Shenzhen - z wioski rybackiej w metropolię. Co warto tam zobaczyć?

Shenzhen
Shenzhen to miasto, które warto zobaczyć
Źródło: Weiquan Lin/Getty Images
Shenzhen to miasto, w którym mieszka ok. 10 milionów ludzi. Ma tu swoją siedzibę firma Huawei i jest to jeden z największych portów świata. Aż trudno uwierzyć w to, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu Shenzhen było małą wioską rybacką.

Shenzhen graniczy z Hongkongiem, co powoduje, że często odwiedzają je turyści. Niemal każde chińskie miasto ma wiele do zaproponowania turystom. W Shenzhen znajduje się ponad 200 bardzo wysokich budynków, które sprawiają, że miasto robi wrażenie bardzo nowoczesnego. Warto przejść się po tej metropolii i poczuć tamtejszy klimat. Turysta koniecznie powinien zajrzeć do parku rozrywki Window of the World oraz do Spendid China&China Folk Culture Villages, gdzie można poznać wiele na temat historii i tradycji Chin.

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Shenzhen City – jedno z najszybciej rozwijających się miast w Chinach

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Shenzhen było małym miasteczkiem rybackim, liczącym kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. Wszystko zmieniło się, kiedy utworzono tu pierwszą w Chinach specjalną strefę ekonomiczną. Miasteczko zaczęło się szybko rozrastać i w ciągu kilkudziesięciu lat stało się prężnym ośrodkiem gospodarczym i finansowym. W Shenzhen znajduje się wiele siedzib firm, giełd i banków, rozwija się tu przemysł poligraficzny, medyczny, informatyczny i elektroniczny, a także włókienniczy i chemiczny. Miasto ma 4 dzielnice właściwe i 3 dzielnice podmiejskie. Największą popularnością wśród mieszkańców cieszą się: Nanshan i Longgang, mieszka w nich ponad blisko 7 milionów ludzi. Specjalna strefa ekonomiczna zajmuje natomiast 4 dzielnice: Luohu, Futian, Nanshan oraz Yantian. Przez kilkadziesiąt lat miasto bardzo się zmieniło, m.in. wyrosło tu ponad 200 wieżowców mierzących ponad 200, 300, a nawet 400 metrów wysokości. Shenzhen City to miasto bardzo nowoczesne. Jednak zwiedzając je można dostrzec, że jego historia sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie datuje się na pięć tysięcy lat przed Chrystusem.

Shenzhen – co warto zobaczyć?

Przede wszystkim będąc w Shenzhen warto po prostu spędzić dzień na spacerach po mieście – tylko w ten sposób można poczuć klimat tego niezwykłego miasta, które w przeciągu kilkudziesięciu lat tak bardzo się zmieniło. Na pewno warto zobaczyć Window of the World, park rozrywki położony na blisko 50 hektarach. Znajduje się on w dzielnicy Nanshan. Na obszarze parku znajduje się replika wieży Eiffla, piramidy oraz Tadż Mahal, a także ponad sto replik innych najbardziej znanych budynków i atrakcji z całego świata. W tym miejscu nie sposób się nudzić! Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć jest China Folk Culture Village, w którym można poznać historię Chin, kulturę poszczególnych grup etnicznych, a także dowiedzieć się wielu interesujących informacji o codziennym życiu dawnych mieszkańców i zapoznać się z tradycyjną architekturą. W China Folk Culture Village organizowanych jest wiele festiwali kulturalnych, np. Wielkie Targi Kultury Huaxia czy Święto Pochodni Yi.

Co może nas zaskoczyć?

Zwiedzając chińskie miasta możemy być zaskoczeni naprawdę wieloma rzeczami, zwłaszcza zachowaniem Chińczyków. Przede wszystkim spacerując chodnikiem trzeba uważać, aby przez przypadek nie zostać przez kogoś oplutym. Mieszkańcy Chin robią to bardzo często, wierząc, że odpędza to złe duchy. Chińczycy są również bardzo bezpośredni, zwłaszcza kiedy zainteresuje ich wygląd Europejczyka. Bardzo często zaczepiają europejskich turystów i robią sobie z nimi zdjęcia – zadziwiają ich przede wszystkim niebieskie oczy i blond włosy. Warto także wiedzieć, że w chińskich miastach na dworcach i w metrze spotkamy się z ciągłymi kontrolami bezpieczeństwa. Ciągłe kontrolowanie, przechodzenie przez bramki do wykrywania metalu, skanowanie bagażu – jest to zupełnie normalne. Metropolie chińskie są zamieszkiwane przez miliony ludzi. Należy zatem przyzwyczaić się do tego, że na ulicach, w przejściach podziemnych, sklepach, w metrze, jest naprawdę bardzo ciasno i gwarno. Będąc w Hongkongu, warto zobaczyć sąsiadujące z nim miasto Shenzhen. Miasto, które przez ostatnie lata przeszło dużą metamorfozę, w którym żyją sympatyczni, choć zapracowani ludzie, w którym w godzinach porannych w parku możesz spotkać całe grupy ćwiczące tai-chi.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Weiquan Lin/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości