Z dzisiejszej perspektywy trudno w to uwierzyć, w powstańczej Warszawie toczyło się życie i, jak mówią sami powstańcy, "była miłość".
Dowiedz się więcej o powstańczej symbolice, czyli o Znaku Polski Walczącej, Godzinie W i pomniku Małego Powstańca.
Co będziemy śpiewać podczas koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"?
Dzień Zwycięstwa to święto państwowe obchodzone w Polsce 8 maja. Jednak jego nazwa, a nawet sama data obchodów zmieniały się przez lata. Dlaczego? Co dokładnie symbolizuje ten dzień?
Alanis Morissette jest lauretką siedmiu nagród Grammy. Niedawno dzięki programowi telewizyjnemu "Finding Your Roots" dowiedziała się, co spotkało jej rodzinę w trakcie drugiej wojny światowej. Okazało się, że jej bliscy stracili życie w łagrach na terenie Związku Radzieckiego.
Po sześćdziesięciu latach polscy naukowcy jako jedyni na świecie powtórzyli eksperyment Miligrama. Dokonali tego na czele z socjologiem Konradem Majem. Badanie ma odpowiedzieć na pytanie, czy ludzie zmienili się od czasów II wojny światowej, czy rządzą nimi podobne schematy?
Jak to możliwe, że kobieta ze wszystkich tych wydarzeń wychodziła niemal bez szwanku? Miała szczęście, a może potężnego pecha, że przytrafiały jej się takie okropności?
Gdzie będą utrudnienia?
Grupa nurków zrzeszona w Baltictech trafiła na dnie Morza Bałtyckiego na wrak niemieckiego statku transportowego Gerrit Fritzen. Transportowiec został zatopiony w trakcie II wojny światowej i jest trzecim z pięciu poszukiwanych, które brały udział w ewakuacji niemieckiej ludności.
Jakie obchody zaplanowano?
Dokładnie o godzinie 8:15 czasu lokalnego uczczono minutą ciszy pamięć ofiar, które 78 lat temu zginęły w wybuchu bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę przez USA. W czasie uroczystości rocznicowych burmistrz miasta Kazumi Matsui podkreślił konieczność rezygnacji świata z broni nuklearnej.
Na amerykańskim fizyku spoczywała ogromna odpowiedzialność.
Odbudowa Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla, a także okolicznych kamienic, trwa. Zanim historyczne budynki powrócą na mapę Warszawy, archeolodzy, historycy, budowlańcy i wielu innych specjalistów wykonać muszą ogrom pracy. W tym czasie natkną się na liczne ślady przeszłości skrywane w ziemi. Co zostało znalezione do tej pory?
Adolf Hitler jest znany przede wszystkim jako przywódca III Rzeszy i zbrodniarz wojenny. Mało kto zna fakty z jego życia prywatnego. Młodsza siostra Führera Paula nie miała z nim łatwego dzieciństwa, mimo to do końca swoich dni uważała go za osobę dobrą i wyjątkową. Gdy despotyczny brat dowiedział się o jej zaręczynach z masowym mordercą dzieci, tak się zdenerwował, że związek nie miał szans na szczęśliwy finał.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował jakiś czas temu o zwróceniu Polsce przez Japonię obrazu, który zniknął w trakcie II wojny światowej. Mowa o dziele „Madonna z Dzieciątkiem”, które powstało w XVI wieku. Jakie były jego losy i gdzie będzie teraz wisiał?
Pan młody w trumnie, a panna młoda otoczona swastykami. Tak wyglądał pośmiertny ślub kata Warszawy - Franza Kutschery. Jednak najgorszy był prezent ślubny, który przygotowali dla pary naziści. Dlaczego doszło do tak upiornej ceremonii? Jak wyglądała?
Kobiety, które trafiły do żydowskich gett podczas II wojny światowej, znajdowały się w bardzo trudnym położeniu. Rodzenie dzieci było zabronione, żandarmi dopuszczali się gwałtów, a aborcja była na porządku dziennym. Te, które zdecydowały się urodzić, ryzykowały własne życie. Zagrożeniem było nie tylko prawo ustanowione przez Berlin, ale także opłakane warunki sanitarne i brak pomocy. Dochodziło do tego, że młode mamy umierały na ulicy zaraz po porodzie.
17 września 1939 r. Armia Czerwona złamała pakt o nieagresji.
Budynek został zniszczony przez Niemców podczas II wojny światowej.
Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" miał 14 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Walczył jako strzelec. Podczas obrony stolicy otarł się o śmierć.
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Danuta Szaflarska czy Mieczysław Fogg to znakomici artyści, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim.
"Dziś już nie są takie, jak 75 lat temu" - wyjaśniał w naszym studio Marcin Sawicki.
Zamek Książ w Wałbrzychu to wyjątkowe miejsce, o którym krąży wiele legend.
Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, komentuje rosyjskie święto państwowe.
Halina Gniadek, Danuta Charkiewicz i Lucyna Zbucka powiedziały reporterom programu Uwaga TVN, jak wygląda wojna z perspektywy kilkuletniego malucha.
"W rowach po obu stronach leżeli zabici ludzie" - opowiada.
Na Dolnym Śląsku jest bardzo dużo miejsc owianych tajemnicą, w których można zauważyć pozostałości po II wojnie światowej. Pewien ciekawy obiekt odkryła grupa pasjonatów historii. Badania nad ich znaleziskiem trwają już 11 lat.
Wanda Półtawska przez lata była bliską współpracownicą i przyjaciółką papieża Jana Pawła II. Nazywana jest szarą eminencją polskiego Kościoła Katolickiego. W czasie II wojny światowej była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie padła ofiarą okrutnych eksperymentów medycznych.
"Psy miały takie same ubrania jak strażnicy"
Cztery niezwykłe kobierce stworzone przez polskie dzieci w irańskich warsztatach można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. Za ich historią stoją dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej: niewola, zsyłka na Syberię i otwarte serca Irańczyków.