Powstańcze piosenki - teksty utworów śpiewanych ku pamięci Powstania Warszawskiego
1 sierpnia organizowanych jest wiele uroczystości i występów artystycznych. Jednym z nich jest wspólne śpiewanie powstańczych piosenek podczas koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".
8 maja - Dzień Zwycięstwa w Polsce. Burzliwa historia symbolicznego święta
Dzień Zwycięstwa to święto państwowe obchodzone w Polsce 8 maja. Jednak jego nazwa, a nawet sama data obchodów zmieniały się przez lata. Dlaczego? Co dokładnie symbolizuje ten dzień?
Grupa pasjonatów odkryła tajemniczy obiekt w Kamiennej Górze. "To jest otwarcie kapsuły czasu"
Na Dolnym Śląsku jest bardzo dużo miejsc owianych tajemnicą, w których można zauważyć pozostałości po II wojnie światowej. Pewien ciekawy obiekt odkryła grupa pasjonatów historii. Badania nad ich znaleziskiem trwają już 11 lat.
Wanda Półtawska obchodzi 100. urodziny. Jej przyjacielem był św. Jan Paweł II
Wanda Półtawska przez lata była bliską współpracownicą i przyjaciółką papieża Jana Pawła II. Nazywana jest szarą eminencją polskiego Kościoła Katolickiego. W czasie II wojny światowej była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie padła ofiarą okrutnych eksperymentów medycznych.
Polskie dzieci w Iranie stworzyły niezwykłe dzieła sztuki. Można je zobaczyć w Warszawie
Cztery niezwykłe kobierce stworzone przez polskie dzieci w irańskich warsztatach można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. Za ich historią stoją dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej: niewola, zsyłka na Syberię i otwarte serca Irańczyków.
Filmy o II wojnie światowej, które warto obejrzeć. Pomagają przybliżyć historię
1 września obchodzimy 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, największego i najkrwawszego starcia w historii ludzkości. O jej przebiegu młodsze pokolenia dowiadują się z lekcji historii, opowieści pradziadków, ale i filmów. Oto zestawienie produkcji o II wojnie światowej, które obnażają okrucieństwo wojny.
Kobiety, które biorą udział w rekonstrukcjach historycznych. "Staramy się, aby stroje faktycznie oddawały to, jak ubierano się w danej epoce"
D-Day, czyli lądowanie w Normandii to operacja, która odmieniła losy II Wojny Światowej i dała szansę aliantom na wygraną. Na Helu można zobaczyć rekonstrukcję tamtych wydarzeń, a także przyjrzeć się, jak w tamtym czasie ubierały się kobiety. Z dziewczynami, które biorą udział w tej rekonstrukcji, rozmawiała nasza reporterka.
Reporterka Uwagi! TVN napisała książkę o cmentarzysku w Bykowni. "Cała zbrodnia katyńska nadal pozostaje w sferze badań"
Wymordowanie przez NKWD tysięcy polskich oficerów i inteligencji to jedna z najczarniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych kart w historii II wojny światowej. Dorota Pawlak badała sprawę Bykowni, gdzie również znajdują się groby zamordowanych Polaków. Z zebranych materiałów powstała książka "Bykownia. Czwarty cmentarz katyński. Ostatni świadkowie". O pracy nad nią rozmawialiśmy z reporterką Uwagi! TVN w Dzień Dobry Wakacje.
89-latka po raz pierwszy opowiedziała o dzieciństwie spędzonym w getcie. "Ja nie mam łez"
Magda Łucyan wydała właśnie swoją drugą książkę. Po publikacji o powstaniu warszawskim podjęła temat getta warszawskiego. W studiu Dzień Dobry TVN towarzyszyła jej Krystyna Budnicka, jedna z bohaterek jej książki, która za murami spędziła 3,5 roku, z czego 9 miesięcy pod ziemią.
"Dziennik Reni Spiegel" - wstrząsające świadectwo drugiej wojny światowej. Jego autorką była 15-letnia dziewczyna
Siostry Spiegiel dorastały w czasie drugiej wojny światowej. Przeżyła tylko Ariana. Po drugiej z dziewcząt pozostał jednak pamiętnik - "Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu". Po raz pierwszy opublikowano go w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Kim była jego autorka? W jakich okolicznościach zginęła?
78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak będą wyglądać obchody?
