Odwiedziła ukraińskie punkty niezłomności. "Zawsze, gdy jest alarm przybiegam tutaj"

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Bianka Zalewska
Punkty niezłomności w Ukrainie
Punkty niezłomności w Ukrainie Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Mieszkańcy Ukrainy muszą liczyć się z trwającymi rosyjskimi nalotami. W domach brakuje wody, prądu, ogrzewania czy Internetu. Wołodymyr Załenski, w trakcie swojego wystąpienia przekazał informację o utworzeniu punktów niezłomności, gdzie bezpłatnie można skorzystać z mediów.

Punkty niezłomności - czym są?

Bianka Zalewska pojechała do Kijowa, aby sprawdzić, jak działają punkty niezłomności. Od listopada 2022 roku skorzystało z nich niemal 20 tysięcy mieszkańców stolicy Ukrainy. - Urząd miasta rozmieścił już 482 takie punkty w Kijowie, a kolejne 50 postawiła służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych - tłumaczył Roman Tkaczuk z Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej.

Na specjalnej stronie internetowej zamieszczono mapę, która ułatwia znalezienie poszczególnych punktów, których w całej Ukrainie jest ich kilka tysięcy. Są tam też informacje o sklepach, aptekach i pogotowiach, które działają na agregatach. Ze względów bezpieczeństwa punkty znajdujące się blisko frontu nie są pokazywane.

W punktach niezłomności znajdują się miejsca, w których szybko można naładować telefon. Budynki, w których organizowana jest taka pomoc, zawsze będą miały dostęp do prądu i zawsze będzie w nich ciepło, nawet w czasie blackoutu.

Jak działają punkty niezłomności?

Punkty niezłomności powstają w szkołach, przychodniach, urzędach, aptekach, punktach kurierskich, czy w specjalnych tymczasowych namiotach. W każdym z nich można zjeść coś ciepłego czy napić się kawy. - Mamy tu wszystko, co niezbędne do przetrwania trzech dni pobytu w schronie lub punkcie niezłomności - powiedziała Veronika Bezler, dyrektor centrum rehabilitacyjnego, w którym jest zorganizowany taki punkt.

I dodała:

- Nasz punkt jest przeznaczony dla 50 osób, ale kiedy mieliśmy naprawdę trudną sytuację, mieliśmy tu dziewięćdziesiąt osiem osób w ciągu jednego dnia.

Mieszkańcy w trakcie bombardowań korzystali z tych punktów, bo prądu w ich domach nie było nawet cztery dni. - Zawsze, gdy jest alarm przybiegam tutaj. Robię to, by pomagać personelowi przyjmować tu ludzi, a alarmy często u nas bywają - tłumaczył jeden z mieszkańców.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości