Stefania Wernik urodziła się w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedziała o medycznych eksperymentach i piekle, które tam przeżyła.
Dzień Zwycięstwa to święto państwowe obchodzone w Polsce 8 maja. Jednak jego nazwa, a nawet sama data obchodów zmieniały się przez lata. Dlaczego? Co dokładnie symbolizuje ten dzień?
Alanis Morissette jest lauretką siedmiu nagród Grammy. Niedawno dzięki programowi telewizyjnemu "Finding Your Roots" dowiedziała się, co spotkało jej rodzinę w trakcie drugiej wojny światowej. Okazało się, że jej bliscy stracili życie w łagrach na terenie Związku Radzieckiego.
Po sześćdziesięciu latach polscy naukowcy jako jedyni na świecie powtórzyli eksperyment Miligrama. Dokonali tego na czele z socjologiem Konradem Majem. Badanie ma odpowiedzieć na pytanie, czy ludzie zmienili się od czasów II wojny światowej, czy rządzą nimi podobne schematy?
Jak to możliwe, że kobieta ze wszystkich tych wydarzeń wychodziła niemal bez szwanku? Miała szczęście, a może potężnego pecha, że przytrafiały jej się takie okropności?
Grupa nurków zrzeszona w Baltictech trafiła na dnie Morza Bałtyckiego na wrak niemieckiego statku transportowego Gerrit Fritzen. Transportowiec został zatopiony w trakcie II wojny światowej i jest trzecim z pięciu poszukiwanych, które brały udział w ewakuacji niemieckiej ludności.
Dokładnie o godzinie 8:15 czasu lokalnego uczczono minutą ciszy pamięć ofiar, które 78 lat temu zginęły w wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę przez USA. W czasie uroczystości rocznicowych burmistrz miasta Kazumi Matsui podkreślił konieczność rezygnacji świata z broni nuklearnej.
Odbudowa Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla, a także okolicznych kamienic, trwa. Zanim historyczne budynki powrócą na mapę Warszawy, archeolodzy, historycy, budowlańcy i wielu innych specjalistów wykonać muszą ogrom pracy. W tym czasie natkną się na liczne ślady przeszłości skrywane w ziemi. Co zostało znalezione do tej pory?
Adolf Hitler jest znany przede wszystkim jako przywódca III Rzeszy i zbrodniarz wojenny. Mało kto zna fakty z jego życia prywatnego. Młodsza siostra Führera Paula nie miała z nim łatwego dzieciństwa, mimo to do końca swoich dni uważała go za osobę dobrą i wyjątkową. Gdy despotyczny brat dowiedział się o jej zaręczynach z masowym mordercą dzieci, tak się zdenerwował, że związek nie miał szans na szczęśliwy finał.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował jakiś czas temu o zwróceniu Polsce przez Japonię obrazu, który zniknął w trakcie II wojny światowej. Mowa o dziele „Madonna z Dzieciątkiem”, które powstało w XVI wieku. Jakie były jego losy i gdzie będzie teraz wisiał?
Pan młody w trumnie, a panna młoda otoczona swastykami. Tak wyglądał pośmiertny ślub kata Warszawy - Franza Kutschery. Jednak najgorszy był prezent ślubny, który przygotowali dla pary naziści. Dlaczego doszło do tak upiornej ceremonii? Jak wyglądała?
Kobiety, które trafiły do żydowskich gett podczas II wojny światowej, znajdowały się w bardzo trudnym położeniu. Rodzenie dzieci było zabronione, żandarmi dopuszczali się gwałtów, a aborcja była na porządku dziennym. Te, które zdecydowały się urodzić, ryzykowały własne życie. Zagrożeniem było nie tylko prawo ustanowione przez Berlin, ale także opłakane warunki sanitarne i brak pomocy. Dochodziło do tego, że młode mamy umierały na ulicy zaraz po porodzie.
Na Dolnym Śląsku jest bardzo dużo miejsc owianych tajemnicą, w których można zauważyć pozostałości po II wojnie światowej. Pewien ciekawy obiekt odkryła grupa pasjonatów historii. Badania nad ich znaleziskiem trwają już 11 lat.