19 kwietnia w Warszawie zawyją syreny. Obchody 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich. Część uroczystości rozpoczyna się już 18 kwietnia, w niedzielę. Jak będą przebiegać w czasie pandemii?
Jan Piwnik "Ponury" - legenda polskiej partyzantki. "Dla nas stanowi wzór prowadzenia akcji specjalnych"
Jan Piwnik, pseudonim "Ponury" to cichociemny i dowódca partyzanckich ugrupowań walczących. - Już za życia stał się legendą. Tu w Górach Świętokrzyskich pamięć o "Ponurym" jest wciąż żywa - podkreśla Monika Żabicka, były oficer policji.
Sława Wołosiańska podczas okupacji uratowała 39 Żydów. "Świadomie zaszła w ciążę, żeby przewozić jedzenie"
Jarosława i Izydor Wołosiańscy mieszkali podczas II wojny światowej w Drohobyczu. Przez 22 miesiące w piwnicy ukrywali 39 Żydów. Wszyscy przeżyli zagładę. Poznajcie niezwykłą historię tej rodziny.
Poruszająca historia Anny Frank i Evy Schloss. "Miałam wtedy 15 lat i nie byłam gotowa na śmierć"
27 stycznia mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. To właśnie tam trafiły Anne Frank i Eva Schloss. Tylko jedna z nich przeżyła. Anne została przewieziona do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, gdzie zmarła na tyfus, a Eva potrzebowała 40 lat, by rozliczyć się z tragicznymi wydarzeniami.
Polacy odkryli tajemniczy wrak statku. Wszystko wskazuje na to, że może się w nim znajdować Bursztynowa Komnata
O Bursztynowej Komnacie krążą legendy. Wyjątkowy wystrój gabinetu Fryderyka I zamówiony u gdańskich mistrzów w przeciągu kilkudziesięciu lat od jego zaginięcia - bądź zniszczenia - stał się symbolem zgubionego skarbu. Czy to możliwe, że właśnie odnalazł się w bałtyckim wraku z czasów II wojny światowej?
75. rocznica wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie. Japończycy uczcili pamięć ofiar
Dokładnie o godzinie 8.15 czasu lokalnego uczczono minutą ciszy pamięć ofiar, które 75 lat temu zginęły w wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie. W czasie uroczystości rocznicowych burmistrz miasta, Kazumi Matsui, zaapelował o światowe rozbrojenie nuklearne.
Franciszek Kornicki miał zaledwie 23 lata, gdy przybył do Wielkiej Brytanii. Jak mówi jego syn, Richard Kornicki, wyjechał z ojczyzny, bo nie miał innego wyboru. Trafił do kraju, w którym wszystko działało inaczej, nawet obsługa samolotów. Młody pilot trafił do RAF-u, gdzie służył w czasie II wojny światowej. Dziś pan Franciszek ma 101 lat i właśnie został wybrany na twarz brytyjskiego lotnictwa. Plebiscyt został zorganizowany z okazji 100-lecia RAF, które będzie miało miejsce w następnym roku. Jak Anglicy będą je celebrować? O tym Peter Devitt z Muzeum RAF w Londynie. A o niezwykłej historii Franciszka Kornickiego dziennikarce Dzień Dobry TVN Annie Senkarze opowiedział jego syn Richard Kornicki - Przewodniczący Komitetu Pomnika Polskich Sił Powietrznych.
W książce "Brunatna Kołysanka" Anna Malinowska opisała historie polskich dzieci uprowadzonych przez Niemców w czasie wojny i poddanych germanizacji. O traumie jaką przeżyły te dzieci rozmawialiśmy, w studiu Dzień Dobry TVN, z nią oraz z Agnieszką Jaczyńską z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Lublinie IPN, która zajmuje się tematyką „Dzieci Zamojszczyzny”.
"To był 6 XII 1942. Przyjechali Niemcy, otoczyli mieszkanie,... do stodoły zapędzili, oblali stodołę benzyną, zamknęli i podpalili... Dokonali egzekucji poprzez spalenie". Marcin Sawicki, z kamerą Dzień Dobry TVN, wybrał się na spotkanie z rodziną Skoczylasów, których przodkowie zostali zamordowani przez Niemców za to, że ukrywali Żydów. Gościem w naszym studiu był Jonny Daniels, izraelski działacz społeczny, założyciel i prezes fundacji "From the Depths", poszukujący miejsc, w których Polacy ukrywali Żydów w czasie II Wojny Światowej.