Wokalistka znalazła swoich przodków
Gospodarzem "Finding Your Roots", programu emitowanego w amerykańskiej telewizji PBS, jest Henry Louis Gates Jr. Historyk opowiada o wynikach badań genealogicznych gwiazd. W pierwszym odcinku w 2024 roku gościnią była Alanis Morissette. Dla wokalistki było to przełomowe wydarzenie. - Myślę, że dowiedziałam się, że jestem Żydówką, kiedy miałam 20 lat - powiedziała wokalistka kanadyjskiego pochodzenia. Wyznała, że jej rodzice nie wspominali o żydowskim pochodzeniu ze względu na "traumę pokoleniową", którą wywołała druga wojna światowa.
Morissette dzisiaj już wie, że jej dziadek od strony matki uciekł przed Holokaustem. Przez lata poszukiwał swoich braci, Gyorgy'ego i Sandora Feuersteinów. Ekipa programu zweryfikowała informacje w Izraelskim Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem i okazało się, że bracia zginęli w łagrach na terenie Związku Radzieckiego.
Dziadek piosenkarki w poszukiwaniu swoich braci poprosił o pomoc Międzynarodowy Czerwony Krzyż, są dokumenty z 1949 roku, które to potwierdzają. - Nie wiedziałam o tym - przyznała Morissette, mówiąc o "wytrwałości i zdolności do przetrwania" swoich przodków. Jak dodała, "zawsze była zauroczona judaizmem" i chętnie brała udział w żydowskich uroczystościach. - Teraz wiem dlaczego. To było jak powrót do domu - cytuje artystkę serwis tvn24.pl.
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.
Kim jest Alanis Morissette?
Alanis Morissette urodziła się w Kanadzie w 1974 roku. Komponuje, pisze teksty, jest aktorką i śpiewa. Na swoim koncie ma liczne nagrody, m.in. siedem statuetek Grammy. Jej pierwszy krążek zatytułowany "Alanis" ukazał się w 1991 roku. Najpierw jej utwory mieściły się w gatunku popowo-tanecznym, później Morissette zaczęła eksperymentować i poszukiwać innych brzmień.
Kolejne płyty były rozchwytywane przez jej fanów, sprzedały się w nakładzie 75 milionów sztuk na całym świecie. Magazyn "Rolling Stone" okrzyknął artystkę w 2017 roku "królową rocka alternatywnego".
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pokolenie "sandwich" mierzy się z ogromną presją. "W polskiej mentalności wciąż zakorzeniony jest ten schemat"
- 98-latka ma 623 potomków. "Miała ciężkie życie, ale ma dobrego ducha"
- Czy możliwe jest porozumienie międzypokoleniowe. "Słuchajmy się nawzajem"
Autor: wac//am, Daria Pacańska
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Gary Miller/Getty Images