Rok pomocy dla Ukrainy
Rok temu miliony mieszkańców Ukrainy stanęły przed niemożliwym wyborem: uciekać, by ratować zdrowie i życie, czy zostać w kraju, który objęła wyniszczająca wojna. Pierwsze dni i tygodnie eskalacji konfliktu zbrojnego naznaczyły chaos, strach i niepewność o los bliskich. W poszukiwaniu bezpiecznego schronienia przemieściła się więcej niż 1/4 obywateli Ukrainy.
– Najważniejsze w pomaganiu na granicy nie było przekazanie żywności, wody czy ciepłych koców – mówi Joanna Papis, ówczesna koordynatorka punktu PAH w Zosinie. – Ludzie, których wspieraliśmy, byli w ogromnej traumie, martwili się o swoje rodziny, o dom. Widzieliśmy, jak wiele sił kosztowała ich ta podróż - dodaje.
Wojna w Ukrainie
Polska Akcja Humanitarna szybko otworzyła swoje punkty na 3 przejściach granicznych, zrekrutowała ponad 400 wolontariuszy oraz rozpoczęła współpracę z lokalnymi organizacjami i punktami recepcyjnymi. W kolejnych miesiącach ruszyła specjalna jednostka "PAH Polska", której celem jest niesienie pomocy osobom uchodźczym w naszym kraju. Dotychczas wsparcie finansowe, prawne, żywnościowe, psychologiczne czy w znalezieniu zakwaterowania otrzymało ponad 1 100 000 osób.
– Przez ostatnie 12 miesięcy działaliśmy w trzech kierunkach: w Polsce, na granicy i w samej Ukrainie – podkreśla Grzegorz Gruca, wiceprezes zarządu PAH. – To był przełomowy czas dla naszej organizacji i niezwykły sprawdzian z człowieczeństwa dla nas wszystkich, nie tylko pracowników humanitarnych - zaznacza.
PAH działa w Ukrainie od początku konfliktu w 2014 roku. Obecnie skupia się na dostarczaniu żywności i artykułów higienicznych, udzielaniu pomocy psychologicznej, stawianiu domów modułowych czy remontach w instytucjach społecznych. Prowadzi także program wsparcia finansowego dla mieszkańców, którzy stracili źródło utrzymania. Łącznie w 2022 r. pomoc otrzymało blisko 300 tys. osób w całej Ukrainie - od obwodu donieckiego i Charkowa, przez Dniepr i Zaporoże, do Kijowa czy Wołynia.
PAH zbiera środki na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie
Polska Akcja Humanitarna od blisko 30 lat nieprzerwanie niesie pomoc ludziom w krajach dotkniętych głębokimi kryzysami humanitarnymi. Działania te są możliwe dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców PAH – obywateli, instytucji i firm.
Wesprzyj działania PAH w Ukrainie:
- Wpłać przez specjalną zbiórkę: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina;
- wpłać przez stronę PAH: https://pah.org.pl/wplac;
- przekaż przelew na konto z dopiskiem "Pomagam z PAH".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Odwiedziła ukraińskie punkty niezłomności. "Zawsze, gdy jest alarm przybiegam tutaj"
- Wspomnienia żołnierza z Wyspy Węży. "Byliśmy pewni, że jedziemy na rozstrzelanie. Pozakładali nam worki na głowy"
- Skaleczone dzieciństwo. Ohmatdyt ratuje dzieci w czasie wojny. "Małej Marinie urwało nóżkę"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Źródło: Informacja prasowa/PAH
Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe: PAH