przemoc wobec dziecka

  przemoc wobec dziecka

  Aplikacja TikTok jest niezwykle popularna wśród młodych ludzi. W związku z sytuacją pandemiczną, gdzie wiele osób zamkniętych było w domach z rodzinami zaczęły pojawiać się filmiki instruujące, jak bez słów pokazać, że potrzebuje się pomocy. To jeden z tych trików prawdopodobnie ocalił życie 16-latki z Karoliny Północnej. 

  Dziewięciolatek przez pięć lat był systematycznie bity przez ojczyma. Matka - choć wiedziała, że chłopiec jest maltretowany - nie reagowała. Sprawa ujrzała światło dzienne, gdy przypadkowi świadkowie nagrali jedną z awantur. Prokuratura postawiła opiekunom chłopca zarzut znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na wiek i niepełnosprawność.

  Rodzic powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Zrobić wszystko, aby stworzyć mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Niestety nie wszystkie dzieci mają tyle szczęścia. Niektóre od najmłodszych lat doświadczają przemocy lub muszą się mierzyć z uzależnieniem jednego lub obojga rodziców. W dorosłym życiu bardzo często rozpoznaje się u nich syndrom DDA lub DDD. Co się kryje za tymi skrótami? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kamilą Demczuk, psychoterapeutką.

  W dyskusję dotyczącą klapsów, czy jest to bicie i dobra metoda wychowawcza w mediach społecznościowych włączył się Krzysztof Bosak, wiceprezes Ruchu Narodowego. Według niego klaps jest naturalnym elementem wychowania dziecka. Zaś całą debatę dotyczącą przemocy wobec dzieci uważa za skrajną manipulację. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy również psycholog dziecięcą Martę Pałubę, która wyraźnie zaznaczyła, że klaps jest oznaką bezsilności i bezradności rodzica. Klapsy mogą powodować u dziecka lęki oraz zaburzyć więź z rodzicem. A co wy, sądzicie na ten temat?

  Dochodzą do nas coraz to nowe informacje o kolejnych przypadkach przemocy rodziców wobec dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę i terapeutkę, specjalistkę ds. ochrony dzieci przed krzywdzeniem Jolantę Zmarzlik, aby zapytać, jak chronić dzieci przed przemocą domową. Kiedy dziecko nie powinno wrócić do rodziców, którzy je krzywdzą? Czy rodzice, którym sąd daje drugą szansę, często wykorzystują ją? Co może zrobić osoba trzeba, która widzi, że rodzice katują dziecko? Dlaczego system przeciwdziałania przemocy w rodzinie kuleje?

  W zamieszkach, jakie w ostatnim czasie wybuchły w Baltimore, udział wziął pewien 16-latek. Z tłumu bojkotujących wyciągnęła go siłą matka. Jej zachowanie jest teraz szeroko komentowane. Był to akt przemocy czy bohaterski czyn? Czy kobieta miała prawo zastosować przemoc w sytuacji stwarzającej niebezpieczeństwo dla dziecka? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Łukasza Ługowskiego, pedagoga i psychologa, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Kąt".

  Jak powinniśmy się zachować, kiedy jesteśmy świadkami przemocy wobec dziecka? Czy niezgłoszenie tego policji naraża nas na jakąkolwiek sankcję? Jaka kara grozi za naruszanie nietykalności cielesnej? Czy rodzic, który dyscyplinuje dziecko za pomocą klapsa może być pociągnięty za ten czyn do odpowiedzialności karnej? W Dzień Dobry TVN gościem był adwokat Piotr Kaszewiak.