Coraz więcej kobiet studiuje fizykę. "Wierzę, że z czasem będzie się to na lepsze zmieniało"

Dr Anna Kamińska o Perspektywach Women in Tech Summit
Dr Anna Kamińska o Perspektywach Women in Tech Summit
Dr Anna Kamińska o Perspektywach Women in Tech Summit
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
W dniach 12-13 czerwca 2024 r. w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - Perspektywy Women in Tech Summit. Jedną z uczestniczek panelu będzie dr Anna Kamińska, która w rozmowie z reporterką dziendobry.tvn.pl Karoliną Kalatzi, opowiedziała o kobietach zajmujących się naukami ścisłymi i komputerach kwantowych. - Są najbardziej ekscytującymi technologiami przyszłości - przyznała fizyczka.

Dr Anna Kamińska o Perspektywach Women in Tech Summit

Perspektywy Women in Tech Summit 2024 to największa w Europie i Azji konferencja dla kobiet ze środowiska STEM, Tech & IT. Zgromadzi ona ponad 10 000 studentek, specjalistek i liderek ze świata nowych technologii, 500 najlepszych ekspertów z branży i 100 największych firm technologicznych. Jedną z gościń będzie dr Anna Kamińska, wybitna specjalistka w obszarze technologii kwantowych.

- Na 'Women in Tech Summit" poruszamy wszystkie palące tematy dotyczące nowoczesnych technologii, a w tym roku w szczególności - specjalna ścieżka dotycząca technologii kwantowych. Po pierwsze, komputerów kwantowych, które w tej chwili są chyba najbardziej dyskutowanymi i najbardziej ekscytującymi technologiami przyszłości - przyznała absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Karoliną Kalatzi.

Jak dodała doktor, to zupełnie nowy rodzaj technologii. - [Jest - przyp. red.] bardzo blisko fizyki, a fizyka często się kojarzy z czymś, co jest tajemnicze. Często wynika to też z nauki szkolnej, która nie dla wszystkich jest prosta. Natomiast fizyka pozwala nam zrozumieć świat - podkreśliła.

Dr Anna Kamińska podczas wydarzenia wystąpi na głównej scenie, gdzie poprowadzi panel dyskusyjny. - Będziemy rozmawiać o technologiach kwantowych, ich przyszłości, o tym również, jak kobiety mogą brać udział w rozwoju tych technologii. To bardzo ważny temat. Natomiast mamy też przygotowane na scenie - takiej bardziej technologicznej - krótsze wystąpienia dla wszystkich, które przybliżą technologie kwantowe - wyjaśniła rozmówczyni dziendobry.tvn.pl i dodała: "Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie".

Coraz więcej kobiet studiuje fizykę

Zdaniem dr Anny Kamińskiej kobiet zajmujących się nauką ścisłą i działających w branży technologicznych jest coraz więcej.

- Jak zaczynałam studia na fizyce w mojej grupie pod kątem doktoratu były chyba dwie dziewczyny, a teraz jak rozmawiam z koleżankami z wydziału, to już zaczyna być pół na pół. Natomiast czasu będzie wymagało to, żeby kobiety doszły do tych stanowisk z większą odpowiedzialnością np. liderów grupy, profesorów. Na to potrzebny jest czas, ale też troszeczkę zmiana obyczajowa, podejście, jak również całe środowisko. Bo wiadomo, że żeby objąć taką rolę z dużą ilością obowiązków, też trzeba mieć do tego dobre warunki, jeśli chodzi o rodzinę, o to, żeby dzieci były zaopiekowane, żeby te obowiązki codzienne też nie wypełniały całego czasu kobietom. Wierzę, że z czasem będzie się to na coraz lepsze zmieniało - zaznaczyła fizyczka.

Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Karolina Kalatzi

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN Online

podziel się:

Pozostałe wiadomości