Nie daj się złapać "na paczkę"
O metodach działania oszustów często dowiadujemy się dopiero z relacji ich ofiar. Jedną z nich nieomal stała się goszcząca w naszym studiu Kasia. Jakiś czas temu wystawiła na popularnym serwisie sprzedażowym wartościowe krzesło. - Odezwał się do mnie pan, który nie miał żadnych pytań co do tego krzesła, nie chciał negocjować ceny, od razu przeszedł do tego, że chciałby zamówić kuriera, poprosić moje dane osobowe, naciskając na bliski termin dostawy - opowiadała.
Już samo to wzbudziło podejrzenia kobiety. Oszust nalegał, aby kliknęła w link wygenerowany w mailu od rzekomego kuriera. Wiadomość, którą znalazła w skrzynce, wyglądała niepokojąco - nie widniało na niej żadne logo ani dokładne dane związane z przesyłką. Kasia zadzwoniła więc na infolinię firmy kurierskiej, przez którą miała być realizowana dostawa. Konsultant zapewnił ją, że mail jest oszustwem.
- Liczba prób i działań, które podjęłaś, żeby zweryfikować tę wiadomość, jest dla mnie zatrważająca. (...) Ludzie tego nie robią, my tego po prostu nie robimy, dostajemy wiadomość, gdzie jest prosta sprawa, trzeba kliknąć i dopłacić, bo nasza paczka jest za ciężka, bo wymaga dezynfekcji, jesteśmy w stanie się w tym zgubić i zapomnieć - pochwalił postawę Kasi Mateusz Ossowski, trener cyberbezpieczeństwa.
Uwaga na oszustów
"Twoje zamówienie podlega opłacie celnej", "twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce" - to przykłady wiadomości, jakie mogą wysyłać oszuści. Mateusz Ossowski, trener cyberbezpieczeństwa, zaleca, aby po otrzymaniu podobnego SMS-a w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie, czy w ogóle czekamy na jakąś paczkę. Jeśli tak - skorzystajmy z aplikacji danej firmy kurierskiej lub sprawdźmy w przeglądarce, jaki jest status naszego zamówienia. Jeśli rzeczywiście dostawa wymaga naszego działania, bez wątpienia znajdziemy informację o tym w oficjalnych kanałach.
- Sprawdźmy tego nadawcę. Zadajmy sobie pytanie, dlaczego dostałem jakiś SMS z jakiegoś dziwnego numeru, którego nie znamy, który prowadzi jeszcze do jakiejś strony, gdzie mam coś dopłacać. Kiedy czekam na paczkę, to ja nie dopłacam, przecież ona jest zwykle opłacona z góry - wskazywał.
Wszystkie omawiane historie łączy jedno - podejrzane linki. Samo kliknięcie zwykle nie spowoduje żadnej katastrofy. Kluczowym punktem oszustwa jest wyłudzenie naszych danych.
- Kluczowa sprawa - wszędzie tam, gdzie podajemy jakiekolwiek dane logowania, musimy mieć 200, 300% pewności, że jesteśmy na prawdziwej stronie - mówił Mateusz Ossowski.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Tego dowiecie się z materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Sportowcy wspierają Szlachetną Paczkę. "Chcemy 10-latce dodać wiatru w żagle"
- Działał jako wolontariusz Szlachetnej Paczki. Po latach role się obróciły. "Byliśmy zmuszeni poprosić o pomoc"
- Krzyżówka, czekolada - tak niewielkie potrzeby mają seniorzy z DPS-u w Łodzi. Zostań ich św. Mikołajem
Autor: Michalina Kobla
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News