protesty

  Czy protesty, które przetaczają się przez Iran, mają szansę odmienić los tamtejszych kobiet? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Magdalena El Ghamari ekspertka ds. terroryzmu, bezpieczeństwa kulturowego, islamu.

  22-latka zmarła po zatrzymaniu przez policję religijną.

  Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego od lat wzbudza kontrowersje. Mieszkańcy terenów, na których powstać ma lotnisko i związana z nim infrastruktura, otrzymali ofertę nie do odrzucenia.

  "Słowo 'ruskie' jest jednoznaczne z wojną oraz okrucieństwem".

  "Zapal znicz, by uczcić jej pamięć".

  Anna Samusionek jest jedną z gwiazd, które krytykują wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Właśnie opublikowała w mediach społecznościowych wideo, w którym relacjonowała próbę dostania się pod siedzibę TK. Widać na nim, jak młody policjant nakazuje aktorce oddalić się, bo "jej maseczka wskazuje na to, że należy do strajku kobiet".

  Zwolennicy kończącego kadencję prezydenta Donalda Trumpa protestowali w środę przeciwko zatwierdzaniu przez Kongres głosów Kolegium Elektorów potwierdzających zwycięstwo Joe Bidena. W wyniku zamieszek cztery osoby zmarły, aresztowano ponad 50 osób, a 14 policjantów zostało rannych.

  Od wielu miesięcy z zapartym tchem obserwujemy to, co się dzieje na Białorusi. Z oficjalnych informacji wynika, że do tej pory w wyniku protestów zmarło 5 osób, ponad 80 jest zaginionych, a 150 wyszło z więzienia w bardzo ciężkim stanie. Białorusini się nie poddają, a sprawy w swoje ręce wzięły przede wszystkim kobiety. O tym, jakie podjęły działania porozmawialiśmy z Janą Szostak, aktywistką i artystką z Białorusi.

  Na fali protestów i informacji o przemocy milicji białoruskiej wobec obywateli niektórzy operatorzy i dziennikarze telewizji państwowych odeszli ze swoich stanowisk. Jedną z nich jest Tatyana Garbar. Skontaktowaliśmy się z nią, aby zapytać o sytuację na Białorusi i o jej zawodową przyszłość.

  Masowe protesty ogarnęły USA po tym, jak policjant doprowadził do śmierci Afroamerykanina George'a Floyda. Demonstracje trwają od kilkunastu dni i rozlały się już daleko poza Stany Zjednoczone. O sytuacji za oceanem rozmawialiśmy z Marcinem Wroną, amerykańskim korespondentem TVN oraz pochodzącym z USA wokalistą Nickiem Sincklerem.

  W Stanach Zjednoczonych nie milkną protesty po zabójstwie Georeg'a Floyda. Zamieszkom towarzyszą akty wandalizmu i grabieże. Donald Trump podczas swojego wystąpienia zapowiedział, że użyje sił amerykańskiego wojska, jeśli władze poszczególnych miast nie zapanują nad sytuacją.

  Do kolejnych protestów przeciw brutalności policji i nierówności rasowych doszło w niemal wszystkich amerykańskich metropoliach. W wielu przypadkach pokojowe początkowo marsze przerodziły się w zamieszki. Amerykanie demonstrują po śmierci George'a Floyda, który zmarł w wyniku interwencji policji. Lady Gaga zarzuciła prezydentowi Donaldowi Trumpowi rasizm. Uwagę na problem przemocy wobec czarnoskórych zwrócili też znani sportowcy.

  Godzina policyjna w Minneapolis, Los Angeles, Atlancie i Filadelfii, zmobilizowana Gwardia Narodowa, wielotysięczne demonstracje w Nowym Jorku, starcia z policją przed Białym Domem. W Stanach Zjednoczonych trwają protesty z powodu śmierci Afroamerykanina George'a Floyda. Prezydent Donald Trump potępia zamieszki i zapewnia, że jego rząd położy kres przemocy. Również środowisko artystów odpowiada na panująca sytuację - David Guetta składa hołd zmarłemu.

  W środę w Dzień Dobry TVN: pomysł, który wzbudza wiele emocji i jeszcze większe protesty - rozmawiamy o tym, jakie mogą być skutki zaostrzenia prawa aborcyjnego. Oprócz tego: przez 40 lat przeżyli niejedno randez vous i mogą czuć się prawdziwymi królami życia - na naszej scenie ponadczasowy Kombii. A na koniec coś w co trudno uwierzyć: wyskoczyła ze statku i przez cztery godziny dryfowała w wodzie - sprawdzamy, jaki może być finał małżeńskich kłótni. Zaczynamy o 8.00!