II wojna światowa

  II wojna światowa

  Wymordowanie przez NKWD tysięcy polskich oficerów i inteligencji to jedna z najczarniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych kart w historii II wojny światowej. Dorota Pawlak badała sprawę Bykowni, gdzie również znajdują się groby zamordowanych Polaków. Z zebranych materiałów powstała książka "Bykownia. Czwarty cmentarz katyński. Ostatni świadkowie". O pracy nad nią rozmawialiśmy z reporterką Uwagi! TVN w Dzień Dobry Wakacje.

  Franciszek Kornicki miał zaledwie 23 lata, gdy przybył do Wielkiej Brytanii. Jak mówi jego syn, Richard Kornicki, wyjechał z ojczyzny, bo nie miał innego wyboru. Trafił do kraju, w którym wszystko działało inaczej, nawet obsługa samolotów. Młody pilot trafił do RAF-u, gdzie służył w czasie II wojny światowej. Dziś pan Franciszek ma 101 lat i właśnie został wybrany na twarz brytyjskiego lotnictwa. Plebiscyt został zorganizowany z okazji 100-lecia RAF, które będzie miało miejsce w następnym roku. Jak Anglicy będą je celebrować? O tym Peter Devitt z Muzeum RAF w Londynie. A o niezwykłej historii Franciszka Kornickiego dziennikarce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze opowiedział jego syn Richard Kornicki - Przewodniczący Komitetu Pomnika Polskich Sił Powietrznych.

  W książce "Brunatna Kołysanka" Anna Malinowska opisała historie polskich dzieci uprowadzonych przez Niemców w czasie wojny i poddanych germanizacji. O traumie jaką przeżyły te dzieci rozmawialiśmy, w studiu Dzień Dobry TVN, z nią oraz z Agnieszką Jaczyńską z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Lublinie IPN, która zajmuje się tematyką „Dzieci Zamojszczyzny”.

  "To był 6 XII 1942. Przyjechali Niemcy, otoczyli mieszkanie,... do stodoły zapędzili, oblali stodołę benzyną, zamknęli i podpalili... Dokonali egzekucji poprzez spalenie". Marcin Sawicki, z kamerą Dzień Dobry TVN, wybrał się na spotkanie z rodziną Skoczylasów, których przodkowie zostali zamordowani przez Niemców za to, że ukrywali Żydów. Gościem w naszym studiu był Jonny Daniels, izraelski działacz społeczny, założyciel i prezes fundacji "From the Depths", poszukujący miejsc, w których Polacy ukrywali Żydów w czasie II Wojny Światowej.

  W sentymentalną podróż po Londynie, śladami generała Władysława Andersa, Kingę Rusin i widzów Dzień Dobry TVN zabrała córka Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - Anna Maria Anders: "Chciałabym wzbudzić patriotyzm w Polakach, żeby Polacy byli dumni z tego, że są Polakami, żeby ojciec był dumny, że robię to, czego on nie mógł zrobić..."