Rośnie liczba niedożywionych matek. "Żeby chronić dzieci, muszą poświęcić swoje zdrowie"

Źródło: PAH
Helena Krajewska z PAH o znaczeniu pomocy humanitarnej
Helena Krajewska z PAH o znaczeniu pomocy humanitarnej
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Ponad miliard kobiet i nastolatek na świecie każdego dnia nie dojada lub rezygnuje z posiłków. Wśród nich najbardziej zagrożone są matki, które stawiają na pierwszym miejscu zdrowie swoich dzieci i rodziny. - Widzimy to wszędzie tam, gdzie pracujemy, od Ukrainy, przez Sudan Południowy i Somalię, do Jemenu - mówi Helena Krajewska, rzeczniczka prasowa PAH.

W Dniu Matki (26 maja) Polska Akcja Humanitarna alarmuje, że poważne niedożywienie wśród matek jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w krajach pogrążonych w kryzysach humanitarnych.

Głodne matki chcą chronić swoje dzieci

Ostatnie lata przyniosły szokujące pogorszenie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Obecnie ponad ćwierć miliarda osób – 258 mln – cierpi z powodu poważnego niedożywienia lub głodu. Wiele z tych osób mieszka w krajach doświadczających zmian klimatu, wojen lub niestabilności politycznej. Dwukrotnie zwiększyła się też różnica między płciami, pokazując, że to kobiety i nastolatki najsilniej odczuwają skutki nakładających się kryzysów.

- Nietrudno określić, dlaczego to właśnie matki nie dojadają lub rezygnują z posiłków – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka prasowa PAH. – Przede wszystkim, chcą chronić swoje dzieci, najbliższych, a żeby to zrobić, muszą poświęcić swoje zdrowie. Widzimy to wszędzie tam, gdzie pracujemy, od Ukrainy, przez Sudan Południowy i Somalię, do Jemenu – dodaje.

Ostre niedożywienie wśród matek wzrosło aż o 1/4

W krajach najmocniej dotkniętych kryzysami humanitarnymi ostre niedożywienie wśród matek wzrosło aż o 1/4 przez ostatnie 3 lata - alarmują organizacje międzynarodowe. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja ciężarnych i karmiących kobiet w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej. Jednak nowe kryzysy, takie jak trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii czy wojna w Ukrainie, zepchnęły setki tysięcy rodzin na skraj ubóstwa.

- Do końca tego roku chcemy dotrzeć z żywnością do ponad 600 tys. osób na wschodzie i południu Ukrainy – mówi Muthana Alhayou, kierownik działań PAH w tym regionie. – W wielu rodzinach, którym pomagamy, nagle zabrakło jedynego żywiciela lub środków na utrzymanie. To trudna sytuacja dla matek – podkreśla.

W bardzo trudnym położeniu znajdują się też kobiety w Sudanie Południowym, gdzie na skutki zmian klimatu nakładają się lata konfliktów zbrojnych. Obecnie aż 76% obywateli tego kraju potrzebuje pomocy humanitarnej, a wśród nich 2,2 mln kobiet i blisko 5 mln dzieci. Dramatyczna sytuacja w sąsiednim Sudanie i nowa grupa osób potrzebujących, które uciekają przed konfliktem, może doprowadzić do katastrofy humanitarnej w Sudanie Południowym.

Polska Akcja Humanitarna na całym świecie wspiera matki, które znajdują się w sytuacji kryzysu humanitarnego. Fundacja dostarcza żywność i podstawowe produkty higieniczne, finansuje działanie ośrodków zdrowia oraz bezpiecznych przestrzeni dla kobiet i dzieci. To nie byłoby możliwe, gdyby nie solidarność osób prywatnych i firm, regularnie przekazujących środki na pomoc PAH.

Jak wesprzeć działania PAH?

PAH pomaga potrzebującym
PAH pomaga potrzebującym
Źródło: PAH

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: DC

Źródło: Polska Akcja Humanitarna

Źródło zdjęcia głównego: Nisa and Ulli Maier Photography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana