Przemoc wśród dzieci - jak jej zapobiec? "Frustracje gromadzą agresję"

Przemoc wśród dzieci - jak jej zapobiec?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Widzisz bijące się dzieci? Reaguj!
Widzisz bijące się dzieci? Reaguj!
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Czy przypadkowi przechodnie pomogą chłopcu dręczonemu przez rówieśników? Na jednej z warszawskich ulic taki eksperyment przeprowadził reporter Dzień Dobry TVN. Dlaczego dzieci i młodzież w agresywny sposób wyładowują swoje emocje wyjaśniali w Dzień Dobry TVN socjoterapeuta Bartłomiej Widawski oraz socjolog, prof. Tomasz Sobierajski.

Przemoc na ulicach miasta - eksperyment

Poprosiliśmy trzech dwunastoletnich profesjonalnych aktorów, aby w centrum Warszawy odegrali scenę, z której jeden z nich ewidentnie potrzebuje pomocy.

17 lat temu w tym samym miejscu zrobiliśmy podobny eksperyment. Część ludzi reagowała, jednak chłopiec był dręczony nawet przez 3 minuty, zanim nadeszła pomoc. To niby niedługo, ale wystarczająco, aby napastnicy wyrządzili nieodwracalną krzywdę swojej ofierze. Nagrywając materiał teraz, pomoc przychodziła znacznie szybciej. Na ogół zajmowało to około pół minuty. Częściej reagowały kobiety - z pomocą przyszło 12 pań i tylko 6 mężczyzn.

- To jest bardzo naturalny odruch. Każdy powinien zareagować, szczególnie jak są dzieci, chłopcy. Też mam młodszego brata i młodszą siostrę, więc nie chciałabym, aby ich spotkało coś takiego - powiedziała jedna z kobiet, która zareagowała na zaaranżowaną bójkę chłopców.

Widzisz bijące się dzieci? Reaguj

Dlaczego takie sytuacje mają miejsce? Czemu dzieci czy młodzież muszą w ten sposób wyładowywać swoje trudne emocje? Bartłomiej Widawski z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Kąt" stwierdził, że chodzi tu głownie o frustrację.

- Młodzież jest coraz mniej uczona umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, emocjami. To powoduje frustrację. Te frustracje gromadzą agresję i muszą jakoś to wyładować. Nie są uczone umiejętności przez system szkolny oraz przez rodzinę, gdzie jest wszystko szybko: tu, teraz, zrób, wyjdź. Nie ma rozmowy - tłumaczył gość Dzień Dobry TVN. Zwrócił uwagę na to, że osoby reagujące na niektóre sytuacje może spotkać nawet wezwanie przed sąd czy agresja słowna.

- Mogą spotkać się z ostracyzmem społecznym, bo mamy takie pojęcie jak konfidencja, której jest używane w niektórych środowiskach. Możemy stać się wtórną ofiarą przemocy. Mamy różne metody na to, żeby zareagować anonimowo, nie musimy tego robić pod własnym nazwiskiem, jeśli obawiamy się czegokolwiek - wskazał gość Dzień Dobry TVN.

Jak przyznał prof. Tomasz Sobierajski, doznawanie trudnych emocji jest czymś naturalnym. Musimy jednak znajdywać sposoby, aby nad nimi zapanować.

- Agresja jest wpisana w nas, ludzi, że agresywnie reagujemy w różnych sytuacjach. To są emocje, więc nie da się tego znieść. Ustalimy teraz dekret, że tego nie ma. W pewnym momencie, jeśli czegoś nie rozładujemy po drodze, to narasta. W socjologii używa się takiego określenia jak wentyl bezpieczeństwa. Mówi się o tym, że wentylem bezpieczeństwa są na przykład mecze piłkarskie albo jakieś protesty, na których ludzie mogą wyładować emocje i mogą te wszystkie frustracje wykrzyczeć - wyjaśnił socjolog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości