Piosenka od sztucznej inteligencji. Czy muzycy przestaną być potrzebni?

Sztuczna inteligencja szturmem weszła do naszego życia
Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuczna inteligencja coraz mocniej wdziera się w nasze życie. Od pewnego czasu w mediach społecznościowych pojawiają się utwory w całości stworzone przez komputer. Czy czeka nas rewolucja w muzycznym świecie? Jak to wpłynie na nas - słuchaczy?

Sztuczna inteligencja tworzy muzykę

Pojawienie się sztucznej inteligencji otwiera przed nami nowe możliwości i coraz mocniej wdziera się w nasze życie. Co więcej, jak pokazują wydarzenia z ostatnich dni, potrafi tworzyć muzykę. Dzięki niej możemy stworzyć dowolny cover i przekonać się, jak piosenka np. "Starboy" brzmiałaby w wykonaniu Michaela Jacksona.

Internet i technologia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Na tym jednak nie koniec. Niedawno do Internetu trafił utwór "Heart on My Sleeve" w wykonaniu Drake’a i The Weeknd. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że żaden z muzyków nie uczestniczył przy jego nagrywaniu. Sztuczna inteligencja po dokładnym przeanalizowaniu całego muzycznego dorobku obu panów "napisała" i "zagrała" piosenkę, która do złudzenia przypomina twórczość muzyków. Zanim kawałek zniknął z sieci, został osłuchany niemal 5 milionów razy.

Sztuczna inteligencja zastąpi muzyków?

Po tym, jak o utworze "napisanym" przez sztuczną inteligencję zaczęło się robić głośno, wytwórnia Universal Music Group uznała, że to oszustwo i zapowiedziała, że będzie walczyła z takimi praktykami. Jednak zdaniem ekspertów tego mechanizmu nie da się już zatrzymać i walka z nim do niczego nie doprowadzi. Dowodem na to jest fakt, że w ciągu kolejnych dni w sieci pojawiły się setki podobnych utworów.

Nie brakuje głosów, że AI otwiera - zarówno przed słuchaczami, jak i muzykami - nowe możliwości. Ci pierwszy otrzymają dostęp do nielimitowanej bazy utworów, ci drudzy - zupełnie nowe narzędzie do tworzenia muzyki. Osoby, które do pojawienia się sztucznej inteligencji podchodzą z dystansem, są zdania, że w ten sposób łamane są prawa własności intelektualnej. Co więcej, takie działania to nic innego jak kolejny przejaw zjawiska zwanego deepfake, które przekłamuje rzeczywistość i zaciera granicę między tym, co prawdziwe a zmyślone.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: vogue.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krongkaew/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana