Razem z Ukrainą

Anonymous i ich cyberwojna z Putinem i Łukaszenką. "Odkryjemy brudy, które ukrywałeś przed całym społeczeństwem"

Razem z Ukrainą

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
TVN 24, money.pl
Anonymous i ich cyberwojna z Putinem i Łukaszenką

Na skutek ataku Rosji na Ukrainę Anonymous wypowiedzieli cyberwojnę Putinowi i Łukaszence. Każdego dnia świat może obserwować, a sami Rosjanie doświadczać skutków ich działań. Haktywiści zapowiedzieli również bezpośredni atak na samych przywódców. Po raz pierwszy w historii najsilniejsi hakerzy świata połączyli swoje siły na taką skalę i wspólnie przeprowadzają cyberataki na Rosję i Białoruś.

Kim są Anonymous?

Anonymous to globalna grupa aktywistów, która swoimi działaniami w internecie sprzeciwia się łamaniu praw człowieka i wolności obywatelskich, korupcji, cenzurze, fair use, wpływowi Kościoła katolickiego na życie publiczne, działaniom kościoła scjentologicznego, a także łamaniu praw zwierząt. Ich nazwa wiąże się z tym, że nikt nie zna ich tożsamości, podobnie jak wielu autorów różnych treści w internecie. Sami siebie nazywają haktywistami. Oprócz tego, że działają globalnie na wszystkich kontynentach, powstały też grupy krajowe - w Polsce jest to AnonPoland.

Ukraina

Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W 2012 magazyn Time zaliczył całą organizację do grona stu najbardziej wpływowych osób na świecie. Rozpoczęli działalność w 2003 r. a ich hasło to: Jesteśmy Legionem. Nigdy nie przebaczamy. Nigdy nie zapominamy. Spodziewajcie się nas.

Anonymous kontra Putin i Łukaszenka

Anonymous od chwili ataku Ukrainy przez Rosję zapowiedzieli, że nie pozostaną bierni. Rozpoczęli szybką i skuteczną cyberwojnę przeciwko Rosji i wspierającej jej działania Białorusi. W ostatnich dniach udało się im zablokować wiele rządowych stron internetowych, największy rosyjski bank, ujawnić gigabajty tajnych danych o firmach zbrojeniowych i zhakować publiczną telewizję, by pokazywała Rosjanom coś więcej niż rządową propagandę, czyli to, co naprawdę dzieje się w Ukrainie.

Haktywiści zapowiedzieli, że zamierzają również skupić się bezpośrednio na Putinie i Łukaszence, a także na wspierających ich działania agentach. Stworzyli też film, w którym ostrzegają Putina o kolejnych krokach, które podejmą, jeśli nie zakończy inwazji na Ukrainę. Domagają się również, aby podał się do dymisji. Podkreślili, że w sprawę angażują się również bardzo skuteczni hakerzy, którzy swoimi działaniami chcą nie tylko pomóc Ukrainie, ale również pomścić zbrodnie i ofiary reżimu ZSRR.

Tak Anonymous zwrócili się do Putina na swoim koncie na Twitterze:

To tylko kwestia czasu, aż odkryjemy brudy, które ukrywałeś przed całym społeczeństwem, a jakie pozwoliły Tobie dojść do władzy. Oczekujemy Twojej rezygnacji ze stanowiska. Nigdy nie zapomnimy o zbrodniach, do których doprowadził Twój reżim. To dopiero początek. Cały świat przejrzał Twoją propagandę. Wkrótce doświadczysz tego, do czego zdolna jest światowa społeczność hakerów.  

Wiadomość Anonymous do Łukaszenki:

Panie Łukaszenko! To ostrzeżenie jest naszym jedynym ostrzeżeniem. Wzywamy do zaprzestania wspierania pana Putina! Dajemy taką możliwość. Jedyna okazja!

Anonymous zapowiedzieli, że nie ma zabezpieczeń, z którymi sobie nie poradzą

Po raz pierwszy w historii najsilniejsi hakerzy świata połączyli swoje siły na taką skalę i wspólnie przeprowadzają cyberataki na Rosję i Białoruś. Współczesna wojna to także cyberwojna.

Kreml przygotowywał się na podobną sytuację i stworzył własną wersję internetu zwaną RuNet. Haktywiści powiedzieli jednak, że nie ma takich zabezpieczeń, których nie będą mogli złamać, a to, co zrobili dotychczas, jest dopiero początkiem ich działań. Pojawiły się informacje, że potrafią utrudnić nawet przepływ informacji pomiędzy samymi żołnierzami w terenie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: TVN 24, money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gorodenkoff Productions OU/Getty Images

Pozostałe wiadomości