Szafiry to przepiękne kamienie, które często trafiają do pierścionków, wisiorków, czy kolczyków. Ich wydobywaniem na Madagaskarze bardzo często zajmują się dzieci. Jak wygląda ich praca? Ile są w stanie zarobić na wydobyciu drogocennych kamieni? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Marzena Figiel Strzała, podróżniczka, dziennikarka, aktorka oraz autorka cyklu "Dzieci Świata". Warto o tym przypomnieć z okazji Światowego Dnia Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci.
Jak wydobywa się szafiry?
Połowa szafirów na świecie pochodzi z okolic miasteczka Ilakaka na Madagaskarze. Po wykryciu złóż tych cennych kamieni do miasteczka zjechali biznesmani z całego świata. Wprowadzili terror i kupowali oni od miejscowej ludności kamienie za grosze. Spośród wielu biznesmenów działających w tym regionie utrzymało się zaledwie kilku. Jednym z nich jest Musa Sulaiman. Mężczyzna prowadzi jedną z największych kopalni szafirów. Zatrudnione przez niego osoby pracują 7 dni w tygodniu, po dziesięć godzin, za dzień pracy w przeliczeniu na złotówki otrzymują 10 złotych. - Utrzymałem się na rynku, bo potrafię zarządzać biznesem. Moi ludzie sprawdzają pracowników przed wyjściem z kopalni, czy nie schowali gdzieś szafirów. Mam wielu ludzi, dzięki którym dowiaduje się, czy ktoś w okolicy znalazł jakiś wartościowy kamień - powiedział Musa Sulaiman.
Praca dzieci przy wydobyciu szafirów
Jednym z pracowników kopalni jest Delfin Randrianarisoa. Chłopiec zaczął pracę, gdy miał zaledwie 9 lat. - Pracuję to od pięciu lat z tatą i dziadkiem. Całymi dniami szukam szafirów. Najciężej jest w południe, kiedy jest strasznie gorąco - wyznał chłopiec. Należy podkreślić, że sposób wydobywania szafirów jest bardzo archaiczny i niezwykle niebezpieczny. Jak to wygląda, można zobaczyć w powyższym materiale.
Po zakończeniu pracy w kopalni Delfin przychodzi do innego miejsca, w którym szuka szafirów. Duże kamienie trafiają do bossów, mniejsze chłopiec może spróbować sprzedać w mieście. Czy mu się udało? Ile na tym zarobił? Dowiecie się z dalszej części materiału.
Jak wygląda życie na Madagaskarze?
Marzena Figiel Strzała, podróżniczka, dziennikarka, aktorka oraz autorka cyklu "Dzieci Świata" wyznała, że podczas przygotowywania materiału miała wrażenie, że nie opowiada o kopalni czy poszukiwaczach szafirów, ale o marzycielach. - Ci ludzie każdego dnia wstają rano i są niesieni taką wiarą, marzeniem, że właśnie dziś ich życie się odmieni - powiedziała w Dzień Dobry TVN Marzena Figiel Strzała. Trzeba jednak podkreślić, że ci ludzie zupełnie inaczej rozumieją bogactwo niż my. - Czym jest to bogactwo na Madagaskarze? To jest po prostu materac, a nie goła gleba [...], to jest ciepły posiłek - dodała nasza rozmówczyni.
Mimo bardzo trudnej sytuacji, wykonywania niezwykle trudnej i niebezpiecznej pracy tamtejsze dzieci nie wyglądają na nieszczęśliwe. - Ja z moją wiedzą, [...], wiem, że te dzieci są wykorzystywane, [...], dla mnie to jest niewolnicza praca, to nawet nie jest tania siła robocza. To jest to, co można zobaczyć w wielu krajach na świecie, gdzie pracują dzieci. Te dzieci są uśmiechnięte i szczęśliwe, bo one po prostu doceniają to, co mają, one doceniają, że mogą iść do pracy, dzięki temu zjedzą - powiedziała.
Na Madagaskarze występują również złoża innych bardzo cennych związków oraz kruszców. Wśród nich jest także złoto. Gdzie występuję i jak jest wydobywane? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci
To święto obchodzone 12 czerwca, powołane zostało w 2002 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy. Misją jest oczywiście zwalczanie zatrudniania i wyzysku dzieci. W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci obchodzimy od 2004 roku. Wtedy zakazano w naszym kraju zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzieci świata w Etiopii. Jak wygląda praca na plantacji kawy?
- Praca zarobkowa dzieci. Odbiera dzieciństwo, czy hartuje charakter? Jest legalna?
- Mają kilka lat, a już pracują zarobkowo. Co na to polskie prawo?
Autor: Katarzyna Oleksik/Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News