Co trzecie dziecko nie ma chęci do życia, 8,8% dzieci w Polsce deklaruje, że podjęło próbę samobójczą. Stres dnia codziennego przerasta 81,9% osób. Fundacja UNAWEZA opublikowała raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 19 lat. Martyna Wojciechowska skomentowała te niepokojące dane.
Zdrowie psychiczne młodych osób - raport
Fundacja Martyny Wojciechowskiej przygotowała raport pt. "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". W anonimowym badaniu udział wzięło 184 tys. uczniów w wieku 10-19 lat ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.
- Jako mama wiem, że stan zdrowia psychicznego młodych jest alarmujący. (...) Wyniki naszych badań są przejmujące i wskazują na absolutne poczucie bezradności wśród dzieci. Stres je przerasta, ponad 80% z nich w sytuacji kłopotliwej nie znajduje rozwiązania. Mówią: "Chciałbym/chciałabym zniknąć". Ważne, żebyśmy zaczęli rozmawiać o zdrowiu psychicznym otwarcie, nauczyli nasze dzieci, że warto sięgać po pomoc, także specjalistyczną, że to nie jest obciach. Bo największą odwagą jest stanąć po swojej stronie - powiedziała Martyna Wojciechowska, mama, prezeska Fundacji UNAWEZA.
Badanie stanu zdrowia psychicznego nastolatków
Jak czytamy na stronie unaweza.org, poziom samooceny dzieci i młodzieży w Polsce jest bardzo niski.
- 65,9% uczniów biorących udział w badaniu chciałoby mieć więcej szacunku do samego siebie,
- 58,4% uczniów czasami czuje się bezużyteczna,
- 46% to osoby o skrajnie niskiej samoocenie,
- 31,6% uczniów nie lubi siebie,
- 26,4% uważa siebie za osobę mniej wartościową od innych.
- stres dnia codziennego przerasta 81,9 % osób.
Ponadto co trzecie dziecko nie ma chęci do życia - 8,8% dzieci w Polsce deklaruje, że podjęło próbę samobójczą - szacunkowo może to być aż 340 tysięcy młodych osób. 39,2% uczniów myślało o próbie samobójczej - to nawet około 1,5 mln osób. Co szóste dziecko się okalecza (16%), a blisko połowa ma zaburzenia odżywiania - kompulsywnie się objada lub głodzi. Prawie 40% ogląda materiały prezentujące przemoc w sieci.
Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?
Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc.
Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
Pomoc dla osób w kryzysie - sprawdź, gdzie i jak jej szukać w tym artykule.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Ta Kaczmarek chyba ma jakieś ADHD". Martyna z "Top Model" o drodze do właściwej diagnozy
- Krzysztof Skórzyński przejęty losem najmłodszych. "Widzę to jako ojciec i człowiek pracujący w szkole"
- Przekaż 1,5% podatku dla Fundacji TVN. Anita Werner: "Nic nas to nie kosztuje"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: unaweza.org
Źródło zdjęcia głównego: Tetra images RF