3-letni chłopiec w fabryce papierosów. "To najmłodsze pracujące dziecko, jakie spotkałam" 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zapowiedź nowego sezonu “Dzieci świata”
Zapowiedź nowego sezonu “Dzieci świata”
Co nas czeka w nowym sezonie cyklu “Dzieci Świata”?
Co nas czeka w nowym sezonie cyklu “Dzieci Świata”?
„Dzieci świata” w Nepalu
„Dzieci świata” w Nepalu
Dzieci świata – rodzinna plantacja kawy w Etiopii
Dzieci świata – rodzinna plantacja kawy w Etiopii
Dzieci świata - rzeczywistość w buddyjskich klasztorach
Dzieci świata - rzeczywistość w buddyjskich klasztorach
Marzena Figiel Strzała podróżuje po całym świecie i pokazuje, jak traktowane są dzieci. Wiele z nich musi pracować, niekiedy w bardzo trudnych warunkach, aby przetrwać. Co nas czeka w najnowszej odsłonie cyklu "Dzieci świata"? Jakie regiony globu odwiedzi nasza reporterka? O tym Marzena Figiel Strzała opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

"Dzieci świata". Jakie historie poznamy w nowym sezonie?

Marzena Figiel Strzała w swoim cyklu pokazuje, z czym muszą się mierzyć dzieci z całego świata. Opowiada historie najmłodszych, którzy zmuszeni są pokonywać długie kilometry, aby dotrzeć do szkoły, przenoszą na swoich plecach niewyobrażalne ciężary oraz tych zmuszanych do bardzo ciężkiej pracy, często w fatalnych warunkach.

Nasza reporterka - w nowym sezonie - odwiedziła m.in. fabryki butów oraz papierosów, w których pracują dzieci.

"Dzieci świata". Jak powstają reportaże?

Marzena Figiel Strzała wyznała, że podczas pracy nad reportażami zdarzają się niebezpieczne sytuacje. Jedna z nich miała miejsce w Bangladeszu. - Trochę byliśmy zagrożeni, nawet nie zagrożenie życia, tylko [...] zagrożenie więzieniem, co też już było bardzo skomplikowane, żeby potem bezpiecznie wrócić do Polski - powiedziała w Dzień Dobry TVN.

Nasza rozmówczyni dodała, że czasami chciała z mężem dostać się do miejsc, do których oficjalnie nie można wchodzić z kamerą. - Na przykład poszliśmy na wysypisko śmieci, tam [...] masowo pracują dzieci. Przyjechała policja. Zostałam zamknięta, [...], czekaliśmy 4 godziny, czy 5, zastanawiali się co z nami zrobić, no bo po co nam ujęcia dzieci z tych śmietnisk. Skończyło się na tym, że po prostu musieliśmy akurat te partie materiału skasować z aparatu i zostaliśmy puszczeni wolno - opowiedziała.

Na całym świecie pracuje 170 milionów dzieci. W Bangladeszu np. 5 milionów. - Najbardziej uderzający obrazek i najmłodsze dziecko, jakie spotkałam, to był 4-letni chłopiec w fabryce papierosów, skręcający po prostu papierosy. Dziecko, które zaczęło pracować, gdy miało 3-latka, skręca papierosy codziennie 10-14 godzin. Jest w towarzystwie tytoniu, od tylu lat i jeszcze tak dużo lat spędzi, skręcając papierosy - dodała.

Nasza rozmówczyni wyznała, że bardzo poruszyła ją również rozmowa z chłopcem, który pracował w fabryce butów: "Usłyszałam jedno z najbardziej przejmujących zdań w swoim życiu. Zawsze pytam bohaterów [...], jakie jest ich największe marzenie. Ten chłopiec odpowiedział mi: Jestem zbyt biedny, żeby mieć marzenia".

Jak głęboko zostają w niej historie, które pokazuje w swoich reportażach? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości