Odbudowa Pałacu Saskiego i Brühla trwa. Jakie skarby znaleziono w trakcie prac?

Źródło: Dzień Dobry TVN Online
Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" wspomina powstanie warszawskie
Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" wspomina powstanie warszawskie
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Warszawa wybrała Warszawiankę Roku 2021
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Antoni Czortek - polski bokser, walczący o życie w Auschwitz
Mam na imię Selma
Mam na imię Selma
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Hamida i Assef uciekli przed wojną
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
Władysław Bartoszewski: Pędzę jak dziki tapir
To miała być jego ostatnia wojna
To miała być jego ostatnia wojna
Odbudowa Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla, a także okolicznych kamienic, trwa. Zanim historyczne budynki powrócą na mapę Warszawy, archeolodzy, historycy, budowlańcy i wielu innych specjalistów wykonać muszą ogrom pracy. W tym czasie natkną się na liczne ślady przeszłości skrywane w ziemi. Co zostało znalezione do tej pory?

Odbudowa Pałacu Saskiego i Brühla

Pałac Saski i Pałac Brühla to potężne, zabytkowe budynki, które zniknęły z mapy Warszawy na skutek działań Niemców podczas drugiej wojny światowej. O ich odbudowie dyskutowano wiele lat, aż decyzja zapadła w 2018 r. Prace nad Pałacem Saskim rozpoczęte zostały rok temu, z kolei w przypadku Pałacu Brühla ruszyły w czerwcu br. Cała inwestycja ma pochłonąć 2,5 mld zł. W tym celu Sejm RP przyjął ustawę "o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie" (zawiera łącznie 57 artykułów).

Więcej na temat odbudowy Pałacu Saskiego pisaliśmy w oddzielnym artykule.

Pałac Brühla - co to za budynek?

Pałac Brühla w Warszawie, do czasów drugiej wojny światowej, stał przy ulicy Wierzbowej 1 i placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Został zbudowany w latach 1639-1642 na zlecenie marszałka sejmu i wojewody sandomierskiego Jerzego Ossolińskiego. Początkowo był to jednopiętrowy budynek z dwoma wieżami położonymi w rogach od strony ogrodu. W 1750 roku pałac nabył Henryk Brühl, pierwszy minister króla Augusta III Sasa, który w latach 1754–1759 zlecił jego rozbudowę w stylu rokoko. Projektantami tej rozbudowy byli architekci Joachim Daniel Jauch i Johann Friedrich Knöbel. Budowla została zniszczona przez Niemców po upadku powstania warszawskiego w grudniu 1944 roku, razem z sąsiednim Pałacem Saskim.

Znaleziska na terenie odbudowy Pałacu Brühla

W przypadku Pałacu Saskiego odkryte zostały przede wszystkim historyczne fundamenty, pozostałości po studniach, piwnicach, latrynach i szereg cennych przedmiotów codziennego użytku. Poniżej skupiamy się na najnowszych, ciekawych znaleziskach na terenie drugiego obiektu.

Prace w miejscu dawnego pałacu Brühla prowadzone są od miesiąca i właśnie rozpoczął się kolejny etap. Początkowo teren zbadali saperzy, po czym przeprowadzono na nim nieinwazyjne badania geofizyczne. Obecnie działania prowadzą tam archeolodzy. Do zbadania jest ponad 4000 metrów kwadratowych terenu, gdzie pod warstwą trawy ukryte są m.in. relikty siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych z okresu międzywojennego.

Na miejscu znalezione zostały różne cenne przedmioty. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • tajemniczy tunel,
    • kamień z napisem Jan Raróg,
      • zdobienia fasady Pałacu Brühla,
        • łazienka z okresu 20-lecia międzywojennego,
          • kryształowy kałamarz z 20-lecia międzywojennego,
            • pomarańczowy flakon na leki z wypukłym napisem Varsovie,
              • hełm polski wz. 31,
                • szklana, jasnozielona butelka po oleju lub alkoholu, męski trzewik skórzany (okres okupacji),
                  • fragment metalowej balustrady,
                    • naboje oraz łuski wraz z szynami magazynowymi do mausera, polska produkcja (1939 r.) z fabryki prochu i amunicji w Skarżysku Kamiennej, łuski do naboi pochodzą ze Spółki Akcyjnej Fabryk Metalowych pod Firmą "Norblin" Bracia Buch i T. Werner.

                      O najważniejszych odkryciach, jakich dokonano podczas prac archeologicznych rozpoczętych od 4 lipca 2023 roku, poinformował rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. Dzieli się on również zdjęciami w mediach społecznościowych.

                      Tajemniczy tunel pod Pałacem Brühla

                      Jednym z najciekawszych odkryć trwających prac jest tunel biegnący w kierunku ulicy Wierzbowej. Zlokalizowany jest na głębokości około czterech metrów. Jak zaznacza rzecznik spółki pałac Saski, nie jest on uwzględniony w żadnej ewidencji czy planach, które są w posiadaniu badaczy.

                      Kim był Jan Raróg?

                      Kolejnym zagadkowym znaleziskiem jest kamień, na którym wyryto tylko imię i nazwisko: Jan Raróg. Na ten moment nic o tym człowieku nie wiadomo.

                      Odkryć może być znacznie więcej. Wkrótce archeolodzy będą eksplorować kolejne warstwy terenu o powierzchni ok. 4389 metrów kwadratowych.

                      Co ważne, obszar ten nigdy wcześniej nie był badany. Może więc przynieść jeszcze wiele niespodzianek i zagadek. Zwłaszcza, że archeolodzy zamierzają się cofnąć aż do czasów panowania Zygmunta III Wazy (1587–1632).

                      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                      Zobacz także:

                      Autor: Diana Ryściuk

                      Źródło: warszawa.naszemiasto.pl/wpolityce.pl

                      Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości

                      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                      Materiał promocyjny

                      Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana