Minął rok od napaści Rosji na Ukrainę. PAH: "Potrzeby wciąż są ogromne"

Źródło:
Informacja prasowa/PAH

Ostatnie 12 miesięcy to czas niezwykłej solidarności i mobilizacji Polaków, firm, organizacji. Rok po tym, jak wojna objęła całe terytorium Ukrainy, pomocy w tym kraju wciąż potrzebuje niemal 18 mln osób. Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie.

Rok pomocy dla Ukrainy

Rok temu miliony mieszkańców Ukrainy stanęły przed niemożliwym wyborem: uciekać, by ratować zdrowie i życie, czy zostać w kraju, który objęła wyniszczająca wojna. Pierwsze dni i tygodnie eskalacji konfliktu zbrojnego naznaczyły chaos, strach i niepewność o los bliskich. W poszukiwaniu bezpiecznego schronienia przemieściła się więcej niż 1/4 obywateli Ukrainy.

– Najważniejsze w pomaganiu na granicy nie było przekazanie żywności, wody czy ciepłych koców – mówi Joanna Papis, ówczesna koordynatorka punktu PAH w Zosinie. – Ludzie, których wspieraliśmy, byli w ogromnej traumie, martwili się o swoje rodziny, o dom. Widzieliśmy, jak wiele sił kosztowała ich ta podróż - dodaje.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Polska Akcja Humanitarna szybko otworzyła swoje punkty na 3 przejściach granicznych, zrekrutowała ponad 400 wolontariuszy oraz rozpoczęła współpracę z lokalnymi organizacjami i punktami recepcyjnymi. W kolejnych miesiącach ruszyła specjalna jednostka "PAH Polska", której celem jest niesienie pomocy osobom uchodźczym w naszym kraju. Dotychczas wsparcie finansowe, prawne, żywnościowe, psychologiczne czy w znalezieniu zakwaterowania otrzymało ponad 1 100 000 osób.

– Przez ostatnie 12 miesięcy działaliśmy w trzech kierunkach: w Polsce, na granicy i w samej Ukrainie – podkreśla Grzegorz Gruca, wiceprezes zarządu PAH. – To był przełomowy czas dla naszej organizacji i niezwykły sprawdzian z człowieczeństwa dla nas wszystkich, nie tylko pracowników humanitarnych - zaznacza.

PAH dotarła w 2022 r. ze wsparciem do blisko 300 tys. osób w Ukrainie i ponad miliona uchodźców w Polsce Źródło: PAH

PAH działa w Ukrainie od początku konfliktu w 2014 roku. Obecnie skupia się na dostarczaniu żywności i artykułów higienicznych, udzielaniu pomocy psychologicznej, stawianiu domów modułowych czy remontach w instytucjach społecznych. Prowadzi także program wsparcia finansowego dla mieszkańców, którzy stracili źródło utrzymania. Łącznie w 2022 r. pomoc otrzymało blisko 300 tys. osób w całej Ukrainie - od obwodu donieckiego i Charkowa, przez Dniepr i Zaporoże, do Kijowa czy Wołynia.

PAH zbiera środki na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie

Polska Akcja Humanitarna od blisko 30 lat nieprzerwanie niesie pomoc ludziom w krajach dotkniętych głębokimi kryzysami humanitarnymi. Działania te są możliwe dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców PAH – obywateli, instytucji i firm.

Wesprzyj działania PAH w Ukrainie:

PAH dotarła w 2022 r. ze wsparciem do blisko 300 tys. osób w Ukrainie i ponad miliona uchodźców w Polsce Źródło: PAH

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Źródło: Informacja prasowa/PAH

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe: PAH

Pozostałe wiadomości