Punkty niezłomności - czym są?
Bianka Zalewska pojechała do Kijowa, aby sprawdzić, jak działają punkty niezłomności. Od listopada 2022 roku skorzystało z nich niemal 20 tysięcy mieszkańców stolicy Ukrainy. - Urząd miasta rozmieścił już 482 takie punkty w Kijowie, a kolejne 50 postawiła służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych - tłumaczył Roman Tkaczuk z Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej.
Na specjalnej stronie internetowej zamieszczono mapę, która ułatwia znalezienie poszczególnych punktów, których w całej Ukrainie jest ich kilka tysięcy. Są tam też informacje o sklepach, aptekach i pogotowiach, które działają na agregatach. Ze względów bezpieczeństwa punkty znajdujące się blisko frontu nie są pokazywane.
W punktach niezłomności znajdują się miejsca, w których szybko można naładować telefon. Budynki, w których organizowana jest taka pomoc, zawsze będą miały dostęp do prądu i zawsze będzie w nich ciepło, nawet w czasie blackoutu.
Jak działają punkty niezłomności?
Punkty niezłomności powstają w szkołach, przychodniach, urzędach, aptekach, punktach kurierskich, czy w specjalnych tymczasowych namiotach. W każdym z nich można zjeść coś ciepłego czy napić się kawy. - Mamy tu wszystko, co niezbędne do przetrwania trzech dni pobytu w schronie lub punkcie niezłomności - powiedziała Veronika Bezler, dyrektor centrum rehabilitacyjnego, w którym jest zorganizowany taki punkt.
I dodała:
- Nasz punkt jest przeznaczony dla 50 osób, ale kiedy mieliśmy naprawdę trudną sytuację, mieliśmy tu dziewięćdziesiąt osiem osób w ciągu jednego dnia.
Mieszkańcy w trakcie bombardowań korzystali z tych punktów, bo prądu w ich domach nie było nawet cztery dni. - Zawsze, gdy jest alarm przybiegam tutaj. Robię to, by pomagać personelowi przyjmować tu ludzi, a alarmy często u nas bywają - tłumaczył jeden z mieszkańców.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wspomnienia żołnierza z Wyspy Węży. "Byliśmy pewni, że jedziemy na rozstrzelanie. Pozakładali nam worki na głowy"
- Dzięki wykopaliskom odkryto podziemne miasto sprzed wieków. "Znaleźliśmy mnóstwo zabytków"
- Polka sądzi, że jest zaginioną Madeleine McCann. "Sprawa budzi ogromne kontrowersje"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Daria Pacańska
Reporter: Bianka Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN