Phishing. Jak nie dać się złowić oszustom? "Wielokrotnie widziałem takie sytuacje"

GettyImages-1360510730
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak nie dać się złowić oszustom?
Jak nie dać się złowić oszustom?
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Oszuści znajdują coraz więcej sposobów, by wyłudzić od ofiar pieniądze. Jednym z najpopularniejszych sposobów ostatnich lat jest phishing, czyli wyłudzanie gotówki, danych lub zhakowanie naszego sprzętu. Wystarczy jedna niewinna wiadomość z linkiem, by paść ofiarą złodzieja. Kiedy i na co zwracać szczególną uwagę, by nie dać się nabrać? Co zrobić w przypadku próby wyłudzenia danych? O tym opowiedział nam Daniel Suchocki ekspert z zakresu cyberprzestępczości.

Phishing - na czym polega ta metoda oszustwa?

Phishing to wyłudzanie poufnych informacji osobistych przez podszywanie się pod osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne lub wymagane do przeprowadzenia i zakończenia określonego procesu. Metoda standardowo polega na wprowadzeniu ofiary w błąd.

Co więcej, ten proceder dotyka wielu obszarów. Oszuści mogą polować na konta bankowe, a także na piny i loginy do maila, czy portali aukcyjnych. Po co?

- Wielokrotnie widziałem sytuacje, że ktoś stracił hasło, nie wiedział, wykrył to po czasie i machnął ręką. W momencie, gdy ktoś korzysta z naszego konta, wystawia aukcje, a nie wysyła towaru, pobiera opłaty, pojawia się przestępstwo. Policja przyjdzie do nas – wyjaśnił Daniel Suchocki ekspert z zakresu cyberprzestępczości. - To są rzeczy, które się dzieją naprawdę. Jeśli nie zareagujemy ktoś zabierze nam sprzęt, bo trzeba go przeanalizować - dodał.

Jak reagować na phishing?

Co więc robić, gdy ktoś przejmie nasze konta internetowe, ukradnie dostępy lub PIN? Przede wszystkim zgłosić sytuację na policję, a także poinformować portal o zaistniałej sytuacji.

- Jeżeli jest to początkowy etap i mamy podejrzenie, zadzwońmy do portalu, do urzędu czy do banku, od którego dostaliśmy wiadomość, czy taka sytuacja ma miejsce  - powiedział ekspert. - Niestety doprowadzenie tych spraw do końca jest bardzo trudne. Tak naprawdę ciężko znaleźć osobę, która dokonała takiego ataku - dodał.

Pamiętajmy też, że strona www, do której jesteśmy przekierowani, nigdy nie będzie prawdziwa. Będzie posiadać inny adres URL. Warto zatem przed podjęciem jakiegokolwiek kroku zwrócić uwagę na szczegóły.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości