Gorące tematy

Koktajl Mołotowa – czym jest i jak powstaje? Władze Ukrainy zachęcają walczących, aby korzystali również z tej broni

Gorące tematy

Autor:
Diana
Ryściuk
kobieta z koktajlem mołotowa w ręku

Koktajl Mołotowa, czyli butelka zapalająca, to najprostsza forma granatu zapalającego. Można ją zrobić samodzielnie, dlatego często wykorzystywana jest przez żołnierzy i ludność cywilną w trakcie wojen czy ulicznych zamieszek. Obecnie korzystają z nich Ukraińcy, którzy bronią Ukrainy przez Rosjanami.

W czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Konflikt przybiera na sile, a tysiące ludzi ucieka do Polski i innych krajów. Ukraińska armia walczy, a tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stale zachęca i wzywa do walki. Na swoim oficjalnym profilu na Facebooku resort opublikował instrukcję sporządzania butelek zapalających, czyli tzw. koktajli Mołotowa. W ten sposób władze namawiają mieszkańców kraju, aby nie tylko sięgali po dostępną broń, ale również sami ją przygotowywali i używali, jeśli będzie taka potrzeba.

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał swoim rodakom, że każdy, kto będzie chciał walczyć, otrzyma broń.

Damy broń każdemu, kto chce bronić kraj. Bądźcie gotowi wesprzeć Ukrainę na ulicach swoich miast

Koktajl Mołotowa - jak jest zrobiony?

Koktajl Mołotowa składa się ze szklanej butelki wypełnionej w większości, około 2/3 pojemności, łatwopalną cieczą, jak benzyna, alkohol czy substancja napalmopodobna z domieszką oleju silnikowego. Obecność oleju daje znacznie lepsze efekty. Benzyna łatwo się zapala, a olej przedłuża czas palenia i ogranicza spływanie cieczy z celu, powodując większe zniszczenia.

Do szyjki butelki wpycha się nasączoną tkaninę, która stanowi lont. Butelka zapalająca powinna być jak najbardziej szczelna, aby nie stanowiła zagrożenia dla osoby, która ją odpali i rzuci. Tkaninę można dodatkowo przywiązać sznurkiem.

Zamiast benzyny lub jako dodatek do niej stosowane są również inne łatwopalne ciecze: terpentyna, olej napędowy, metanol, paliwo do silników odrzutowych, alkohol izopropylowy. Aby zwiększyć przyczepność i wytworzyć duszącą, toksyczną chmurę, dodawane do koktajli są również rozpuszczalniki, smoła, ekstrudowana pianka polistyrenowa (XPS), soda oczyszczona, wazelina, paski dętek do opon, nitroceluloza, cement gumowy, detergenty i środki czystości.

Koktajl Mołotowa – skąd jego nazwa?

Na początku II wojny światowej Związek Radziecki zaatakował Finlandię, rozpoczynając tzw. Wojnę Zimową. Konflikt ten trwał od 30 listopada 1939 do 13 marca 1940 roku, czyli 104 dni. Ta wojna, podobnie jak atak Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku, była efektem zawarcia 23 sierpnia 1939 r. między III Rzeszą a ZSRR paktu Ribbentrop-Mołotow.

To właśnie „na cześć” Wieczesława Mołotowa, czyli rosyjskiego ministra spraw zagranicznych, Finowie nazwali butelki zapalające koktajlami Mołotowa. Wszystko przez to, co głosiła radziecka propaganda. Według niej radzieckie bombowce, które latały nad Finlandią, zrzucały pomoc humanitarną dla cierpiących głód Finów. W rzeczywistości były to bomby kasetowe RRAB-3, które Finowie nazywali koszami chlebowymi Mołotowa. Koktajl w formie zapalających butelek był więc popitką dla tych „posiłków”. Poza tym Mołotow zapowiadał również, że Armia Czerwona zdobędzie Helsinki w urodziny Stalina - 18 grudnia 1939 roku i z tej okazji będą oczywiście pić. Finowie odpowiedzieli, że owszem, będą, ale co najwyżej koktajle z butelek zapalających.

Koktajl Mołotowa to broń tania i bardzo efektywna w walkach miejskich, ulicznych, zwłaszcza przeciwko lekko opancerzonym pojazdom bojowym. Była powszechnie używana w Powstaniu Warszawskim w 1944 r. Polacy skonstruowali nawet specjalne katapulty, dzięki którym butelki zapalające miały znacznie większy zasięg. Były masowo produkowane i używane również w trakcie hiszpańskiej wojny domowej (17 lipca 1936 – 1 kwietnia 1939). Według różnych źródeł to właśnie tam zostały użyte po raz pierwszy. Do dziś pojawiają się podczas różnych ulicznych zamieszek czy starć z policją. Sięgnęli po nie również Ukraińcy broniący Ukrainy przed rosyjskimi żołnierzami, którzy rozpoczęli inwazję na naszego sąsiada 24 lutego 2022 r. Właśnie dlatego wyjaśniamy, co to za rodzaj broni.

Źródła:

  • Adam Kaczyński. Wybuchowy koktajl. „Polska Zbrojna”, 26 września 2011, Warszawa: Wojskowy Instytut Wydawniczy
  • Wikipedia

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Miljan Lakic/Getty Images

Pozostałe wiadomości