Afryka Wschodnia mierzy się z druzgocącą suszą
Susze w regionie Afryki Wschodniej - w tym w Somalii - nie są dla mieszkańców nowym zjawiskiem. Jednak ich częstotliwość i intensywność w ostatnim okresie są bardzo alarmujące. Dochodzi do coraz mocniejszego "rozstrojenia" klimatu, a miejscowa ludność nie może już polegać na porach deszczowych, które co sezon przynoszą coraz mniej deszczu. W wyniku obecnie trwającej suszy 1,1 mln ludzi musiało opuścić swoje domy, by ratować zdrowie lub życie własne i rodzin.
Zobacz wideo: Jak pomóc uchodźcom?
Jak pomóc uchodźcom?
- Widać tu mnóstwo globalnych współzależności – zauważa Dalia Mikulska, koordynatorka misji PAH w Somalii. - Skutki zmian klimatu, za które w ogromnej części odpowiada Północ, uderzają w mieszkańców Globalnego Południa. Widzimy też, jak bardzo wojna w Europie pogorszyła dostęp do żywności w Rogu Afryki - dodaje.
Somalia w cieniu wojny w Ukrainie
Po 24 lutego ceny żywności dosłownie wystrzeliły w krajach takich jak: Somalia, Sudan Południowy czy Etiopia. Rosja i Ukraina, spichlerze świata, zapewniały 44% pszenicy importowanej na kontynent afrykański. Podwoiły się też ceny paliw, co wpływa na koszt transportu żywności i podstawowe wsparcie. Jednocześnie coraz więcej organizacji finansujących pomoc humanitarną ogranicza wydatki na rzecz innych regionów, by sprostać potrzebom w Ukrainie. W połączeniu z obecną suszą i trwającym konfliktem zbrojnym stworzyło to śmiertelną mieszankę
- W cieniu wojny w Ukrainie toczy się katastrofa na ogromną skalę – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka PAH. – Więcej niż połowa społeczeństwa została dotknięta przez tę suszę. Nie widzieliśmy w Somalii takiej skali kryzysu, odkąd tu pracujemy - przynaje.
Zobacz wideo: Działalność Omeny Mensah w Afryce
Polska Akcja Humanitarna pomaga Somalii
W 2011 roku przez Somalię przetoczyła się tragiczna w skutkach susza, która kosztowała życie niemal 260 tys. osób - głównie dzieci. To właśnie wtedy Polska Akcja Humanitarna zaczęła działać w tym kraju, by zwiększać dostęp jego mieszkańców do podstawowych dóbr, takich jak: woda, żywność, artykuły higieniczne. Dzięki 11 latom stałej obecności w Somalii PAH jest w stanie szybko i skutecznie reagować na kryzysy różnego rodzaju.
Polska Akcja Humanitarna od blisko 30 lat nieprzerwanie niesie pomoc ludziom w krajach dotkniętych głębokimi kryzysami humanitarnymi. Działania te są możliwe dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców PAH – obywateli, instytucji i firm.
PAH - jak wesprzeć działania?
Każdy może pomóc Somalii. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę poprzez stronę Polskiej Akcji Humanitarnej lub wysłać pieniądze na konto PAH z dopiskiem "Somalia".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lekarze bez Granic w Ukrainie: "Nasilenie, skala i tempo wojny wywołały ogromne cierpienie i potrzeby"
- Są biczowane i zmuszane do małżeństw. "Nigdy nie płaczą i zawsze znoszą ból"
- Iranki zdejmują chusty. "Rewolucja w świecie wirtualnym może być kroplą, która drąży skałę"
Źródło: Informacja prasowa/Polska Akcja Humanitarna
Źródło zdjęcia głównego: Polska Akcja Humanitarna