Jak wstąpić do ukraińskiej armii?
Nabór dla ochotników i pozwolenie na walkę wydano w Łotwie. Chętni do służby w jednostce mają zgłaszać się do ukraińskich placówek dyplomatycznych w kraju. Czy w Polsce również jest to możliwe?
Zapytaliśmy Kancelarię SK&S o to, czy Polak może walczyć w Ukrainie i czy jest to legalne. Zgodnie z odpowiedzią Eksperta: "Obywatel Polski, który chce zaciągnąć się do armii Ukrainy, musi uzyskać zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (a w przypadku byłych żołnierzy zawodowych – Ministra Obrony Narodowej). Zgoda jest udzielana na pisemny wniosek obywatela Polski".
Wojna w Ukrainie
Co w przypadku, gdyby ktoś podjął się służby wojskowej bez uzyskania pozwolenia?
"Podjęcie służby wojskowej bez wymaganej zgody jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. O uzyskanie zgody nie muszą ubiegać się obywatele Polscy będący jednocześnie obywatelami Ukrainy stale tam zamieszkujący".
Czy będzie możliwość dołączenia do ukraińskiej armii?
"Nie można jednak wykluczyć, że polski rząd zdecyduje się znieść obowiązek uzyskania zgody, by wesprzeć Ukrainę. W tym celu należy śledzić komunikaty Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji".
Czy Polacy mogą walczyć w Ukrainie?
Zgodnie z informacją uzyskaną od rzecznika prasowego MON-u, wszelkie informacje prawne aktualnie obowiązujące znajdują się w dziale VI A Ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z tym, za Art. 199 a. 1.: "Obywatel polski może przyjąć służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej za zgodą organu, o którym mowa w art. 199d." Według Art. 199D. Zgodę może udzielić minister właściwy do spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii Ministra Obrony Narodowej i ministra właściwego do spraw zagranicznych lub organów przez nich upoważnionych. Wyjątek stanowią obywatele polscy, którzy byli żołnierzami zawodowymi - im zgody i udziela bądź odmawia Minister Obrony Narodowej po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych lub organu upoważnionego przez tegoż ministra.
Jeżeli zostanie udzielona zgoda, to zgodnie z Art. 199e. Ustawy, o której mowa, nie rodzi to odpowiedzialności organów Rzeczypospolitej Polskiej za następstwa podjęcia tej służby.
Zobacz także:
- Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy? Lista sprawdzonych zbiórek pieniędzy
- Fake newsy o wojnie w Ukrainie zalewają Internet - w co nie wierzyć?
- Jak mądrze wspierać uchodźców z Ukrainy? "Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Teofila Siewko
Źródło: gov.pl/Kanceralia SK&S
Źródło zdjęcia głównego: horkins/Getty Images