"Dzieci świata". Jakie historie poznamy w nowym sezonie?
Marzena Figiel Strzała w swoim cyklu pokazuje, z czym muszą się mierzyć dzieci z całego świata. Opowiada historie najmłodszych, którzy zmuszeni są pokonywać długie kilometry, aby dotrzeć do szkoły, przenoszą na swoich plecach niewyobrażalne ciężary oraz tych zmuszanych do bardzo ciężkiej pracy, często w fatalnych warunkach.
Nasza reporterka - w nowym sezonie - odwiedziła m.in. fabryki butów oraz papierosów, w których pracują dzieci.
"Dzieci świata". Jak powstają reportaże?
Marzena Figiel Strzała wyznała, że podczas pracy nad reportażami zdarzają się niebezpieczne sytuacje. Jedna z nich miała miejsce w Bangladeszu. - Trochę byliśmy zagrożeni, nawet nie zagrożenie życia, tylko [...] zagrożenie więzieniem, co też już było bardzo skomplikowane, żeby potem bezpiecznie wrócić do Polski - powiedziała w Dzień Dobry TVN.
Nasza rozmówczyni dodała, że czasami chciała z mężem dostać się do miejsc, do których oficjalnie nie można wchodzić z kamerą. - Na przykład poszliśmy na wysypisko śmieci, tam [...] masowo pracują dzieci. Przyjechała policja. Zostałam zamknięta, [...], czekaliśmy 4 godziny, czy 5, zastanawiali się co z nami zrobić, no bo po co nam ujęcia dzieci z tych śmietnisk. Skończyło się na tym, że po prostu musieliśmy akurat te partie materiału skasować z aparatu i zostaliśmy puszczeni wolno - opowiedziała.
Na całym świecie pracuje 170 milionów dzieci. W Bangladeszu np. 5 milionów. - Najbardziej uderzający obrazek i najmłodsze dziecko, jakie spotkałam, to był 4-letni chłopiec w fabryce papierosów, skręcający po prostu papierosy. Dziecko, które zaczęło pracować, gdy miało 3-latka, skręca papierosy codziennie 10-14 godzin. Jest w towarzystwie tytoniu, od tylu lat i jeszcze tak dużo lat spędzi, skręcając papierosy - dodała.
Nasza rozmówczyni wyznała, że bardzo poruszyła ją również rozmowa z chłopcem, który pracował w fabryce butów: "Usłyszałam jedno z najbardziej przejmujących zdań w swoim życiu. Zawsze pytam bohaterów [...], jakie jest ich największe marzenie. Ten chłopiec odpowiedział mi: Jestem zbyt biedny, żeby mieć marzenia".
Jak głęboko zostają w niej historie, które pokazuje w swoich reportażach? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bieda w Afryce, czyli jak się zachować, gdy dziecko prosi turystów o jedzenie? "To krzywda, którą robimy ludziom w tamtym rejonie świata"
- Jak wygląda praca dzieci w kopalni szafirów na Madagaskarze?
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 30 lat walczy z przemocą domową. "Myślałam, że będziemy iść tylko do przodu. Dzieje się jednak inaczej"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News