Świat

Pekin – atrakcje stolicy Chińskiej Republiki Ludowej

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk

Pekin to stolica Chin. Okazałe miasto podzielone jest na 16 okręgów administracyjnych, wśród których znajdują się 2 powiaty i 14 dzielnic. Pekin wielokrotnie zmieniał nazwę. Znany było jako Beiping, Yanjing, a także Cambaluc. Jest to, zaraz po Szanghaju, drugie pod względem ludności miasto w Chinach.

Pekin to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Atrakcji turystycznych jest tu tak wiele, że kilka dni może okazać się niewystarczających. W centrum miasta można zobaczyć Zakazane Miasto, Świątynię Nieba czy Ruiny starszego Pałacu Letniego, natomiast na obrzeżach znajduje się grobowiec dynastii Ming oraz odcinek Wielkiego Muru Chińskiego.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda? Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Pekin – informacje praktyczne

  • · Planując lot do Pekinu należy zadbać o wizę. · Lotnisko w Pekinie jest ogromne. Odległości między terminalami wynoszą nawet po 3 km. Kursuje między nimi darmowy autobus. · Zdecydowanie bardziej opłaca się wymienić złotówki na juany w Polsce. W Chinach obowiązuje prowizja za każdą transakcję od 30 do 60 juanów. · Metro jest niedrogie i warto nim podróżować. Metro w Pekinie należy do najbardziej rozbudowanych, jest jednak dobrze oznaczone. Nie brakuje też biletomatów. · Język angielski nie jest w Pekinie powszechnie używany. Może zdarzyć się, że nawet w hotelu komunikacja będzie utrudniona. · Odległość Pekin–Hongkong wynosi prawie 2 tysiące kilometrów. Można ją jednak szybko pokonać, korzystając z lotów międzymiastowych, ewentualnie z bardzo szybkiej kolei (pociągi osiągają prędkości powyżej 300 km/h).

Pekin – co zwiedzić?

Pekin dla turysty jest miejscem niezwykłym. Na terenie miasta i jego obrzeży znajduje się całe mnóstwo zabytków, które warto zobaczyć. Pekin jest jednak bardzo duży, a przemieszczanie się po nim męczące. Dlatego planując zwiedzanie Chin warto zarezerwować na Pekin przynajmniej kilka dni.

Centrum Pekinu

W centrum Pekinu znajduje się ogromny plac Niebiańskiego Spokoju – Tian’anmen. Jest to największy publiczny plac na świecie. Znajduje się na nim Mauzoleum Mao Zedonga oraz Pomnik Bohaterów Ludu. Plac robi duże wrażenie i warto właśnie od niego rozpocząć zwiedzanie Pekinu. Plac znajduje się przed Zakazanym Miastem, które powinno być kolejnym punktem wycieczki po metropolii. Zakazane Miasto jest kompleksem pałacowym wzniesionym w latach 1406–1420 na polecenie cesarza Yongle z dynastii Ming. Miasto podzielone jest na dwór wewnętrzny i zewnętrzny. Znajduje się tam całe mnóstwo pięknych budowli, m.in. Pawilon Najwyższej Harmonii, Pawilon Wieczności, Pałac Niebiańskiej Czystości, Pałac Spokojnej Długowieczności, a także bramy: Brama Południowa, Brama Boskiej Mocy, Zachodnia Brama Chwały, Wschodnia Brama Chwały. W Zakazanym Mieście można spędzić cały dzień, nie nudząc się ani trochę! W Pekinie można zobaczyć również przepiękną Świątynię Nieba, Pałac Letni, park: Beihai i Jingshan. Wielu turystów odwiedza również pekińskie zoo, w którym mieszkają pandy.

Pekin obrzeża

Na obrzeżach miasta znajduje się świetnie zachowany odcinek Wielkiego Muru Chińskiego, rozciągającego się na długości ok. 2400 km. Zwiedzanie fragmentów Muru Chińskiego znajdującego się koło Pekinu może zająć nawet cały dzień. Ok. 50 km od Pekinu znajduje się słynny grobowiec dynastii Ming. Na obszarze ok. 40 km² znajdują się liczne grobowce cesarzy. W Muzeum Zhoukoudian przechowywane są natomiast szczątki człowieka pekińskiego. Znajduje się ono ok. 45 km na południowy zachód od Pekinu.

Pekin – ciekawostki

  • · Mieszkańcy Pekinu, ale też innych dużych chińskich metropolii, walczą o swoje i rozpychają się łokciami. I nie jest to przenośnia. Wsiadając do autobusu, pociągu czy metra można spotkać osoby przepychające się i bardzo natarczywe. Nie jest to demonstracja siły nad turystą, a codzienność – wszystkie środki komunikacji oraz ulice są bardzo zatłoczone, nic więc dziwnego, że mieszkańcy robią wszystko, aby dostać się gdzieś bez długiego stania w kolejce. · Ilość mieszkańców w Pekinie wynosi blisko 22 miliony! · Mieszkańcy Pekinu są głośni. W pociągu, metrze, ale też w wielu miejscach publicznych ogłusza kakofonia dźwięków. Chińczycy nie używają (w większości przypadków) słuchawek, a z ich telefonów dobiega muzyka, odgłosy filmów, bajek i gier. Nikomu to nie przeszkadza, a jeśli jest zagłuszany przez innych, to podgłasza własny telefon. · Wody z kranu lepiej w Pekinie nie pić. Najlepiej zawsze mieć zawsze przy sobie wodę butelkowaną. · W Pekinie turyści zaczepiani są przez mieszkańców. Interesuje ich europejska uroda, zwłaszcza blond włosy. Robią zdjęcia, szepczą między sobą, ale często wstydzą się rozmowy. · Przy jedzeniu wszyscy bardzo brudzą. Rozrzucają obok siebie resztki jedzenia. Celebrują posiłki w sposób, który dla Europejczyka jest trudny do przyjęcia. · W Pekinie można się zetknąć z prawdziwym szaleństwem na ulicy. Turysta myślący, że zielone światło zapewnia mu bezpieczeństwo, jest w błędzie. W dużych metropoliach, takich jak Pekin, mieszkańcy jeżdżą tak, jak się im podoba. · W Pekinie, jak i w całych Chinach, można spróbować bardzo dziwnych potraw. W stolicy Chin można zjeść kurze łapki, sfermentowane tofu czy zupy z kukułczych gniazd.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Visual China Group/Getty Images

Pozostałe wiadomości