Tajemnice Zamku Książ w Wałbrzychu. "Miała tu powstać kwatera Adolfa Hitlera"

Zamek Książ
Źródło: Dzień Dobry TVN
Prawdziwy skarb Zamku Książ
Prawdziwy skarb Zamku Książ
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat
Zamek Książ w Wałbrzychu to wyjątkowe miejsce, o którym krąży wiele legend. Kilka z nich dotyczy mieszkanki obiektu, Doroty Stempowskiej. W Dzień Dobry TVN kobieta opowiedziała o tym, jak wygląda życie w książęcej posiadłości.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ to jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania w Polsce. Jest on największym zamkiem na Śląsku i jednym z największych obiektów w Europie. W wyjątkowym pałacu mieszkała m.in. księżna Daisy, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless. Jedyną osobą, która pamięta księżną jest mieszkającą aktualnie w zamku Dorota Stempowska.

- Całe życie mieszkam tu w Książu. Mój prapradziadek w 1843 roku przybył tu do Książa. Ówczesny hrabia był oficerem w wojsku, a mój prapradziadek tam służył. Heinrich zgubił portfel, a dziadek go znalazł i oddał - wyjaśnia. Hrabia zachwycony uczciwością młodego chłopaka, praktycznie od razu zaproponował mu pracę.

Niezwykła historia rodziny Doroty Stempowskiej

Ojciec pani Doroty, Edward Wawrzyczek uczył jazdy konnej młodych hrabiów, czyli synów Daisy, która była właścicielką zamku na początku XX wieku. - Piękna Angielka przyjechała tutaj mając 18 lat, jako świeżo poślubiona żona dziedzica i właściciela tego zamku, Jana Henryka XV Hochberg von Pless - tłumaczy kierownik działu muzealnego Zamku Książ w Wałbrzychu, Magdalena Woch

Jesienią 1 września spokój mieszkańców został zaburzony. - Zamek był przebudowywany. Wedle informacji miała powstać tu kwatera Adolfa Hitlera - wyjaśnia Małgorzata Woch. - Pod zamkiem były wykuwane potężne podziemia - dodaje. Pani Dorota wspomina, że wybuchy wybudzały ją ze snu, jednak z czasem udało jej się do tego przyzwyczaić.

Legendy Zamku Książ w Wałbrzychu

Wokół książęcego obiektu krąży wiele miejskich legend. - Krążyło dużo mitów, legend, że coś zostało w podziemiach schowane - opowiada specjalista ds. turystyki i kultury Zamku Książ w Wałbrzychu. - Myśmy byli prostymi ludźmi, żadnych skarbów nie mamy i nie pilnujemy, tylko Bóg dał, że zostaliśmy tu - dementuje Dorota Stempowska.

- Rzeczywiście mówiono w Wałbrzychu, że pani Dorota jest strażniczką mitycznych skarbów, ale jestem przekonana, że prawdziwym skarbem Zamku Książ jest sama Dorota Stempowska i jej wiedza historyczna, a przede wszystkim historia jej rodziny - podsumowuje kierownik działu muzealnego.

Zamek Książ ogłosił poszukiwania potomków dawnej służby, aby poznać kolejne historie dotyczące historii tego wyjątkowego miejsca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości