Grupa Wagnera. Kim są Wagnerowcy?
"Wagnerowcy. Najemnicy Putina” rzuca światło na działalność Grupy Wagnera, która powstała w 2014 roku. To prywatna armia powiązana z rosyjskim wywiadem, stworzona przez Jewgienija Prigożyna, nazywanego "kucharzem Putina". Początkowo grupa pilnowała interesów Kremla tam, gdzie Rosja nie mogła wysłać regularnego wojska. Działała w Afryce i na Bliskim Wschodzie, gdzie słynęła z brutalności i bezwzględności.
Po napaści Rosji na Ukrainę i pierwszych porażkach armii Putina, została zaangażowana w działania na froncie. Prigożyn zaczął rekrutować najemników w więzieniach, oferując im wolność i duże wynagrodzenie. Według najnowszych doniesień, z dnia 24 czerwca 2023 r. Prigożyn dokonał buntu i w Rosji właśnie trwają zamieszki.
Najemnicy z grupy Wagnera opowiedzieli o tym, co widzieli
– Dajemy widzom wyjątkowy dokument. Ewa Galica przemierzyła pół Europy i wykonała niezwykłą dziennikarską pracę. Dotarła do najemników, którzy uciekli z grupy Wagnera i zdecydowali się opowiedzieć o tajemnicach oraz metodach działania tej zbrodniczej organizacji. Myślę, że to kolejna produkcja "Superwizjera", która trafi do wielu krajów na świecie - powiedział Jarosław Jabrzyk, redaktor naczelny "Superwizjera" oraz producent filmu.
Dokument "Wagnerowcy. Najemnicy Putina" - nagrania z frontu
W piątek 24 lutego, w dniu rocznicy agresji Rosji na Ukrainę, Player zaprosił na premierę filmu "Wagnerowcy. Najemnicy Putina". To wstrząsający materiał reporterki "Superwizjera". Link można znaleźć TUTAJ.
O Grupie Wagnera opowiadają nie tylko byli najemnicy, ale również rosyjski dysydent, który ryzykuje życiem, ujawniając informacje o wewnętrznych egzekucjach, zbrodniach i ich kontraktach. Film ilustrowany jest niepublikowanymi wcześniej nagraniami Wagnerowców. Materiały te powstały podczas walk na ukraińskim froncie.
W przyszłości dokument "Wagnerowcy. Najemnicy Putina" trafi także do użytkowników serwisów VOD w innych krajach.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Skaleczone dzieciństwo. Ohmatdyt ratuje dzieci w czasie wojny. "Małej Marinie urwało nóżkę"
- "Nezlamna". Ukraińska nastolatka na międzynarodowej scenie. "Teledysk musieliśmy nagrać w schronie"
- Nauczycielka z niepełnosprawnością uczy dzieci z Ukrainy języka polskiego: "Staram się pokazać świat w bardziej kolorowych barwach"
Autor: Justyna Piąsta/Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe