Terakotowa Armia – co o niej wiadomo? Poznaj jej legendę, historię i ciekawostki na jej temat

Terakotowa Armia
Terakotowa Armia – zwiedzanie, ciekawostki, legenda
Źródło: Young777/Getty Images
Terakotowa Armia to tysiące figur żołnierzy, którzy według wierzeń starożytnych Chińczyków, mieli towarzyszyć swojemu cesarzowi w życiu pozagrobowym. Jej odkrycie było jednym z największych archeologicznych wydarzeń XX wieku. Terakotowa Armia jest jednym z najcenniejszym skarbów narodowych Chin. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.

Terakotowa Armia to ponad 8 tys. figur o kształtach żołnierzy i koni odnalezionych w grobowcu założyciela i pierwszego cesarza Chin, Qin Shi Huanga. Znajduje się w muzeum w mieście Xi'an, pierwszej stolicy Chin.

Dawne obrzędy i zwyczaje

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak żyli celebryci w XIX wieku?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Bielizna dla kobiet w XIX wieku
Bielizna dla kobiet w XIX wieku

Terakotowa Armia w Chinach – historia

Cesarz Qin Shi Huang zakończył Okres Walczących Królestw na terenie Chin i stworzył jedno Cesarstwo Chińskie w 221 r. p.n.e. Po objęciu tronu cesarz ujednolicił na całym, bardzo zróżnicowanym etnicznie i kulturowo terenie, pismo, miary, wagi i walutę, a nawet rozmiar osi wozów. To z jego inicjatywy rozpoczęła się budowa Wielkiego Muru. Rozkazał pochować się razem z armią żołnierzy, ale nie ludzi, jak przez jakiś czas podejrzewano, a terakotowych figur, nazwanych Terakotową Armią. Mauzoleum cesarza Qin Shi Huang zajmowało powierzchnię 56 km2. Najnowsze badania sugerują, że może być ona nawet dwukrotnie większa. Miejsce pochówku cesarza było strzeżone przez armię 8,1 tys. terakotowych figur. Żołnierze zostali poustawiani zgodnie z rangą, w karnych rzędach. Terakotową Armię w 1974 r. odkryli chińscy chłopi podczas kopania studni. Pierwsze wykopaliska w tym miejscu trwały od 1976 do 1979 r. Kiedy się zakończyły, zaczęto udostępniać figurki zwiedzającym.

Terakotowa Armia i grobowiec Qin Shi Huanga

Komora, w której znaleziono figury Terakotowej Armii, to tylko niewielka część całego grobowca cesarza Qin Shi Huanga. Główna komora grobowa wraz z kurhanem jest ponad kilometr dalej. Wybudowało ją 700 tys. przymusowych robotników. Budowa trwała 36 lat. Niektórych niewolników po zakończeniu budowy pochowano nieopodal w zbiorowej mogile. Do dziś nie zbadano samego grobowca Pierwszego Cesarza Chin. Legenda mówi o wykorzystaniu rtęci przy jego budowie, stąd obawy przed rozpoczęciem wykopalisk. Badania pokazują, że w okolicach rzeczywiście jest zwiększone stężenie tego pierwiastka. Innym czynnikiem opóźniającym poszukiwania jest to ryzyka wystąpienia podobnych zniszczeń, jak przy wydobyciu na powietrze figur Armii.

Terakotowa Armia – figurki

Terakotowa Armia to figury 8,1 tys. żołnierzy, w tym łuczników, piechoty, jeźdźców, oficerów oraz kilkuset koni i rydwanów naturalnej wielkości. Zwykli żołnierze mają ok. 1,8 w wysokości, oficerowie ok. 2 m. Byli uzbrojeni, mieli na sobie ozdoby i biżuterię. Część broni jednak skradziono z grobowca. Figurki Terakotowej Armii były malowane, jednakże barwniki straciły kolor pod wpływem kontaktu z powietrzem. Dopiero po jakimś czasie archeologom udało się opracować sposób, by ochronić warstwę barwnika i nowo wydobyte figury mogą być podziwiane w pełnej krasie. W innych jamach, odkrytych w czasie prac wykopaliskowych, odnaleziono także figurki zwierząt, przedmiotów, tancerzy, medyków, urzędników, cyrkowców i siłaczy. Wiele figur było rozbitych, archeolodzy posklejali je z odnalezionych i wymieszanych fragmentów.

Jak wykonano Terakotową Armię?

Terakotową Armię zrobiono z wypalanej gliny, czyli terakoty. Poszczególne części ciała były rzeźbione oddzielnie i składane. Podczas wykopalisk odnaleziono nawet formę do produkcji guzików. Przy budowie armii pracowały setki osobnych warsztatów. Nierzadko poszczególne części jednej figury pochodziły od różnych rzemieślników. Twarze żołnierzy Terakotowej Armii były odlewane z ośmiu różnych form, ale rzeźbiarze dodawali im indywidualne cechy – rysy, fryzury, wyrazy twarzy.

Terakotowa Armia – legenda

Miasto Xi'an to starożytne miasto Changan, pierwsza stolica Chin i początek Jedwabnego Szlaku. W VII w. było największym i najbogatszym miastem świata. Nie bez powodu legendy mówiły o tym, że w okolicach znajdują się nieprzebrane skarby i ogromny, podziemny pałac, w którym rzeki rtęci odzwierciedlały układ rzek w Chinach. Według starożytnych wierzeń żołnierze Terakotowej Armii mieli strzec cesarza w życiu pozagrobowym. Miał być on niepokonany za życia i po śmierci. Do czasów Pierwszego Cesarza władcy nakazywali chowanie wraz z nimi w grobowcach swoich prawdziwych żołnierzy, niewolników i konkubiny.

Terakotowa Armia – zwiedzanie

Terakotowa Armia jest udostępniona zwiedzającym w Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin w Xi'anie. Muzeum znajduje się 28 km od miasta Xi'an, w kryptach o głębokości od 4 do 8 metrów. Chińska armia z terakoty jest jedną z największych atrakcji Chin. Zwiedza ją 2 mln turystów rocznie.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Young777/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana