Gorące tematy

Iranki zdejmują chusty. "Rewolucja w świecie wirtualnym może być kroplą, która drąży skałę"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Hidżab – narzędzie zniewolenia?
Hidżab – narzędzie zniewolenia? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Przed rokiem 1979 Iran był krajem, w którym respektowano prawa kobiet. Rewolucja islamska sprawiła, że kraj zmienił się w państwo wyznaniowe, w którym coraz powszechniejsza stawała się przemoc wobec nich. Czara goryczy przelała się po śmierci 22-latki, która była torturowana przez policję wyznaniową. Czy protesty, które przetaczają się przez Iran, mają szansę odmienić los tamtejszych kobiet? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Magdalena El Ghamari ekspertka ds. terroryzmu, bezpieczeństwa kulturowego, islamu.

Dlaczego w Iranie wybuchły protesty?

22-letnia Mahsa Amini została zatrzymana przez policję wyznaniową z powodu niewłaściwego i niemoralnego ubioru. - Islamska Republika Iranu jest to miejsce, w którym przede wszystkim kobiety muszą zakrywać włosy. Stwierdzono, że jej ubiór był nieodpowiedni, widoczne były włosy i stwierdzono, że nie stosuje się ona do zasad prawa - powiedziała Magdalena El Ghamari.

Należy powiedzieć, że włosy nie są w Iranie postrzegane jako erotyczne. - Raczej traktowałbym to jako symbol, tzn. coś pięknego, coś, co jest ukryte - tłumaczyła nasza rozmówczyni. Magdalena El Ghamari dodała, że gdy kobieta pojawia się w dużych skupiskach mężczyzn, jest ona obiektem niewłaściwych spojrzeń. - Pamiętajmy też, że są bardzo różne miejsca. W zależności od tego, gdzie podróżujemy i jak to wygląda, zobaczymy kobiety, które spędzają z sobą czas, wręcz (mają) te włosy odkryte. Bo ja też widziałam bardzo różne Iranki, w bardzo różnych zasłonach - powiedziała.

Na protesty, które przetaczają się przez Iran po śmierci młodej dziewczyny (22-latka zmarła 16 września 2022 roku) zatrzymanej i torturowanej przez policję wyznaniową, należy spojrzeć również przez pryzmat polityki. - Ja w Iranie byłam w 2018 roku. To był czas wyborów, pewnego poluzowania. Ostatnie lata to jest kryzys ekonomiczny, frustracja społeczna, te wszystkie elementy nie tylko się na siebie nakładają, ale także powodują, że ludzie chcą zmian, potrzebują zmian - dodała.

Czy zmieni się postrzeganie kobiet w Iranie?

Mimo że Irańczycy wychodzą na ulicę, protestują i domagają się zmian, to zdaniem naszej rozmówczyni do żadnej rewolucji nie dojdzie. Musimy jednak - jak powiedziała - dostrzegać pewną nadzieję. - 1979 rok to nie tylko rewolucja, ale oczywiście te zmiany, które nastąpiły, sprawiły, że cała kolejna generacja wyrosła w zupełnie nowych warunkach. Najmłodsza generacja nie zna, nie rozumie, nie pamięta, nie ma [...] porównania historycznego. Natomiast z drugiej strony [...] nic nie dzieje się w tych obszarach z dnia na dzień. Ta rewolucja, która dzieje się świecie wirtualnym może drążyć skałę, może być kroplą, która drąży skałę. Natomiast uważam, że będzie to długotrwały proces, mimo protestów, ogromnej solidarności - powiedziała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości