Razem z Ukrainą

"Nezlamna". Ukraińska nastolatka na międzynarodowej scenie. "Teledysk musieliśmy nagrać w schronie"

Razem z Ukrainą

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Blanka Zalewska
"Niezłomna" ukraińska nastolatka na międzynarodowej scenie

Złata Dziunka reprezentowała Ukrainę na Konkursie Piosenki Eurowizji Junior. Jak udało jej się przygotować utwór i teledysk mimo trwającej w jej kraju wojny? Jakie przesłanie niesie za sobą piosenka "Nezlamna"? O tym 14-latka opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Eurowizja Junior 2022 - Złata Dziunka i "Nezlamna"

Złata Dziunka to jedna z uczestniczek tegorocznego konkursu Eurowizja Junior. Nastoletnia Ukrainka wystąpiła z piosenką "Nezlamna", w której nawiązuje do toczącej się w jej ojczyźnie wojny. Jak tłumaczy, utwór jest modlitwą do Boga i zwróceniem uwagi na tragedię, jaką jest konflikt zbrojny.

Historia powstania tej piosenki nie jest prosta, tak jak historia dziewczyny, która ją śpiewa. Złata ma 14 lat i pochodzi spod Lwowa. W przygotowaniach do konkursu pomagała jej ceniona artystka, poetka i kompozytorka Illaria. Nastolatka współpracuje z nią już od kilku lat.

"Nezlamna" - jak powstał utwór na Eurowizję?

Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, mentorka 14-latki opuściła swój kraj. - Przez pół roku nie mogłam napisać ani jednej nuty, nie miałam na to siły - tłumaczy. Złata mieszka w przygranicznym miasteczku i codziennie widziała tłumy uciekających ludzi. - Wtedy zrozumiała, że właśnie o tym chcę stworzyć piosenkę - zaznacza dziewczynka.

- Zadzwoniła do mnie Złata i powiedziała: "chcę wziąć udział w Eurowizji. Mam 14 lat, to moja ostatnia szansa" - wspomina kompozytorka. Utwór powstał w 24 godziny, Illaria stworzyła go we włoskiej kaplicy. - Wymyśliłam też studio. Weszłam do szafy, nakryłam się kołdrą i nagrałam cały wokal na komórkę - wyjaśnia poetka. - Nagraliśmy go i wysłaliśmy na konkurs - dodaje 14-latka.

Złata ćwiczyła z nauczycielką za pomocą spotkań online. - Teledysk musieliśmy nagrać w schronie - opowiada jej mama Olena Dziunka. Trud nastolatki i kompozytorki się opłacił. Młoda artystka reprezentowała swój kraj w międzynarodowym konkursie. - Jestem bardzo dumna z córki - podkreśla.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Blanka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości