Legia Cudzoziemska była kiedyś nazywana najmniejszą i najbardziej tajemniczą armią świata. Uważano również, że jest azylem dla kryminalistów i dezerterów. Jak jest naprawdę? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli Anna Kowalska i Endy Gęsina-Torres.
Terakotowa Armia to tysiące figur żołnierzy, którzy według wierzeń starożytnych Chińczyków, mieli towarzyszyć swojemu cesarzowi w życiu pozagrobowym. Jej odkrycie było jednym z największych archeologicznych wydarzeń XX wieku. Terakotowa Armia jest jednym z najcenniejszym skarbów narodowych Chin. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.
Ukraiński wywiad zaalarmował, że Kreml planuje wysłać na wojnę dzieci. Dokładniej najstarszą młodzież szkolącą się w "Junarmii", czyli patriotyczno-wojskowej organizacji. Już nawet 8-latkowie mogą wstępować w jej szeregi.
Trwająca od 24 lutego wojna w Ukrainie powoduje wiele obaw wśród Polaków. Rośnie zainteresowanie nie tylko niesieniem pomocy, ale również wiedzą dotyczącą rodzajów ataków i obrony, uzbrojenia i konkretnego sprzętu wojskowego, np. masek przeciwgazowych. Czym dokładnie są i jak działają? Wyjaśniamy.
Wołodymyr Zełenski zadecydował o stworzeniu w ukraińskiej armii legionu dla ochotników. Jak oświadczył ukraiński prezydent, mogą do niego przystępować cudzoziemcy. Czy Polacy mogą dołączyć do wojny w Ukrainie?
We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o obronie ojczyzny. Nowy dokument ma zastąpić w sumie 14 mniejszych ustaw dotyczących kwestii naszej obronności. Wg planów MON ustawa miałaby wejść w życie od 1 lipca bieżącego roku. O zmianach w polskiej armii porozmawiamy z generałem Mirosławem Różańskim, Generał Broni Rezerwy Wojska Polskiego.
Obcinały włosy na krótko, a kolorowe sari zamieniały na strój do walki. Kiedy wstępowały do organizacji terrorystycznych były nastolatkami. Agnieszka Zwiefka poznała członkinie Tamilskich Tygrysów, a ich losy opowiedziała w dokumencie "Blizny".
Ppłk Izabela Wlizło jest pierwszą kobietą w polskiej armii, która została dowódcą batalionu. Jak żołnierze 22. batalionu piechoty górskiej oceniają jej umiejętności? O tym, jak zaczęła się jej przygoda z wojskiem i jak odnajduje się jako dowódca 550 osobowego batalionu opowiedziała reporterce DDTVN Biance Zalewskiej.
Pomimo, że w szeregach wojska pojawia się coraz więcej kobiet, jest to ciągle bardzo męski świat. Zdarza się, że słaba płeć jest dominowana przez swoich kolegów. I to w tym najgorszym znaczeniu tego słowa. Czy prawo i procedury chronią żołnierki przed ich współtowarzyszami broni? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to zastępcę Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwię Spurek.
Brygadowy Zespół Bojowy 3. Brygady Pancernej z Fort Carson w stanie Kolorado stacjonuje w Bolesławcu. W jakim celu amerykańcy żołnierze przyjechali do Polski? Czy zanim tu dotarli wiedzieli coś o naszym kraju? Czy coś ich zaskoczyło, kiedy przybyli do Bolesławca? Jak wygląda ich dzień? Co robią w czasie wolnym? Żołnierzy odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz buduje obronę terytorialną. Pojawiają się podejrzenia, że to mam być jego prywatna armia. W przeglądzie prasy skomentował te doniesienia dziennikarz Andrzej Stankiewicz. Zwrócił również uwagę na rozpoczynający się proces właścicieli Amber Gold i wizytę Prezydenta USA Baracka Obamy na Kubie.
Gość Dzień Dobry TVN st. chor. sztab. Tomasz Świerad z wojskiem jest związany od 1987 roku. Zanim trafił do wojsk specjalnych, służył w jednostkach 6 Brygady Powietrznodesantowej. Podczas służby wiele razy wyjeżdżał na misje do Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Iraku i Afganistanu. Jest pierwszym Polakiem, który ukończył Uniwersytet Podoficerów Starszych Sił Specjalnych na Florydzie. Jak tam trafił? Co to jest za szkoła? Czego się w niej nauczył? W jaki sposób będzie mógł wykorzystać swoją wiedzę?
Pułkownik Krystian Zięć przez ostatnie prawie 10 lat pilotował F-16. Rok temu zdecydował się przejść na emeryturę. To zawód, który wykonuje się od 10 do 12 godzin dziennie. Dlaczego zdecydował się odejść ze służby? Czy polskie granice są bezpieczne i czy inne narody wiedzą, że z nami nie wolno zaczynać? Czy zwiększenie nakładów na polską armię jest zasadne? Czego potrzebuje polska armia?
Ed Stafford to były komandos brytyjskiego SAS. Na wyprawy survivalowe wyjeżdża sam - bez sprzętu, narzędzi, ubrań. Zabiera ze sobą tylko... kamerę. Przeżył 60 dni sam na bezludnej wyspie. Trafił do Księgi Rekordów Guinessa. Czy to, że to, że był w armii pomogło mu przetrwać na bezludnej wyspie? Jak wytrzymał to psychicznie? "Nie zawsze byłem zupełnie normalny" - twierdzi. Zobaczcie rozmowę prowadzącej Dzień Dobry TVN Anny Kalczyńskiej z Edem Staffordem.
St. szer. Sylwiana Kujawa jest mamą i jedyną kobietą w polskiej armii, która w czołgu naciska spust, chociaż karierę w armii zaczynała w... wojskowej kuchni. Jak udaje się jej pogodzić obowiązki matki i żołnierza, czy jest zadowolona ze swojego życia? Studio Dzień Dobry TVN odwiedziła z mężem sierż. Krzysztofem Kujawą.