1 września obchodzimy 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jakie obchody zaplanowano?

84. rocznica wybuchu II wojny światowej już 1 września. Jakie obchody zaplanowano?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Miłość w cieniu wojny
Miłość w cieniu wojny
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Mam na imię Selma
Mam na imię Selma
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
To miała być jego ostatnia wojna
To miała być jego ostatnia wojna

Zbliża się rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń na świecie w XX wieku - wybuchu II wojny światowej. Z tego powodu w całym kraju organizowane są specjalne obchody. Czego można się spodziewać?

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

W Europie jako datę rozpoczęcia tego konfliktu zbrojnego uważa się 1 września 1939 roku, kiedy to Niemcy zaatakowały Polskę bez wypowiedzenia jej wojny. Za symboliczny początek uważa się ostrzelanie polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez pancernik "Schleswig-Holstein".

Wojna uznawana jest za największą i najbardziej krwawa w historii ludzkości. Polska poniosła w niej ogromne straty i szkody demograficzne.

Główne uroczystości będą miały miejsce między innymi w Gdańsku, Tczewie i Wieluniu. Można spodziewać się wycia syren o godzinie 12:00.

Gdańsk szykuje się na rocznicę - co będzie się działo?

Obchody w Gdańsku rozpoczną się już o 4:45, gdzie Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizuje uroczystość w Europejskim Centrum Solidarności. Na miejsce będzie można dojechać bezpłatnym transportem miejskim. O godzinie 8:30 oddany zostanie hołd zabitym polskim nauczycielom z Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza.

Ponadto złożone zostaną wieńce i zapalone znicze pod tablicą przy ul. Wałowa 21. W trakcie obchodów będą oficjalne przemówienia, oddanie hołdu Polakom z Wolnego Miasta Gdańska, ofiarom niemieckich represji, obrońcom Poczty Polskiej w Gdańsku, ofiarom terroru hitlerowskiego, a także msza i modlitwy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości