przemoc wobec dzieci

  - Człowiek nie mógł w ogóle nogami ruszać - wspomina w "Czarno na białym" jeden z bohaterów reportażu Marka Osiecimskiego.

  Zamykanie w klatkach, bicie, obelgi i rygorystyczna dyscyplina. W takich warunkach, choć kojarzą się ze scenariuszem horroru, żyły podopieczne zakonnic w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem.

  - Nie pożyłby już długo - ocenia funkcjonariuszka policji.

  Wyzwiska, szarpanie, spanie za karę na podłodze w kuchni - 12-latka z okolic Włocławka miała żyć w fatalnych warunkach, podczas gdy dzieci z poprzedniego związku nowej partnerki jej ojca, otrzymywały należytą opiekę. Sprawie, która do złudzenia przypomina historię Kopciuszka, przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.

  Wspomina podglądanie pod prysznicem, izolatkę i przemoc.

  Aby ukarać osobę, która dopuściła się przestępstwa i kogoś skrzywdziła, konieczne jest przesłuchanie ofiary. Jak wygląda postępowanie, gdy pokrzywdzone zostało dziecko? Na jaką pomoc mogą liczyć maluchy i ich opiekunowie, którzy uczestniczą w procesie karnym? Na ten temat rozmawialiśmy z Pauliną Masłowską, prawniczką z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

  Matka pobitego niemowlaka, które trafiło w piątek (6 sierpnia) do szpitala, przyznała się do winy. Kobiecie postawiono zarzuty znęcania się nad dzieckiem. Decyzją prokuratora wyrodna matka najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

  81-latek uzbrojony w maczetę wtargnął na jeden z tarnobrzeskich placów zabaw. Narzędziem groził bawiącym się tam dzieciom i jednej z matek. Powodem jego zachowania miał być hałas. Mężczyzna został zatrzymany przez policję.

  3-letnia Hania z Kłodzka, noworodek ze Szczecina, 3-letnia Zuzia z Poznania. O maltretowaniu dziecka dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy umiera w tragicznych okolicznościach. Sprawcami najczęściej są rodzice i opiekunowie. Uniknięciu podobnych dramatów może pomóc wprowadzenie w Polsce Serious Case Review czy zwiększanie świadomości społecznej, m.in. w takie dni jak Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.

  Rodzic, który posyła dziecko do przedszkola, chce mieć pewność, że pociecha będzie tam bezpieczna i nikt nie zrobi jej krzywdy. Niestety nie każda placówka i nie wszyscy opiekunowie spełniają te oczekiwania. Jak rozpoznać, że dziecku w przedszkolu dzieje się krzywda i jak rozmawiać z dyrekcją placówki o naszych podejrzeniach? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Moniką Just, pedagogiem i edukatorką dziecięcą.

  Lucyna K. umieściła córkę pod prysznicem z zimną wodą po tym, gdy dziewczynka zsikała się w łóżku. Tak wynika z ustaleń śledztwa. Matka Hani i jej partner usłyszeli zarzut znęcania się. Kobieta została dodatkowo oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci.

  Co najmniej dwójka dzieci została przyklejona do krzeseł w przedszkolu w Tczewie. W ten sposób nauczycielka miała je przekonać, że są w stanie siedzieć w jednym miejscu przez 10 minut. Tak wynika z relacji zbulwersowanych rodziców, którzy zawiadomili policję. Sytuację wyjaśnia również kuratorium.

  Matka umieściła 3-letnie dziecko pod prysznicem z zimną wodą po tym, gdy posikało się w łóżeczku. Dziewczynka przebywała pod wodą 5 minut. Nieprzytomna trafiła do szpitala. Niestety, mimo reanimacji nie udało się jej uratować. Kobieta i jej konkubent usłyszeli początkowo zarzuty znęcania się, które zmieniono po sekcji zwłok dziewczynki. Opiekunowie dziecka będą odpowiadać za zabójstwo i znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem.

  Dzieci, które uczęszczały do punktu przedszkolnego pod Łodzią, mogły być krzywdzone przez 16-letniego syna dyrektorki placówki. Tak twierdzą rodzice maluchów. Ich szokujące relacje ujawnili dziennikarze programu "Uwaga! TVN".

  Mowa tu zarówno o przemocy fizycznej (jej doświadcza 1/5 polskich dzieci), jak i emocjonalnej. Polska jest również na 2. miejscu (zaraz za Niemcami) jeśli chodzi o ilość udanych prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w wieku 10 - 19 lat. Co jeszcze ujawnił raport "Dzieci Się Liczą 2017"? Jak pomóc dziecku, które doświadczyło przemocy? I jak reagować na przemoc, która ma miejsce tuż obok nas? O tym w Dzień Dobry TVN Joanna Włodarczyk z fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę". Zobacz również, jak wygląda ośrodek, który specjalizuje się w pomocy dzieciom, które brały udział w rozprawach sądowych, w których w grę wchodziła przemoc. Jak wyglądają przesłuchania takiego dziecka?

  Dochodzą do nas coraz to nowe informacje o kolejnych przypadkach przemocy rodziców wobec dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę i terapeutkę, specjalistkę ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem Jolantę Zmarzlik, aby zapytać, jak chronić dzieci przed przemocą domową. Kiedy dziecko nie powinno wrócić do rodziców, którzy je krzywdzą? Czy rodzice, którym sąd daje drugą szansę, często wykorzystują ją? Co może zrobić osoba trzeba, która widzi, że rodzice katują dziecko? Dlaczego system przeciwdziałania przemocy w rodzinie kuleje?

  Tylko w tym tygodniu dotarły do nas dwie szokujące informacje na temat przemocy zastosowanej wobec dzieci. Pierwsza dotyczyła 4-letniej dziewczynki, która straciła życie w wyniku pobicia, a druga - 3-miesięcznego dziecka, na którego ciele również znaleziono ślady przemocy fizycznej. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog sądową Teresę Gens, aby zapytać, kim są osoby, które posuwają się do tak okrutnych czynów. Dlaczego partner osoby, która dopuszcza się przemocy fizycznej nie reaguje, kiedy bite jest dziecko?

  Jak powinniśmy się zachować, kiedy jesteśmy świadkami przemocy wobec dziecka? Czy niezgłoszenie tego policji naraża nas na jakąkolwiek sankcję? Jaka kara grozi za naruszanie nietykalności cielesnej? Czy rodzic, który dyscyplinuje dziecko za pomocą klapsa może być pociągnięty za ten czyn do odpowiedzialności karnej? W Dzień Dobry TVN gościem był adwokat Piotr Kaszewiak.

  Czy dziecku można bezgranicznie ufać i wierzyć na słowo? Jak zareagować, gdy kilkuletni maluch skarży się, że w przedszkolu ktoś go bije? Jakie są pierwsze symptomy tego, że z naszym dzieckiem naprawdę dzieje się coś niedobrego? Jak reagować na te zmiany i jak rozmawiać z dzieckiem? Z tymi pytaniami zwrociliśmy do eksperta Dzień Dobry TVN Marty Żysko-Pałuby, psychologa dzięcego.