Sztuczna inteligencja pomogła odkryć antybiotyk na bardzo groźną bakterię. Potrzebowała zaledwie 1,5 godziny

Sztuczna inteligencja pomogła odkryć antybiotyk
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Naukowcy z Kanady dzięki sztucznej inteligencji (AI) odkryli lek, który może zwalczać zagrażający życiu gatunek superbakterii. Algorytm w zaledwie półtorej godziny stworzył krótką listę obiecujących substancji. Jak to możliwe?

Acinetobacter baumannii - "krytyczne" zagrożenie dla zdrowia ludzkiego

Jak podaje tvn24.pl, naukowcy z McMaster University w Kanadzie skoncentrowali się na jednym ze sprawiających najwięcej problemów gatunków bakterii - Acinetobacter baumannii. To jedna z trzech superbakterii, które WHO określa jako "krytyczne" zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Może bowiem ona powodować zapalenie płuc i zakażenia ran.

Dzięki sztucznej inteligencji (AI) uczonym udało się odkryć eksperymentalny antybiotyk o nazwie abaucyna, który może zwalczać Acinetobacter baumannii.

Sztuczna inteligencja pomogła odkryć antybiotyk na superbakterię

Naukowcy najpierw nakarmili algorytm danymi na temat Acinetobacter baumannii oraz znanych substancji leczniczych, a następnie przedstawili sztucznej inteligencji 6680 związków, których skuteczność była nieznana. Wystarczyło półtorej godziny, by AI stworzyła krótką listę obiecujących substancji. 240 z nich przetestowano w laboratorium. Okazało się, że 9 miało potencjał, ale wspomniany antybiotyk o nazwie abaucyna był najsilniejszy.

Jak czytamy na tvn24.pl, następnym krokiem będzie udoskonalenie leku w laboratorium, a później przeprowadzenie badań klinicznych. Pierwszego antybiotyku wyselekcjonowanego przez AI można się spodziewać na rynku ok. 2030 roku.

Więcej na ten temat na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości