Złodzieje mają nowy sposób na włamanie. Zobacz, jak się przed tym ustrzec

Złodzieje mają nowy sposób na włamanie. Zobacz, jak się przed tym ustrzec
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowa metoda na drona podczas kradzieży
Nowa metoda na drona podczas kradzieży
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

Według najnowszych danych coraz więcej osób pada ofiarą złodziei. Jak się okazuje, wraz z rozwojem technologii jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na włamania. Nasz gość Daniel Suchocki, biegły sądowy z zakresu informatyki ostrzega, na jakie zachowania powinniśmy być szczególnie wyczuleni.

Nowa metoda kradzieży

Znaczący postęp technologiczny na przestrzeni ostatnich lat jest niezaprzeczalny. Jednak wraz z ochroną i ułatwieniem życia, technologia może nieść za sobą niebezpieczeństwo.

- Oczywiście, standardowe metody złodziei nie zniknęły i nadal są aktualne. Dalej przestępcy obserwują mieszkanie, rzucają kilka groszy na wycieraczkę, weryfikując co kilka dni, czy pieniądz dalej leży, co oznacza, że mieszkanie jest puste. Dodatkowo często sami im pomagamy, wrzucając zdjęcia z lotniska - wytłumaczył Daniel Suchocki.

Nasz ekspert podkreślił jednak, że wraz z rozwojem technologii pojawiła się nowa metoda włamań, "na drona".

- Od zawsze wyzwaniem dla złodzieja były te mieszkania, które są wysoko. "Jak je obserwować" zadawali sobie to pytanie. I nagle wraz ze swoimi możliwościami pojawia się dron, który może polecieć bardzo daleko i można nim sterować z dużych odległości, dokładnie można sobie przeglądać, co w tym mieszkaniu się dzieje i co dokładnie się znajduje - zdradził nasz ekspert.

Suchocki zaznaczył, że drugą stronę medalu jest obserwowanie domów jednorodzinnych. - Zawsze wyzwaniem dla złodzieja było to, jak w sposób niezauważony dostać się do domu. Jak w swobodny sposób zobaczyć, co się dzieje na posesji, za budynkiem. Dziś dron może wszystko zobaczyć i żaden mur nie stanowi przeszkodę.

Jak można się ochronić przed metodą "na drona"?

Daniel Suchocki podkreślił, że skuteczna ochrona przed tą metodą jest bardzo skomplikowana.

- Sam miałem taką sytuację. Niedawno siedziałem z rodziną na tarasie, a nad głową latał dron, prawdopodobnie ktoś się bawił, tak zakładam i w to chcę wierzyć. Ale no co ja mogę wtedy robić? Nie wyciągnę broni i nie będę strzelał do drona - opowiedział nam nasz gość.

Daniel podkreślił jednak, że warto wtedy wyczulić swoją uwagę i obserwować. - Jeżeli się okaże, że za trzy dni leci ten sam dron i robi podobny obchód, to można czuwać i uczulić sąsiadów - poradził.

Nasz ekspert poradził, żeby ograniczyć również relacjonowanie wakacji w mediach społecznościowych - Ja wiem, że każdy lubi się chwalić, ale to poczekajmy do powrotu, można wrzucić wtedy masę zdjęć - dodał.

Redakcja Dzień Dobry TVN przygotowała podpowiedź, czego nie powinniśmy pokazywać w mediach społecznościowych:

  • dzieł sztuki,
  • biżuterii,
  • elektroniki,
  • sejfów,
  • dokumentów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości