Czy wiadomo już kto włamał się na teren posiadłości? Dlaczego systemy bezpieczeństwa zawiodły?
Metoda na kod QR, to nowy sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy. Po zeskanowaniu "logo' złodzieje otrzymują dostęp do naszych danych, a potem droga do kradzieży jest już prosta. Jak uchronić się przed quishingiem?
Dzieci trafiły pod opiekę babci, a para do aresztu.
Jak uniknąć takiej sytuacji? Skorzystaj z porad.
Katowice. Kobieta zmanipulowana przez oszustów wypłaciła z banku oszczędności życia i wrzuciła do kosza na śmieci. Celem akcji miała być "ochrona pieniędzy". 77-latkę szczęśliwie dostrzegli policjanci, którzy ruszyli do interwencji.
Co robić, gdy zobaczymy kartki wetknięte w drzwi?
Kradzieże zdarzają się praktycznie wszędzie. Czy potrafimy zareagować w sytuacji, gdy ktoś w naszej obecności popełnia przestępstwo? Odpowiedzi na to pytanie w ramach naszego cyklu "Miejska dżungla" szukał Bartek Dajnowski.
Według policyjnych statystyk liczba włamań do domów i mieszkań stale rośnie. Do tego złodzieje opracowują coraz nowsze sposoby. Czasami działają w grupach i zostawiają sobie znak na drzwiach czy wycieraczkach, że dane mieszkanie można obrabować. Jak rozpoznać, że nasze lokum jest celem?
Poznaj porady policjantki.
NASK ostrzega, że oszuści wymyślili nowy sposób na kradzież danych, a następnie pieniędzy. Tym razem cyberprzestępcy rozpoczęli kampanię wyłudzania informacji "na rekrutację". Podają się za przedstawicieli HR albo menadżerów zajmujących się rekrutacją w dużych firmach.
Z najnowszych danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w ostatnim czasie odnotowano znaczący wzrost oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych. Co więcej, ten niepokojący trend potwierdziły także banki. - W pierwszym kwartale 2023 roku dokonano 71 310 operacji oszukańczych kartami płatniczymi na kwotę 25 127 962 zł - czytamy w raporcie.
Na czym będzie polegać?
- Nigdy wcześniej nikt nie zrobił nam nic tak podłego - czytamy w poście opublikowanym na facebookowej stronie ośrodka.
Oszuści znajdują coraz więcej sposobów, by wyłudzić od ofiar pieniądze. Jednym z najpopularniejszych sposobów ostatnich lat jest phishing, czyli wyłudzanie gotówki, danych lub zhakowanie naszego sprzętu. Wystarczy jedna niewinna wiadomość z linkiem, by paść ofiarą złodzieja. Kiedy i na co zwracać szczególną uwagę, by nie dać się nabrać? Co zrobić w przypadku próby wyłudzenia danych? O tym opowiedział nam Daniel Suchocki ekspert z zakresu cyberprzestępczości.
Na czym polega, jak nie dać się oszukać?
Sieci handlowe wprowadzają rozmaite zabezpieczenia, mające na celu udaremnienie potencjalnej kradzieży. Doskonale wie o tym pewna TikTokerka, która na co dzień spełnia się jako pracownica supermarketu. W jednym z postów użytkowniczka modnej aplikacji opowiedziała o niepozornych naklejkach na ubraniach, które powstały z myślą o powstrzymywaniu działań złodziei.
"Dzielę się z Wami tą historią tak ku przestrodze".
Złodzieje opracowali już wiele różnych sposobów na kradzież samochodu lub tego, co się w nim znajduje. W tym artykule przestrzegamy przed ich metodami. Co powinno nas zaniepokoić? Jak ochronić swoją własność?
Wypłacanie pieniędzy z bankomatu nie zawsze jest bezpieczne. Cash trapping, to metoda, przez którą możemy zostać okradzeni z pobieranej gotówki. Na czym polega i jak tego uniknąć?
Wyobraźnia oszustów nie zna granic. Od niedawna na celowników przestępców znalazły się polskie gwiazdy, które po jednym telefonie wpłaciły na konto wyłudzających łącznie ponad milion złotych. Jak to możliwe? O tym rozmawialiśmy z Larą Gessler, restauratorką oraz podpułkownikiem Krzysztofem Przepiórką.
W mieście Beaverton w amerykańskim stanie Oregon doszło do niecodziennego zdarzenia. Mężczyzna ukradł samochód z czteroletnim chłopcem w środku. Kiedy zorientował się, że nie jest w pojeździe sam, wrócił na miejsce zdarzenia i nakrzyczał na matkę chłopca.
52-letni włamywacz zamierzał wynieść z niezamieszkałego budynku w pow. sochaczewskim (Mazowieckie) elementy metalowe i hydrauliczne. Mężczyzna jednak zasnął podczas włamania. Śpiącego złodzieja znalazł właściciel domu, który czuwając nad snem złodzieja, wezwał policję.
Policjanci z Rawy Mazowieckiej zatrzymali 22-letniego sprawcę kradzieży odkurzacza. Po przeszukaniu jego mieszkania okazało się, że mężczyzna miał na sumieniu więcej takich przestępstw. W sumie postawiono mu 20 zarzutów kradzieży zuchwałej oraz jeden kradzieży z włamaniem.
Nie mogli sobie poradzi ze złodziejami i wandalami, dlatego postanowili się zorganizować. Każdego dnia działkowcy patrolują teren ogródków działkowych. Poznajcie pomysłowych i zdeterminowanych do walki ze złodziejami działkowców.
W grudniu złodzieje wykorzystują przedświąteczny rozgardiasz. Jakie metody stosują? Czy przed złodziejami można się ustrzec? Na co zwrócić uwagę? I kogo lepiej nie wpuszczać do domu? O tym w Dzień Dobry TVN Rzecznik Prasowy Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Ciarka.
Program "Złodzieje" w TVN Turbo prowadzą: były policjant Marcin "Elvis" Taraszewski oraz "Fryzjer", nawrócony złodziej. Zaprosiliśmy ich do studia Dzień Dobry TVN, by porozmawiać o drugiej serii tego programu. Jakie metody stosują złodzieje i jak skutecznie się przed nimi bronić?
Podczas pobytu na wakacjach, nasze mieszkanie może zostać okradzione. Czym kierują się złodzieje typując mieszkanie do włamania? Na co polują? Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą? Jak w prosty sposób sprawdzić, czy nasze mieszkanie jest łakomym kąskiem dla złodziei? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: byłego rzecznika Komendy Głównej Policji Krzysztofa Hajdasa i eksperta ds. bezpieczeństwa Stefana Siudalskiego.
Złodzieje sklepowi to plaga. Potrafią wynieść niemal wszystko. Jakie mają sposoby na przechytrzenie sprzedawców i osób okradanych? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dr Mariusz Sokołowski z UW. Obok niego usiadł na kanapie muzyk i satyryk Krzysztof Skiba. Co ma wspólnego z tematem? Zobaczcie, o co apelowała Dorota Wellman.
Polscy przestępcy rozdają sobie Oscary! Czy - tak jak światowej sławy filmowcy - organizują sobie przy tym oficjalną galę? Zobaczcie, jak zachowują się złodzieje, którzy powinni dostać anty-Oscary ;)
Wakacje to, niestety, czas wzmożonego działania złodziei. Nasz gość „Fryzjer” jeszcze kilka lat temu był złodziejem, teraz wspólnie z policjantem, który kiedyś wsadził go za kratki prowadzą program na TVN Turbo - „Złodzieje". W studiu Dzień Dobry Wakacje zdradził nam kilka tajników "pracy" złodzieja oraz kilka sposobów na zabezpieczenie mieszkanie przed włamaniem.