Jak wygląda praca dzieci w kopalni szafirów na Madagaskarze?

Jak wygląda praca dzieci w kopalni szafirów?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Figiel-Strzała Dzieci świata - szafiry z Madagaskaru
Figiel-Strzała Dzieci świata - szafiry z Madagaskaru
Bezlitosne oblicze szafiru
Bezlitosne oblicze szafiru
Dzieci świata - zakazane bliźnięta z Madagaskaru
Dzieci świata - zakazane bliźnięta z Madagaskaru
Wspólna pasja i praca Marzeny Figiel-Strzały i jej męża
Wspólna pasja i praca Marzeny Figiel-Strzały i jej męża
Dzieci Świata - mali sprzedawcy z Birmy
Dzieci Świata - mali sprzedawcy z Birmy
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Szafiry to przepiękne kamienie, które często trafiają do pierścionków, wisiorków, czy kolczyków. Ich wydobywaniem na Madagaskarze bardzo często zajmują się dzieci. Jak wygląda ich praca? Ile są w stanie zarobić na wydobyciu drogocennych kamieni? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Marzena Figiel Strzała, podróżniczka, dziennikarka, aktorka oraz autorka cyklu "Dzieci Świata". Warto o tym przypomnieć z okazji Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci.

Jak wydobywa się szafiry?

Połowa szafirów na świecie pochodzi z okolic miasteczka Ilakaka na Madagaskarze. Po wykryciu złóż tych cennych kamieni do miasteczka zjechali biznesmani z całego świata. Wprowadzili terror i kupowali oni od miejscowej ludności kamienie za grosze. Spośród wielu biznesmenów działających w tym regionie utrzymało się zaledwie kilku. Jednym z nich jest Musa Sulaiman. Mężczyzna prowadzi jedną z największych kopalni szafirów. Zatrudnione przez niego osoby pracują 7 dni w tygodniu, po dziesięć godzin, za dzień pracy w przeliczeniu na złotówki otrzymują 10 złotych. - Utrzymałem się na rynku, bo potrafię zarządzać biznesem. Moi ludzie sprawdzają pracowników przed wyjściem z kopalni, czy nie schowali gdzieś szafirów. Mam wielu ludzi, dzięki którym dowiaduje się, czy ktoś w okolicy znalazł jakiś wartościowy kamień - powiedział Musa Sulaiman.

Praca dzieci przy wydobyciu szafirów

Jednym z pracowników kopalni jest Delfin Randrianarisoa. Chłopiec zaczął pracę, gdy miał zaledwie 9 lat. - Pracuję to od pięciu lat z tatą i dziadkiem. Całymi dniami szukam szafirów. Najciężej jest w południe, kiedy jest strasznie gorąco - wyznał chłopiec. Należy podkreślić, że sposób wydobywania szafirów jest bardzo archaiczny i niezwykle niebezpieczny. Jak to wygląda, można zobaczyć w powyższym materiale.

Po zakończeniu pracy w kopalni Delfin przychodzi do innego miejsca, w którym szuka szafirów. Duże kamienie trafiają do bossów, mniejsze chłopiec może spróbować sprzedać w mieście. Czy mu się udało? Ile na tym zarobił? Dowiecie się z dalszej części materiału.

Jak wygląda życie na Madagaskarze?

Marzena Figiel Strzała, podróżniczka, dziennikarka, aktorka oraz autorka cyklu "Dzieci Świata" wyznała, że podczas przygotowywania materiału miała wrażenie, że nie opowiada o kopalni czy poszukiwaczach szafirów, ale o marzycielach. - Ci ludzie każdego dnia wstają rano i są niesieni taką wiarą, marzeniem, że właśnie dziś ich życie się odmieni - powiedziała w Dzień Dobry TVN Marzena Figiel Strzała. Trzeba jednak podkreślić, że ci ludzie zupełnie inaczej rozumieją bogactwo niż my. - Czym jest to bogactwo na Madagaskarze? To jest po prostu materac, a nie goła gleba [...], to jest ciepły posiłek - dodała nasza rozmówczyni.

Mimo bardzo trudnej sytuacji, wykonywania niezwykle trudnej i niebezpiecznej pracy tamtejsze dzieci nie wyglądają na nieszczęśliwe. - Ja z moją wiedzą, [...], wiem, że te dzieci są wykorzystywane, [...], dla mnie to jest niewolnicza praca, to nawet nie jest tania siła robocza. To jest to, co można zobaczyć w wielu krajach na świecie, gdzie pracują dzieci. Te dzieci są uśmiechnięte i szczęśliwe, bo one po prostu doceniają to, co mają, one doceniają, że mogą iść do pracy, dzięki temu zjedzą - powiedziała.

Na Madagaskarze występują również złoża innych bardzo cennych związków oraz kruszców. Wśród nich jest także złoto. Gdzie występuję i jak jest wydobywane? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

To święto obchodzone 12 czerwca, powołane zostało w 2002 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy. Misją jest oczywiście zwalczanie zatrudniania i wyzysku dzieci. W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci obchodzimy od 2004 roku. Wtedy zakazano w naszym kraju zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik/Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla