Podróże

Malowniczy Zamek Moszna - atrakcje, historia i zwiedzanie

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
ewg3D/Getty ImagesZamek w Mosznie

Za górami, za lasami, po środku pięknego parku krajobrazowego stoi pałac jak z bajki - Zamek Moszna. Wygląd budowli, jej wnętrza i zdobiące ją wieże przypominają dom Śpiącej Królewny lub Księżniczki na ziarnku grochu. Aż trudno uwierzyć, że pałac w Mosznej jest budowlą autentyczną, a nie scenerią przygotowaną na potrzeby filmu fantasy.

Zamek w Mosznej

Pałac w Mosznej to połączenie licznych stylów architektonicznych oraz dekoracyjnych. Budowla składa się z 99 wież i wieżyczek (z czego prawie każda udekorowana jest w innym stylu) oraz 365 pomieszczeń różnej wielkości. Całość zaś otacza ponad 100 hektarów zabytkowego ogrodu i parku. Jego wygląd sprawił, że nazywany jest dziś "polskim Disneylandem", choć historia Zamku w Mosznej sięga czasów na kilka wieków przed narodzinami Myszki Mickey. Zwiedzanie obiektu to atrakcja dla całej rodziny.

Moszna, zamek i jego historia

Moszna to niewielka wieś położona w województwie opolskim - między Krapkowicami a Prudnikiem. Mimo małych rozmiarów miejscowości, rocznie odwiedza ją pokaźna liczba turystów. Wszystko za sprawą znajdującego się w jej obrębie przepięknego zespołu pałacowego. Zamek w Mosznej powstał w XVIII wieku jako pałac barokowy. Przez lata jego wygląd i kształt, w wyniku licznych przebudowań, uległy zmianie. Dziś łączy ze sobą przynajmniej trzy różne style. Od 1866 roku jego właścicielami stali się członkowie śląskiego rodu Tiele-Wincklerów. To właśnie im Zamek Moszna zawdzięcza swój obecny wygląd i kształt. Rodzina została zmuszona do opuszczenia rezydencji wraz z zakończeniem II wojny światowej, kiedy obiekt przejęły wojska radzieckie. W latach 70. XX wieku pałac przerobiono na szpital, który funkcjonował aż do 2013 roku. Dziś działa jedynie w formie muzeum.

Historia Zamku w Mosznej rodzi jednak więcej pytań niż odpowiedzi. Z miejscem tym łączy się również wiele anegdot i legend. Najczęściej dotyczą one 99 zamkowych wieży - nigdy nie wyjaśniono skąd wzięła się właśnie taka ich liczba. Jedni wierzą, że rodzina Tiele-Winckler marzyła o dużej ilości wieży, jednakże nie mogła pozwolić sobie na większą ich liczbę. Gdyby mieli ich bowiem sto, według prawa, musieliby utrzymywać garnizon wojska. Inna teoria mówi, iż każda wieżyczka stanowiła symbol jednego majątku ziemskiego rodu. Ponoć Pałac Moszna to również dom dla licznych duchów, które nawiedzają piękne zamkowe wnętrza i okolice.

Zamek Moszna, Polska - atrakcje i zwiedzanie

Pałac Moszna to istnie bajkowa sceneria oraz miejsce idealne na wycieczkę dla małych i dla dużych podróżników. Dzieci mogą pobawić się tu w walecznych rycerzy, zdobywając jedną z 99 wieży, a dorośli odpocząć w pięknym przyzamkowym parku. Pałac ma do zaoferowania moc atrakcji, a jego zwiedzanie z pewnością stanowić będzie świetną zabawę i sporą dawkę mocnych wrażeń.

Zamek w Mosznej - wnętrza

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem pozwala na odkrywanie największych sekretów i najciemniejszych zakamarków pałacu. Już na pierwszy rzut oka widać, że mieszkała w nim jedna z najbogatszych rodzin tej części Europy. Piękne drewniane schody, wielkie dekoracyjne lustra i zdobione sufity przypominają raczej Szkołę Magii i Czarodziejstwa, niżeli dom mieszkalny. Podczas zwiedzania możemy zobaczyć komnaty sypialniane, salę lustrzaną, bibliotekę oraz kaplicę. Dla lubiących duże wysokości istnieje również możliwość odrębnego zwiedzenia zamkowych wież.

Zamek w Mosznej, zwiedzanie "ekstremalne" - W ofercie zamku znajdziemy również atrakcję dla nieco odważniejszych odwiedzających. To niecodzienne zwiedzanie zamku zapewni nam prawdziwy skok adrenaliny. Mrożące krew w żyłach opowieści, spacer w podziemiach oraz wspinaczka do 35-metrowej wieży to propozycja jedynie dla odważnych i wytrwałych.

Zamek w Mosznej, atrakcje i festiwale - Zamek w Mosznej jest gospodarzem licznych koncertów i festiwali muzycznych. Jednym z bardziej znanych jest "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii", które ma za sobą już ponad dwadzieścia corocznych edycji. Przy pałacu działa również Muzyczny Teatr Castello, wystawiający różnorodne spektakle i operetki.

Zamek w Mosznej, Komnata Tajemnic - Komnata Tajemnic istniała w zamku naprawdę i pełniła funkcję pokoju gościnnego dla licznie odwiedzających pałac przybyszów z całego świata. Dziś tę nazwę nosi jedna z pałacowych atrakcji turystycznych - escape room, czyli pokój łamigłówek i zagadek dla całej rodziny.

Zamek w Mosznej, hotel i restauracja - Jeśli chcesz poczuć się jak członek rodziny królewskiej, możesz skorzystać z zamkowej oferty na noclegi. Spędź noc w pięknej zamkowej komnacie, a rano wybierz się na śniadanie do pałacowej restauracji. Co więcej, w zamku możesz skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej i sauny.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/Getty Images

Pozostałe wiadomości