Dziewiętnastolatek z Garwolina zbierał paragony po nie swoich transakcjach i dzięki temu ukradł prawie 90 tysięcy złotych. Za ten czyn wkrótce stanie przed sądem. W jaki sposób sprzedawca może nieuczciwie wykorzystać pozostawiony w sklepie dowód sprzedaży?
Czym grozi zostawienie paragonu przy kasie?
Wielu klientów zostawia swoje paragony przy kasie. Okazuje się, że może to być doskonała okazja do kradzieży. Skorzystał z niej 19-latek z Garwolina, który zbierał paragony klientów. Następnie dokonywał fałszywego zwrotu pieniędzy za towar, którego nie kupił. Mężczyzna wyłudził w ten sposób blisko 90 tysięcy złotych.
19-latek został ujęty przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją w Garwolinie. Usłyszał on przeszło 100 zarzutów związanych z oszustwami. Przede wszystkim jest podejrzany o wykorzystywanie pozostawionych dowodów zakupów i anulowanie transakcji wprowadzonych do kasy fiskalnej. To nie był pojedynczy przypadek, nastolatek robił to regularnie. - Mężczyzna jako pracownik jednego ze sklepów w powiecie garwolińskim okradał swojego pracodawcę. 19-latek nabijał na kasę zakupione przez klientów produkty, a następnie anulował paragony. Pieniądze z wycofanych transakcji zabierał dla siebie - czytamy w informacji przygotowanej przez policję.
Kradzież przez paragony fiskalne
Nie jest to odosobniony przypadek. W Żyrardowie podobnych nadużyć dokonywała kasjerka. Skala jednak była dużo mniejsza, bo kobieta ukradła 2 tysiące złotych.
19-latek za skradzione pieniądze spłacił kredyt swojej mamy, a sobie kupił auto. W chwili zatrzymania przez policję miał 20 tysięcy złotych w gotówce. Za wszystkie popełnione czyny grozi mu nawet 8 lat pozbawienia wolności, co oznacza, że na wolność może wyjść przed 30. urodzinami.
Warto wiedzieć, że sprzedawca ma obowiązek wydać nam paragon fiskalny, jeśli tego nie zrobi może dostać nawet 1000 złotych grzywny. Serwis interia.pl wymienił wszystkie informacje, które powinny się znaleźć na dowodzie zakupu. Zgodnie z wymaganiami ustawodawcy są to:
- imię i nazwisko lub nazwa podatnika, adres punktu sprzedaży, a w przypadku sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,
- NIP podatnika,
- kolejny numer wydruku,
- data, godzina i minuta sprzedaży,
- oznaczenie "PARAGON FISKALNY",
- nazwa towaru lub usługi, która pozwala na ich jednoznaczną identyfikację,
- cena jednostkowa towaru lub usługi,
- ilość i wartość sumaryczna sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej
- stawki podatku,
- wartość opustów, obniżek lub narzutów, o ile występują,
- wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku według poszczególnych stawek podatku z oznaczeniem literowym, po uwzględnieniu opustów, obniżek lub narzutów,
- wartość sprzedaży zwolnionej od podatku z oznaczeniem literowym,
- łączna wysokość podatku,
- łączna wartość sprzedaży brutto,
- oznaczenie waluty sprzedaży, przynajmniej przy łącznej wartości sprzedaży brutto,
- kolejny numer paragonu fiskalnego,
- numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
- numer identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy - na żądanie nabywcy,
- centralnie umieszczone logo fiskalne oraz numer unikatowy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Chciał okraść sklep i zaatakował kasjerkę. "Pracownica okazała się bardziej zdeterminowana"
- Jeździła na wesela i okradała młodą parę oraz gości. "To szaleństwo. Ona to robi od dłuższego czasu"
- Znany kabareciarz został okradziony. W apelu do złodzieja wspomniał o swoich dzieciach
Autor: Daria Pacańska
Źródło: biznes.interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tom Werner/Getty Images