Kieszonkowcy i ich przedświąteczne triki. Jak uchronić się przed złodziejami? 

Źródło: Dzień Dobry TVN
Uwaga na kieszonkowców
Uwaga na kieszonkowców
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Co roku w Polsce notuje się ponad 10 tysięcy przypadków kradzieży kieszonkowych. Tak wynika z danych Komendy Głównej Policji. Może być ich jednak znacznie więcej. Przedświąteczna gorączka zakupów oraz tłumy ludzi w centach handlowych i na ulicach to wzmożony czas aktywności kieszonkowców. Jak uchronić się przed przykrym incydentem?

Przedświąteczni kieszonkowcy – jak działają?

Kieszonkowcy wyspecjalizowali się w swoim fachu do perfekcji. Ofiary kradzieży wielokrotnie przyznają, że nie są w stanie podać dokładnego miejsca i czasu, w którym zostały pozbawione własności prywatnej. Wszystko dlatego, że przestępcy idealnie wtapiają się w tłum i atakują w najmniej oczekiwanym momencie. Ich miejscem pracy są zatem zatłoczone miejsca, tj. przystanki autobusowe, lotniska, dworce, targowiska, centra handlowe czy autobusy i tramwaje. Wystarczy jeden subtelny ruch, by wyjęli z naszej kieszeni telefon czy pieniądze. Jak się przed nimi uchronić?

- Szczególną uwagę należy zwracać w miejscach zatłoczonych. Złodzieje kieszonkowi działają w miejscach, gdzie są duże skupiska ludzi. Ich łupem najczęściej padają portfele, telefony, dokumenty czy pieniądze. Ci sprawcy wykorzystują naturalny tłok, ale również sami go aranżują, tworzą - tłumaczyła Magdalena Ciska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.  

Co więcej, kieszonkowców trudno rozpoczynać, gdyż zależy im na tym, aby wtopić się w tłum i wyglądać niepozornie. Tu nie ma mowy o kapturach czy kominiarkach, jakie kojarzymy z filmów kryminalnych.

- To może być przystojny mężczyzna, nastolatek, atrakcyjna kobieta czy starszy niepozorny pan – wskazywała policjantka.

Jak uchronić się przed złodziejem?

Podstawowa rada, która pozwali nam ustrzec się przed złodziejem: miej oczy dookoła głowy. Ponadto portfel, dokumenty czy telefon zawsze należy mieć obok siebie. Plecaki, kieszenie kurtek lub spodni to bowiem idealne miejsce dla kieszonkowców.

- Torebkę należy trzymać z przodu na widoku, zapięciem do siebie. Jeśli mamy znaczną sumę, najlepiej rozłożyć te pieniądze w różnych miejscach, a jeśli to możliwe, zrezygnować z noszenia gotówki i płacić kartą – radziła Magdalena Ciska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.  

Jak dodała, wciąż duża liczba kradzieży stanowi tajemnicę osób pokrzywdzonych. Z tego typu sytuacji korzystają złodzieje i czują się bezkarni, dlatego warto zgłaszać takie sytuacje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Łukasz Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości