężarne 13-latki czy 26-letnie babcie nikogo w kolumbijskich slumsach nie dziwią. W najbiedniejszych warstwach społeczeństwa przemoc wobec kobiet przybiera szczególnie jaskrawe formy: gwałty, wykorzystywanie seksualne czy handel usługami seksualnymi nieletnich to codzienność. Dominika Kulczyk wybrała się tam z ekipą Efektu Domina. O sytuacji kobiet w Kolumbii rozmawialiśmy z kulturoznawcą - Martą Wójtowicz- Wcisło. Efekt Domina zaraz po Dzień Dobry TVN.

  Fora i blogi parentingowe powinny być miejscem, gdzie rodzice znajdują wsparcie i dobre rady. Czemu tak nie jest? Dlaczego matki stały się jednymi z najagresywniejszych użytkowników Internetu? O groźbach i wulgaryzmach rzucanych przez "Matki Polki" porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog dziecięcą Justyną Korzeniewską.

  Ilona Nowacka i Marzena Sadłoń są blogerkami. Tym, co wyróżnia je na tle kobiet, które prowadzą blogi macierzyńskie są ich dzieci. Mimo, że wychowują dzieci z niepełnosprawnością to nie czują się "heroskami", za które uważa je społeczeństwo. Mówią, że mają najzwyczajniejsze rodziny na świecie. Ich blogi odwiedzają tysiące rodziców, którzy na co dzień borykają się z takimi samymi problemami. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym czym tak na prawdę różni się wychowanie dziecka na wózku od chodzącego na własnych nogach.

  Na ile sekund trzeba włożyć palec dziecka do wrzątku gdy wda się zakażenie? Przy ilu stopniach gorączki należy wysmarować dziecko gęsim smalcem? Na co pomaga psi smalec.... i czy hemoroidy są zaraźliwe? Tego typu pytania można znaleźć na forach internetowych, na których dyskutują matki. Czy można wychowywać dziecko na podstawie porad znalezionych w sieci? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Agnieszkę Rylik i Sylwię Gliwę.

  Wiele kobiet myli rolę żony z rolą matki. Jak to wpływa na związek i jak wyswobodzić się spod opiekuńczych skrzydeł żony-matki? A może mężczyźni lubią, gdy kobiety im matkują? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do naszych gości: kierowcy rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, psycholog Marii Rotkiel i aktorki Alżbety Lenskiej. Czy Krzysztof Hołowczyc bywa ofiarą nadmiernego matkowania?

  Czy każdy dzień niepracującej mamy jest podobny do poprzedniego i co robić by przełamać rutynę? O prawdziwym "dniu świstaka" rozmawialiśmy z Edytą Poncyliusz i Katarzyną Konopą.

  Pretekstem do rozmowy stał się dla nas felieton prof. Zbigniewa Mikołejko, w którym ironicznie odnosi się do pewnych aspektów macierzyństwa. Po publikacji zawrzało. Polskie matki wystąpiły przeciw profesorowi, który niestety nie mógl być naszym gościem, ale napisał do nas list. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy matki: Aleksandrę Szyłło, Odetę Moro-Figurska, Magdalenę Żakowską, Anetę Todorczuk-Perchuć.

  Czy matka widząc w córce siebie sprzed lat powinna być o nią zazdrosna? O relacjach matki z córką, zazdrości i rywalizacji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Beatą Tyszkiewicz, Joanną Damięcką, Izabelą Trojanowską i psycholog Anną Kędzierska.

  Synowie Vansessy Nachabe Grzybowskiej mają encefalopatię. Córka Małgorzaty Dębeckiej ma rozszczepienie kręgosłupa, urodziła się bez przełyku, ma za sobą 12 operacji, czekają ją kolejne. Fundacja Dzielna Matka powstała po to, by motywować matki dzieci z niepełnosprawnością do działania na ich rzecz i w trosce o całą rodzinę.