Japonia oddała Polsce obraz „Madonna z Dzieciątkiem” skradziony podczas wojny. Gdzie go zobaczyć?

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
wp.pl
Ratuje stare i zniszczone obrazy
Ratuje stare i zniszczone obrazyDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował jakiś czas temu o zwróceniu Polsce przez Japonię obrazu, który zniknął w trakcie II wojny światowej. Mowa o dziele „Madonna z Dzieciątkiem”, które powstało w XVI wieku. Jakie były jego losy i gdzie będzie teraz wisiał?

Obraz "Madonna z Dzieciątkiem" zwrócony Polsce. Gdzie go zobaczyć?

Dzieło odnalezione zostało po latach w styczniu 2022 r. podczas aukcji w Tokio, w domu aukcyjnym Mainichi Auction Inc. Cenną stratę wojenną zidentyfikowali pracownicy Departamentu Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tamtego czasu trwało dochodzenie dotyczące zwrotu. Minister kultury Piotr Gliński poinformował, że Japonia przyznała Polsce rację i bez żadnych kosztów oddała zaginiony obraz. Został przekazany w środę 31 maja podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Tokio.

Obraz "Madonna z Dzieciątkiem" po raz pierwszy po powrocie zaprezentowany został w piątek, 7 lipca, w Zamku Królewskim w Warszawie. W trakcie uroczystości dzieło przekazane zostało do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich – oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Do końca lipca można je podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie. Później powędruje do pałacu w Przeworsku, a od marca 2024 r. będzie częścią jubileuszowej wystawy Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum we Wrocławiu

- Barokowy obraz znalazł się na liście 521 najcenniejszych dzieł sztuki wśród listy dziesiątek tysięcy skarbów narodowych, które zostały zrabowane podczas okupacji Polski w latach 1939-45 - powiedział Minister kultury, Piotr Gliński.

„Madonna z Dzieciątkiem” - w jaki sposób obraz zaginął?

W chwili wybuchu II wojny światowej dzieło „Madonna z Dzieciątkiem” znajdowało się w pałacu Lubomirskich w Przeworsku na Podkarpaciu. Obszar ten, podobnie jak większość Polski, znalazł się pod niemiecką okupacją. Niemcy wówczas rabowali Polskę i przez 6 lat wywieźli mnóstwo cennych rzeczy. Do dziś większości nie udało się odzyskać. Po "wizycie" okupantów w przeworskim pałacu, ślad po wspomnianym obrazie na wiele lat zaginął. Później, pod koniec lat 90. minionego wieku został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku. Autorstwo przypisano włoskiemu malarzowi Alessandro Turchiemu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grant Faint/Getty Images

Pozostałe wiadomości