Aż 2 mld osób na świecie żyje bez dostępu do czystej wody pitnej. "Problem dotyka zwłaszcza kobiety i dziewczynki"

Autor:
Dominika
Czerniszewksa
Źródło:
Informacja prasowa/PAH
Dziś Światowy Dzień Wody
Dziś Światowy Dzień Wody Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To szczególna data przypominająca o tym, że dostęp do wody czy toalet w wielu miejscach wciąż jest luksusem, a nie podstawowym prawem człowieka. - Brak czystej wody pitnej dotyka obecnie aż 2 mld osób na całym świecie - alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Światowy Dzień Wody

Odkręcenie kranu, ugotowanie posiłku czy umycie twarzy - to dla większości mieszkańców Polski proste, codzienne czynności. W tym samym momencie 2 miliardy osób w różnych krajach – zwłaszcza na Globalnym Południu – nie mają dostępu do czystej i bezpiecznej wody w swojej najbliższej okolicy. Ten problem dotyka zwłaszcza kobiety i dziewczynki na całym świecie, które spędzają łącznie 200 mln godzin każdego dnia, by pozyskać wodę dla siebie i swojej rodziny.

– Mówimy o czasie utraconym, o godzinach, które mogłyby zostać poświęcone na pracę, naukę, realizowanie swoich pasji – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka PAH. – Woda to jednak kwestia tak fundamentalna, że jej niedobór uderza w każdą sferę ludzkiego życia - dodaje.

Woda i kryzys klimatyczny

Dostęp do wody to jednak nie tylko jej fizyczna obecność, ale i odpowiednia jakość. Aż 1/4 osób na świecie korzysta obecnie z niezabezpieczonych wód powierzchniowych – rozlewisk, rzek, jezior – lub kupuje wodę od dostawców, często przeznaczając na to dużą część domowego budżetu. Jednak w związku z kryzysem klimatycznym nawet takiej wody zaczyna brakować.

- Zmiany klimatu i wywołany przez nie niedobór wody coraz częściej zmuszają ludzi do ucieczki z domów, zwłaszcza w Sudanie Południowym – zauważa David Odee, kierownik działań PAH w Sudanie Południowym. – Już 4. rok z rzędu widzimy tu ogromne powodzie i wiemy, że sytuacja będzie się pogarszać. Niestety zmiany klimatu dotykają najmocniej właśnie tych, którzy najmniej się do nich przyczyniają – dodaje.

Polska Akcja Humanitarna pomaga potrzebującym

Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie swoich działań, każdego dnia zwiększających dostęp do wody, toalet i higieny w krajach Afryki Wschodniej – Somalii, Kenii, Sudanie Południowym i Madagaskarze.

Fundacja od blisko 30 lat nieprzerwanie niesie pomoc ludziom w krajach dotkniętych głębokimi kryzysami humanitarnymi. Działania te są możliwe dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców PAH – obywateli, instytucji i firm.

Włącz się w świętowanie Światowego Dnia Wody z PAH!

  • Wejdź na stronę pah.org.pl/wplywamy i dowiedz się więcej o tym, jak zwykli ludzie mogą zwiększać dostęp do wody w krajach oddalonych o tysiące kilometrów od Polski.
  • Weź udział w webinarze z udziałem prof. Szymona Malinowskiego pt. "Czy kryzys wodny to nasza spraw(k)a?". Start: 22 marca, godz. 17:00.
  • Wpłać na konto z dopiskiem "Razem wpływamy na zmiany" lub bezpośrednio przez pah.org.pl/wplac.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewksa

Źródło: Informacja prasowa/PAH

Źródło zdjęcia głównego: poco_bw/Getty Images

Pozostałe wiadomości